CESTNINA V TUJINI


Moderator: Mirko Zbačnik

vztrajnost
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 03 Maj 2010, 20:29

CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a vztrajnost » 04 Jun 2010, 19:46

Prejemamo račune iz tujine - specifično za cestnino in gorivo v EU. Računi so od ponudnikov kartic (UTA, DKV, ...), Dobavitelji nam vseeno obračunajo DDV držav članic, v katerih je bila opravljana storitev / nabava. Ima kdo kakšno razlago zakaj? Bi morali vseeno narediti na podlagi teh računov samoobdavčitev, čeprav je zaračunan njihov davek?

mmarja3
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 71
Pridružen: 21 Apr 2009, 11:11

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a mmarja3 » 07 Jun 2010, 15:32

Od nočitev, reprezentance in avtomobilov (gorivo,...) se DDV ne odbija.
Glede avtomobilo je enako v večini držav. Pozanimajte se kako je v državi iz katere prejemate račune, saj je ponekod benzin in censtrina 50% odbiten in lahko oddate zahtevek za vračilo DDV iz te države članice EU. Največkrat pa je popolnoma neodbiten (tako kot v SLO) in je nesmileno oddajati zahtevek.

trgovec
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 19 Dec 2003, 07:22

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a trgovec » 08 Jun 2010, 14:41

Večinoma so te storitve obdavčene v kraju opravljanja, logika pa je takšna:
- reprezentanca, nočitve: 30. in 27. člen ZDDV-1,
- cestnine: gre za storitve, vezane na nepremičnine, torej uporaba ceste (27. člen ZDDV-1),
- gorivo za službeni avtomobil na službeni poti: izhaja se iz predpostavke, da je vse gorivo
porabljeno na poti v tujini in da ga ne pridobite v Slovenijo;
zato samoobdavčitev ne naredite.

Glede zahtevkov za povračilo pa vam je že svetovala mmarja3.

(Če pa npr. v EU kupite del za avtomobil, recimo, da vam je pregorela žarnica, pa bi morali
narediti samoobdavčitev, saj gre za pridobitev blaga, ki ga tudi vnesete v Slovenijo.)

karmensita
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 25 Mar 2010, 12:07

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a karmensita » 09 Jun 2010, 13:31

predvidevam, da ste transportno podjetje.
mi poknjižimo ta davek na 16 konte. ko se ga nekaj nabere, oddamo zahtevek za povračilo tujega DDV-ja. od 01.01.10 kar preko e-davkov.
pri tem ne delaš nobene samoobdavčitve.
mi smo podvrženi reviziji in je bil ta način vedno pravilen.

vztrajnost
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 86
Pridružen: 03 Maj 2010, 20:29

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a vztrajnost » 10 Jun 2010, 20:45

Pozabla sem navesti bistvo (ker se ukvarjamo samo z prevozniki, nam je jasno, da je DDV v celotni odbitni) - smo transportno podjetje - opravljamo prevoze, in tu ne gre za primer osebnih avtomobilov.
Moti me, da je obračunan DDV pri cestnini - razumljivo, tujec obračunava DDV po svojih pravilih - vendar naš 25 člen pravi - plačnik davka pri storitvah je prejemnik računa.
Ker vem, da je lahko v primer, da si dolžan narediti samoobdavčitev, pa je ne narediš lahko pri pregledu precej težav nakoplješ...
Hvala vam za odgovor!

karmensita
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 25 Mar 2010, 12:07

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a karmensita » 11 Jun 2010, 09:00

jaz takrat, ko je na računu navedeno, da gre za oproščeno storitev ne delam samoobdavčitve. ker to ne gre niti v ddv-o.
tako so mi zadevo tudi revizorji objasnili. vse ostale storitve delam smdč.
je pa res, da je od države do države različno in imajo nekateri več vrst teh cestnin.
sem šla prav pogledati in Deutshe Maut je oproščen promet, medtem ko imaš na UTA cestnini davek itak na računu. jaz ga odbijam in potem dam zahtevke. nobene smdč pri teh računih ne delam.
upam, da je tako v redu. mogoče pa se še kdo javi, pa kaj pove.

yanna1
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 14 Jun 2005, 09:30

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a yanna1 » 14 Jul 2010, 05:18

Pozdravljeni, zdejle ne vem, če sem jst kaj prespala :shock: ampak od kdaj cestnina ni obdavčena v SLO? Tudi jst govorim iz stališča prevoznikov. Kot razlog za moje čudenje prilagam:

C E N I K
cestnine za uporabo cestninskih cest

I.

