Račun izdan v ZDA


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
anba
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 445
Pridružen: 27 Jan 2005, 09:26
Kraj: Slovenia

Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a anba » 06 Sep 2010, 09:59

Kako je z vpisom računa za posredniške storitve, izdanega podjetju v ZDA v ddv knjige?

dziger
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 377
Pridružen: 08 Nov 2007, 11:08

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a dziger » 07 Sep 2010, 09:10

Preskopi ste z informacijami za kakšne posr.storitve gre, ker so pravila!

No dovolj bo če poveste ali so povezane z izvozom blaga ?

lp

anba
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 445
Pridružen: 27 Jan 2005, 09:26
Kraj: Slovenia

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a anba » 07 Sep 2010, 14:07

Gre za posredniške storitve pri prodaji varnostnih kamer, vendar se na računu zaračunajo samo storitve posredovanja brez stroškov materiala.

dziger
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 377
Pridružen: 08 Nov 2007, 11:08

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a dziger » 08 Sep 2010, 09:05

Če ne gre za posredovanje pri izvozu je storitev obdavčljiva kjer je sedež prejemnika storitve. Torej račun izdate brez DDV in klavzula 25. člena ZDDV 1. odstavek.

Če gre pa za posredovanje pri izvozu pa je oproščena po:

55. člen

(oprostitve za storitve posrednikov)

(1) Plačila DDV so oproščene storitve, ki jih opravijo posredniki, ki delujejo v imenu in za račun druge osebe, če so te storitve del transakcij iz 52. do vključno 54. člena tega zakona, ali transakcij, opravljenih zunaj Skupnosti.

lp

anba
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 445
Pridružen: 27 Jan 2005, 09:26
Kraj: Slovenia

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a anba » 08 Sep 2010, 10:09

Hvala za odgovor.

bojakt
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 26 Jul 2006, 14:41

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a bojakt » 04 Okt 2010, 14:04

imam obratno situacijo. Ameriško podjetje nam zaračunava računalniški program. Račun so izstavili brez ddv. Sam nisem davčni zavezanec. Ali se moram registrirati za ddv in napraviti samoobdavčitev?
lp

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 07 Nov 2012, 15:00

pozdravljeni,

tudi mene zanima, če moram res plačati DDV za računalniški program, kupljen v Ameriki?

Na računu mi niso obračunali DDV oz. VAT.

Nisem davčni zavezanec - ali moram v tem primeru pridobiti ID za DDV in plačati davek?


Najlepša hvala

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a bozzo » 07 Nov 2012, 20:54

Ja zgoraj posredovanje storitev je še ena varianta in sicer, lahko je posredovanje izvedeno v tujini, če je v EU so ena pravila, če je pa celo v pravi tujini pa je to promet izven sistema DDV, končno ga lahko podjetje izda tudi z naslova stalne poslovne enote v tujini ........ možnosti je veliko, res se pa gleda vsako zase v celoti kaj zakaj kako kam komu kje..............

neja5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2011, 13:14

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a neja5 » 20 Dec 2012, 09:13

Pozdravljeni,

prvič se srečujem z izdajanjem računa izven Evrope. EU in države nečlanice eu(bih,hrvaška) vem, sedaj pa se srečujemo s kupci ki so v zda in kanadi. Zanima me, kako je z klavzulami pri takem računu,in kako je z ddv? gre pa za to da mi prodamo proizvod podjetju ki ima sedež v zda. Drugi primer je pa ko mu opravimo storitev za podjetje v zda.(storitev obdelave v SLO na izdelku,za kupca v zda.) a se tukaj uporabla 1. odst. 52. čl. ZDDV-1 ?

Hvala .

neja5
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 22 Jun 2011, 13:14

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a neja5 » 12 Feb 2013, 16:14

A res noben nima izkušenj z računi izdanimi v zda?

Storitev je bila opravljena v Slo, nismo pa mi izvoznik za zda, samo opravili smo neko storitev na izdelku. Razmišljam pravilno da gre za klavzulo 25.člena ZDDV-1.odstavek? Račun izdamo brez DDVja. Kako pa je z zneskom, namreč izdati moram račun v dolarjih? Datum tečaja je datum storitve?
Hvalaa

fly
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Feb 2013, 20:20

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a fly » 27 Feb 2013, 20:37

Pozdravljeni,

tudi jaz imam podobno težavo. Da malo opišem situacijo.

Prvič, nisem davčni zavezanec!

Izdelujem mobilne aplikacije, ki se uporabljajo po celem svetu. Preko oglasov ki so vgrajeni v samo aplikacijo podjetje iz ZDA spremlja klike v tej aplikaciji. Od vsakega klika dobis nek znesek. Po določenem obdobju mi to podjetje nakaže skupni znesek na poslovni račun.
No to se je prvič zgodilo ta mesec.
Torej od njih ne dobim nobenega dokumenta, ampak samo nakazilo v USD. Kako sedaj ravnati?
Izdati moram račun na to firmo ampak kako? Kako je z DDV-jem? Kako je z valuto USD? So kakšni predpisi? Nekaj sem bral, pa mi ni jasno, sploh ker je težko definirati, na kateri lokaciji se je storitev opravila.

Čez kakšen mesec bom pa nabavil programsko opremo v tujini (ZDA). Kolikor sem gledal, mi oni že samodejno na njihovo ceno dodajo 25% davek. Lahko pač jaz to plačam in knjižim račun normalno kot pri nas?

Res bi bil hvaležen za nasvete.

Lp

fly
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 27 Feb 2013, 20:20

Re: Račun izdan v ZDA

Odgovor Napisal/-a fly » 04 Mar 2013, 17:55

Res noben ne ve?

Odgovori