76.A ČLEN DDV


Moderator: Mirko Zbačnik

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 25 Jan 2010, 06:35

Spoštovani!

Prosim, če mi pomagate pri slednjem vprašanju: Podjetje proizvede in montira svetlobnike na streho in na račun navede: Izdelava, dobava in montaža svetlobnikov v znesku X. Ali to vse skupaj zapade pod 76.a člen, ali je potrebno račun razbiti in posebej zaračunati izdelavo in dobavo z DDV, montažo pa po 76. a členu brez DDV?

Hvala za pomoč!

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 26 Jan 2010, 11:48

Kaj mi nihče ne zna pomagati?

lepo prosim za kakšno mnenje!

Hvala, lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a koko » 26 Jan 2010, 17:20

Kolikor jaz vem, če izvajate storitev pod SKD F/gradbeništvo, celotni znesek računa (proizvodnja in montaža) obračunate po 76. a členu ZDDV-1, torej DDV ne obračunate, če račun izdate drugemu davčnemu zavezancu z ID številko. V primeru, da račun izdate fizični osebi, pa obračunate DDV kot doslej.

zoa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 23 Mar 2004, 13:01
Kraj: Slovenia

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a zoa » 26 Jan 2010, 21:16

Da, to zapade v 76.a člen - obrnjeno davčno breme če izvajate storitev pravni osebi ali fizični osebi z dejavnostjo, ki ima ID številko - je zavezanec za DDV. Delo se opravlja na nepremičninah in DDV plača naročnik. Če pa je to upravljalec stavbe, potem pa to ni 76.a člen ZDDV, ker on nastopa v imenu stanovalcev (8,5% DDV).
zoa

Velike črke so bile samodejno zamenjane z malimi.

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 27 Jan 2010, 06:50

Hvala za odgovore, ampak me še vedno muči. V tem primeru gre v prvi vrsti za proizvodnjo teh svetlobnikov, potem pa prodaja. Če gre za prodajo skupaj z montažo na streho, ali se oboje upošteva kot obrnjena davčna obveznost ali samo montaža?

Ponovno prosim za vaše mnenje!

lp

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 27 Jan 2010, 08:47

Jaz bi rekla, da vse pade pod obrnjeno davčno obveznost. Vi ste naročniku opravili gradbeno storitev, ne glede na to, na kakšen način ste prišli do materiala (kupili ali sami izdelali). Brez teh materialov ali izdelkov storitve ne morete opraviti. Važno, da spada v SKD F/gradbeništvo, poleg tega, kakšen je status naročnika (zavezanec, fizična oseba, upravljalec, občina...)

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a TarasM » 27 Jan 2010, 11:12

jaz pa menim, da mora biti ločeno. Proizvodnja svetlobnikov ne spada v dejavnost gradbeništva.

Pojasnilo DURS-a

4.3 Izdaja računa**


Dobavitelj mora na računu izkazati vse podatke, ki so v skladu z 82. členom ZDDV-1 obvezni ter označiti, da gre za dobavo, pri kateri se uporabi mehanizem obrnjene davčne obveznosti. Razviden mora biti tudi podatek o davčni osnovi po posamezni davčni stopnji in znesek DDV, ki pa ni vključen v skupni znesek obračunanega DDV, temveč je izkazan kot znesek DDV, dolgovan na podlagi obrnjene davčne obveznosti. Na računu je treba navesti tudi veljavno določbo 76.a člena ZDDV-1, po kateri je dobava blaga ali storitev predmet obrnjene davčne obveznosti.


Davčni zavezanec, ki davčnemu zavezancu z enim samim računom zaračunava dobave, ki jih opravi v skladu s 76.a členom ZDDV-1 in dobave, od katerih mora sam obračunati in plačati DDV, mora te dobave v skladu s 138. členom pravilnika na računu te dobave izkazati ločeno in na računu izkazati podatke iz šestega odstavka 138. člena pravilnika.

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a orljek » 27 Jan 2010, 11:34

Menim, da ima sonja prav.

Saj ne gre za ločeno, predhodno prodajo in kasnejšo montažo, temveč za montažo svetlobnikov, pri čemer je vseeno ali so jih kupili ali sami proizvedli. lp

KAMILICA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 151
Pridružen: 26 Avg 2009, 10:01

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a KAMILICA » 27 Jan 2010, 11:39

Tuidi jaz sem mnenja, da gre vse pod 76. a člen. Mislim, da morate na računu obvezno navesti, da je blago, ki je zaračunano po tem računu tudi vgrajeno ( se pravi da je zaračunana tudi vgradnja tega blaga).
Če bi pa prodali samo svetlobnik, pa to ni gradbena dejavnost in bi obračunali ddv.
lp

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 27 Jan 2010, 11:40

Gre za naslednjo situacijo: proizvodnja (spada pod SKD 23) in nato zdelke prodamo, pa še zmontiramo, če je tak dogovor. Sem pa v obrtniku zasledila, da proizvodnja npr. tramov za ostrešje ne zapade pod obrnjeno dačno obveznost.

Ali potemtakem sledi, da če je zaračunano v skupnem znesku, gre vse pod obrnjeno davčno obveznostjo?

Hvala za vaše razmišljanje in odgovore.

febo
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 744
Pridružen: 12 Avg 2003, 10:48
Kraj: Pomurje

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a febo » 27 Jan 2010, 13:05

V izogib dolgim debatam, vse skupaj spada pod 76.a čl.
Nobena proizvodnja, oz. prodaja izdelkov ne spada pod obrnjeno davčno obveznost.
Če pa ta izdelek še vgradite v objekt, je to potem storitev (del te storitve je tudi ta izdelek) in spada pod 76.a člen, seveda pod pogojem da zaračunavate zavezancu za DDV. Če kupec ni zavezanec za DDV, mu DDV zaračunate.

LP

luca13
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 05 Jul 2010, 13:28

Re: 76.A ČLEN DDV

Odgovor Napisal/-a luca13 » 23 Jul 2010, 10:48

Tudi sama imam vprašanje glede 76.a čl.
Prejeli smo račun za montažo pipe.. Serviser, ki smo ga najeli je davčni zavezanec in nam je izstavil račun brez ddv-ja. Tudi sami smo davčni zavezanci.

Na računu je zapisano, da davek ni obračunan po 76.a čl. in da se prevali na nas ter da ga moramo plačati.

Se pravi, moramo celotni vrednosti računa(40 evrov) prišteti še ddv oziroma vnesti račun z ddv-jam?


Hvala za odgovore.

Odgovori