tujec in ustanovitev podjetja


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 02 Feb 2010, 19:21

Kaj konkretno pridobi tujec (ni iz članice EU), ki v Sloveniji ustanovi ali kupi podjetje? delovno vizo, prebivališče, kaj drugega? ima kdo kaj znanja o tem?
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

zoa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 178
Pridružen: 23 Mar 2004, 13:01
Kraj: Slovenia

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a zoa » 02 Feb 2010, 19:54

Moje mnenje je, da je bolje da tujec iz tretjih držav kupi že novoustanovljeno podjetje (čisto - to je, da še ni nič poslovalo, je samo ustanovljeno za prodajo). Ko je lastnik podjetja in seveda tudi poslovodni organ, potem lahko zaprosi za delovno dovoljenje, in sicer za dve leti (obrazec tuj-2), ko dobi delovno dovoljenje pa dobi še bivalno vizo; le ta je vezana na delovno dovoljenje in je veljavna toliko časa, kot delovno dovoljenje oziroma eno leto.

Za vložitev delovnega dovoljenja je potrebno plačati takso, ki stane 74,74 €; ko dobi delovno dovoljenje, pa mora imeti še komercialno zavarovanje ter začasni naslov v R Sloveniji, da lahko vloži za bivalno vizo.
zoa

Velike črke so bile samodejno zamenjane z malimi.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a adut » 03 Feb 2010, 16:50

Pozdravljeni.
Jaz sem zdaj prevzela v vodenje tako podjetje. Seveda ni na računu ustanovnega kapitala, ker je bil dvignjen s strani ustanovitelja. Kako naj to poknjižim, saj ustanovitelj, ki ni sedanji lastnik, seveda nima nič poknjiženo?
Hvala vnaprej.
Mirjana

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Feb 2010, 17:02

Če je ustanovitelj dvignil denar iz TRR-ja, potem je to dano posojilo... posojilna pogodba.... ali kakšna druga terjatev!

lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a adut » 04 Feb 2010, 07:57

To mi je jasno, toda ne vem, kaj narediti, ker se je lastnik zamenjal - verjetno preide posojilo/terjatev sedaj na novega lastnika? Mi lahko svetujete, kako naj naredim, da bo čimmanj komplikacij in da bo kolikor toliko pravilno?

Mirjana

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Feb 2010, 18:28

Posojilo ne more preiti na novega lastnika, saj ni on dvignil denarja. Torej ostane tako kot je - terjajte tistega na kogar se glasi terjatev.
Za kakršnokoli spremembo dolžnika morate imeti dokumente: ali sta se tako dogovorila v prodajni pogodbi....ali ste sklenila cesijsko/asignacijsko pogodbo......

Sprememba lastnika vpliva zgolj na osnovni kapital, če ga vodite po družbenikih.
lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: tujec in ustanovitev podjetja

Odgovor Napisal/-a adut » 05 Feb 2010, 07:52

Hvala, jaz bi naredila narobe.
Če ima še kdo kako mnenje oz. izkušnje s tako situacijo, prosim, da napiše.
Mirjana

Odgovori