Nakup stanovanja (poslovni prostor)


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Nakup stanovanja (poslovni prostor)

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Jun 2003, 13:42

V začetku leta 2002 smo kupili stanovanje (z namen opravljanja dejavnosti v njem), ki ga plačujemo od maja v tromesečnih obrokih (predplačilih). Stanovanje je novogradnja, torej smo prvi lastniki.

Ali je pravilno, da smo si odbijali DDV, tudi glede na spremembe 01.10.2002?

In kaj moramo storiti, če to stanovanje prodamo?

Hvala za morebitne odgovore!

aton
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 23 Maj 2003, 13:50

Odgovor Napisal/-a aton » 10 Jun 2003, 11:46

Elektrik,

poglej si tale članek V kapitalu. Po moje je prav, da ste si DDV odbili, če gre za opravljanje dejavnosti.

http://www.revijakapital.com/kapital/ne ... lanka=1422

lp
S.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Jun 2003, 12:30

Hvala za mnenje. Dopolniti moram vprašanje. Imamo le predpogodbo, na osnovi katere smo plačevali obroke, in dobivali račune za predplačilo. Vendar nameravamo stanovanje prodati. (država bo tu verjetno z davkom kasirala dvakrat). Mi bomo verjetno morali ustrezno popraviti DDV. Tu pa nastopi neskladje z 155. členom ustave, ker je novi ZDDV v neskladju z ustavo. Posega retroaktivno v naše pravice (27. člen). Zanima me, če je komu že jasno, ali popravimo tudi DDV, ki smo ga upoštevali do 01. 10. 2002?

To je zapisal Boris, me zanima če to res drži:
<blockquote id="quote"><font size="1" face="Tahoma, Verdana, Arial" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote">Nepremičnine se prodaja brez DDV. Če je kupec zavezanec za DDV, lahko podata skupno izjavo, da se nepremičnina prodaja z DDV (enako kot pri oddajanju nepremičnin, kar je za vas ugodnejše, saj vam tako, ne bi bilo potrebno vrniti dela DDV ob nakupu, ker lastnik še niste štiri leta.
Davek običajno plača prodajalec, razen če ni v kupoprodajni pogodbi določeno drugače.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

Še enkrat hvala, LP Mirko

Odgovori