preplačilo davka iz dejavnosti


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
štajerka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 373
Pridružen: 20 Feb 2006, 09:54
Kraj: Maribor

preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a štajerka » 26 Mar 2010, 10:50

Imamo preplačilo davka iz dejavnosti. Ali bo znesek davčna nakazala na naš TRR ali si moram preplačilo upoštevati pri mesečnih plačilih.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a slovan » 26 Mar 2010, 14:39

Davčna vam bo vrnila preplačilo davka v 30 dneh od predaje davčnega obračuna.

lp

štajerka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 373
Pridružen: 20 Feb 2006, 09:54
Kraj: Maribor

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a štajerka » 29 Mar 2010, 10:55

Super, hvala.

štajerka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 373
Pridružen: 20 Feb 2006, 09:54
Kraj: Maribor

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a štajerka » 30 Mar 2010, 14:36

eno podvprašanje : ali še zmeraj velja, da preplačilo iz januarja in februarja poračunam v sorazmernem deležu pri ostalih mesečnih obrokih.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Mar 2010, 15:39

Ne, velja enako kot pri vračilu preplačila po davčnem obračunu. Če so akontacije po zadnjem davčnem obračunu manjše od plačanih prehodnih akontacij, vam davčni organ vrne razliko npr. za januar in februar; za marec plačate že po novem (10.04.).
Kolikor pa je akontacija po novem obračunu večja od predhodnih akontacij, pa plačate razliko za januar in februar hkrati z novo akontacijo za marec.

lp

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 02 Apr 2010, 13:24

Tudi jaz imam podobno dilemo, v letu 2009 imam preplačilo 100 eur. To mi davčna vrne.

Potem pa je moja letošnja obveznost akontacije cca. 850 eur, v jan in feb pa sem že plačala akontacije 900 eur.

In če vas prav razumem bo davčna vrnila lansko preplačilo, se pravi 100 eur, in tudi letošnje preplačilo 2 x 50 eur. Torej moram jaz plačati za marec polno akontacijo.

Ker prej je bilo tako, da si dobil nazaj samo preplačilo iz obračunskega leta. Preplačilo akontacij tekočega leta pa si ˝skompenziral˝.

Upam, da nisem preveč zakomplicirala.

Lepe praznike in lep dan še naprej.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: preplačilo davka iz dejavnosti

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Apr 2010, 13:34

Tudi preveč plačano akontacijo za leto 2010 vam davčni organ vrne po uradni dolžnosti, tekočo akontacijo za marec plačate v višini kot ste jo ugotovili v davčnem obračunu.

5. odstavek 298. člena Zakona o davčnem postopku:
(5) Predhodna akontacija se v novem davčnem letu do novega davčnega obračuna plačuje v rokih in v višini obrokov, kot se je plačevala za preteklo davčno leto. Če je višina predhodne akontacije na podlagi novega davčnega obračuna višja, mora zavezanec razliko za že dospele obroke predhodne akontacije tekočega leta plačati pri prvem naslednjem obroku predhodne akontacije. Če je višina predhodne akontacije na podlagi novega davčnega obračuna manjša, se preplačila zapadlih in plačanih obrokov predhodne akontacije vrnejo.

lp

Odgovori