76.A ČLEN ZDDV-1


Moderator: Mirko Zbačnik

milo
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 06 Sep 2006, 13:17

76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a milo » 28 Jan 2010, 08:33

Pozdravljeni,

Delam v podjetju, ki opravlja montažo alarmnovarnostne opreme. Zanima me ali se moramo registrirati in uporabljati 76.a člen ZDDV-1. Ali se omenjeni člen uporabi samo za storitev ali tudi (posebej) za opremo?

Zahvaljujem se Vam za odgovore.....

LP

katjuska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 07 Mar 2007, 21:37

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a katjuska » 29 Jan 2010, 09:59

Pozdravljeni!

Pa kaj res nihče ne ve tega odgovora! Tudi mene to zanima. Naše podjetje je po standardni klasifikaciji razvrščeno v skupino F-43.210 inštalacije električnih naprav in napeljav. Glede na to, da opravljamo montažo zasilne razsvetljave in opreme za varovanje podjetjem, knjižnicam, šolam,....in ne gradbenim podjetjem, me zanima, ali tudi za nas velja 76.a člen zddv-1. Na računu ločeno prikažemo opremo in montažo opreme.

Hvala.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 29 Jan 2010, 10:12

Inštaliranje protivlomnih, protipožarnih sistemov, električne razsvetljave (sem sodi tudi zasilna rezsvetljava) se šteje pod storitev iz 76.a člena po kateri je potrebno narediti prevalitev davka.
Pri tem pa morate vedeti, komu je zaračunana. Bilo je na tem forumu že govora, da če opraviš dobavo materiala skupaj z montažo, se vse skupaj šteje kot montaža in upoštevaš prevalitev, če opraviš samo prodajo recimo alarma, ni prevalitve.
Pri prevalitvi pogledate, komu storitev zaračunate: če je šola, knjižnica itd. zavezanec za DDV (preverite v davčnem registru), potem prevalite, če ni, pa normalno zaračunate DDV.

PS: katjuska, ne vem zakaj tako razburjenje, tukaj odgovarjamo vsi na volonterski bazi, in mogoče res vsega ne vemo, ali pa kakšno vprašanje tudi kdo spregleda, ker jih je vsak dan veliko.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

milo
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 06 Sep 2006, 13:17

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a milo » 29 Jan 2010, 10:57

Sem se pozanimala tudi na DURS-u in so potrdili, da res spada montaža alarmnih sistemov pod GRADBENIŠTVO in je potrebno uporabiti 76. a člen ZDDV-1. Prav tako spadajo tudi inštalacije ipd.... V kolikor dobaviš opremo in opraviš montažo se to obravnava v celoti kot storitev in se uporabi 76. A člen za celoto-ne glede na to kako specificiraš račun (skupaj opremo in montažo ali posamezno). Ko opraviš storitev fizični osebi pa je 8,5% davek. Če pa dobaviš samo opremo pa je normalno 20% -ni davek.

Potrebno se je prijaviti na DURS-u da si uporabnik 76. a člena tako da oddaš vlogo-obrazec PD-Obv preko E.DAVKOV in sicer 30 dni po prvi opravljeni storitvi.

Če potrebuješ še kakšno informacijo lahko pošlješ vprašanje iz dursove internetne strani (tam poleg Vide je možno oddati vprašanje) in te pokličejo.LP

RomanU
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Jul 2008, 14:32

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a RomanU » 29 Jan 2010, 13:31

A lahko nekdo pokaže vzorec kako mora pravilni izgledati izstavljen račun po tem členu?

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 29 Jan 2010, 15:38

X 12/2009 stran 60

RomanU
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 13 Jul 2008, 14:32

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a RomanU » 09 Feb 2010, 10:07

Hvala.
Kako je pa z dobropisi? Ali je na njih treba navesti iste podatke kot za račun po 76. členu?

anka22
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 05 Maj 2004, 12:05

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a anka22 » 09 Feb 2010, 10:30

Se pridružujem debati.
Tudi mi spadamo v gradbeno dejavnost, šifra 43.220 -vodovdne, plinske in sanitarne instalacije. Nikoli ne prodamo samo blaga (pipe, bojlerji, radiatroji) ampak ga tudi mi zmontiramo - v glavnem opravimo storitev npr. Dobava in montaža vodovodne armature na umivalniku (davčnemu zavezancu).
Sedaj pa me zanima ali spada zgornji primer v "obrnejno davčno obveznost - 76.a člen" ali pa sem spada samo inštalacija za pipo(katere trenutno nismo izvajali) ? :cry: :?: in moramo zaračunati DDV?

Lepo bi prosila za pomoč in se že vnaprej najlepše zahvaljujem!

anka22

anka22
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 175
Pridružen: 05 Maj 2004, 12:05

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a anka22 » 10 Feb 2010, 09:39

Lepo bi prosila za kakšno mnenje, prosim :(

Hvala in lep sneženi dan!

milo
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 06 Sep 2006, 13:17

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a milo » 12 Feb 2010, 10:24

Vse skupaj... Jaz oboje obračunam po obrnjeni davčni obveznosti. Sem dobila tudi mnenje, če ti pride kaj v poštev. Glede na to, da imam podobno situacijo kot ti,

Mnenje: Že v samem uvodu SKD F/ Gradbeništvo je navedeno, da v to področje sodi inštalacija alarmnih naprav. V SKD 43.210 pa je navedeno, da v to področje sodi napeljava protivlomnih in protipožarnih alarmnih sistemov. Pomeni, da vaša dejavnost sodi v področje F/ Gradbeništvo in morate v roku 30 dni od prve takšne dobave podati prijavo na davčno upravo. V tem poročilu morate vi samo navesti datum kdaj ste pričeli s takšnimi dobavami. Obrazec dobite na strani e-davkov - PD-Obv. Nato pa boste morali do konca vsakega koledarskega meseca o tovrstnih dobavah podajati nova poročila o dobavah, od katerih se davčno obveznost prevalili na prejemnika.
Kadar pa ločeno prodajate tudi alarmno opremo, pa to ni storitev, temveč trgovsko blago, ki ne sodi v področje F/gradbeništvo in od nje obračunate DDV kot v l.2009.
Če pa prodajate montažo alarmnih sistemov skupaj z opremo, pa bo zelo pomembno, kako se boste z naročnikom dogovorili. Možnosti imate več: 1) To lahko prodajate kot eno storitev (en paket) - v tem primeru na kupca prevaljujete celotni znesek, 2) Lahko pa ločeno prikazujete montažo in ločeno opremo. V tem primeru na kupca prevaljujete le montažo.


Lep pozdrav,

uni
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1762
Pridružen: 12 Mar 2004, 20:29

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a uni » 12 Feb 2010, 12:37

Od koga ste pa dobili tako mnenje,Milo???
Na dveh seminarjih je bilo rečeno, da se v primeru vaše tč2 za oboje prevali na naročnika-za dobavo in montažo.

Pa naj povedo pametnejši!

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: 76.A ČLEN ZDDV-1

Odgovor Napisal/-a orljek » 12 Feb 2010, 15:29

milo: 2) Lahko pa ločeno prikazujete montažo in ločeno opremo. V tem primeru na kupca prevaljujete le montažo.

Kako naj bi to šlo? Najprej bi prodali opremo - z ločenim računom. Čez dan ali dva pa bi prišli montirat?

Smisel tega? lp

Odgovori