Cenik cestnine določa cestnino za vozila, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg.

Cestnina je določena za posamezne odseke cestninskih cest ter za posamezen cestninski razred.

V ceniku cestnine je prvi cestninski razred skrajšano označen z R3 in drugi cestninski razred z R4.

Cestnina vključuje 20-odstotni davek na dodano vrednost.

Hvala za razsvetljenje :szardi:

yanna1
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 14 Jun 2005, 09:30

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a yanna1 » 15 Jul 2010, 09:56

Pozdrav vsem,

takole, ker sem bila kr malo zmedena glede te teme, sem poklicala DARS in potrjeno: cestnine niso oproščene DDV-ja.

Kar po moji logiki pomeni, da bi se bilo treba samoobdavčiti za tovrstne promete v primeru, da od tujih davčnih uprav zahtevate povračilo DDV, kar verjetno počnemo vsi. Namreč, če to naredite, pomeni, da DDV ni bil plačan ne v eni, ne v drugi državi in kolikor razumem zakonodaja predvideva izogibanje dvojni obdavčitvi, ne pa splošno obdavčitvi. Po mojem razumevanju je popolnoma vseeno, če je cestnina npr. v Nemčiji oproščena DDV, saj se pravilo reverse charge nanaša na našo zakonodajo in le-tega ni potrebno upoštevati edino v primeru, če bi tovrstna transakcija bila v SLO oproščena DDV (kar v tem primeru ni). Se bojim, da kdor samoobdavčitev ni opravljal ter je podal zahtevek za vračilo ddv ter ga tudi prejel, je nehote v prekršku.

G.Mirko, prosila bi za vaše cenjeno mnenje o tem. Hvala in lep pozdrav,
Jana

dziger
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 377
Pridružen: 08 Nov 2007, 11:08

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a dziger » 15 Jul 2010, 15:18

Pri računih za goriva in cestnine se ne dela samoobdavčitev ker je to obdavčeno v tisti državi, kjer jo/ga kupiš in je torej davek plačan tam.
Davčnim zavezancem se pa ta DDV tudi vrača (tistim, ki imajo pravico ) seveda pod pogoji, predpisanimi s strani posamezne države članice.

Ali ne gre za dvojno obdavčitev z DDV, če v takem primeru za te račune narediš samoobdavčitev oz. za plačilo DDV v dveh državah ?

moje mnenje

lp

lilir
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Jun 2010, 13:22

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a lilir » 02 Avg 2010, 13:42

Smo transportno podjetje in imam eno vprašanje ali mogoče kdo dobi račun DKV cestnino iz nemčije, kjer je cestnina neobdavčena. Ali se dela samoobdavčitev pri nas, po moje ne, a želim potrditev.

hvala

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a adut » 02 Avg 2010, 13:52

mislim, da se je vse skupaj malo pomešalo: če zahtevate tuji ddv nazaj, potem to ni oproščen promet in je tak ddv, ki ga zahtevate nazaj, v bistvu vstopni ddv, ki si ga pač odbijete na malo drugačen način
torej ni neobdavčitve, niti dvojne obdavčitve

pri oproščenem prometu, ki je pri nas obdavčen, pa bi jaz naredila samoobdavčitev

sonjaz
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 327
Pridružen: 08 Nov 2006, 18:58
Kraj: Savinjska

Re: CESTNINA V TUJINI

Odgovor Napisal/-a sonjaz » 06 Dec 2011, 09:56

Tudi mene zanima, ali za prejeti račun za cestnine v Nemčiji plačane z DKV kartico, delamo samoobdavčitev SLO ali ne, glede na to, da imamo neto fakturiranje le-teh.?
lp Sonja

Odgovori