NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Apr 2011, 12:44

Predpostavljamo, da je bil račun plačan 10. aprila in smo trimesečni zavezanec za DDV. Kaj pa sedaj? Račun ni bil prijavljen v pobot, a je bil plačan.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ursus10
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 55
Pridružen: 22 Sep 2008, 08:08
Kraj: vrhnika

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a ursus10 » 18 Apr 2011, 13:18

Pobot uspel, jupi.

Zanima pa me, če se bo to vidlo na izpisku ali se knjiži kar izpisek iz pobota?

hvala,

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Apr 2011, 15:03

Pobot neuspel.

PS.: Ne pričakujem odgovora :oops: - a je bil kdo, ki mu zaradi takšnih in drugačnih, seveda tehtnih razlogov, ni uspelo vložiti podatkov v pobot? Namreč mnogo je bilo kritik, tudi sam sem se jim pridružil, da je bil čas popolnoma napačen.?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

nensy
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Feb 2011, 11:22

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a nensy » 19 Apr 2011, 09:04

Tudi jaz sem mnenja, da je bil čas popolnoma napačen. Rezultat e-pobota pri nas je bil 1%. 90% naših kupcev se ni prijavilo v obvezni e-pobot. To so večinoma s.p.-ji, ki imajo računovodstva vodena bodisi ali doma ali pa v rač.servisih, ki pa jim teh zadev seveda niso uspeli naredit v tako absurdnem času. No, in kaj je sedaj iz tega???. Nič. Štala. En kup dela za prazen nič.
Ne plačujejo še vedno ne, v pobot niso prijavili, tako da se tudi nima kaj pobotati.

Me pa zanima sledeče: računi, izdani po 16.03.2011, prejeti v marcu, zapadlost od 15.04.do 30.04., ki niso bili še v obveeznem pobotu, ker bodo maja, ali se od teh računov lahko odbija DDV v marcu ali ne. Najprej sem bila mišljenja, da se lahko, sedaj pa dvomim. Tudi če jih bomo v maju dali v pobot, v aprilu jih nismo in tudi plačani ne bodo v aprilu.
Torej, se v marčevskem DDV-ju ddv ne odbija, v aprilu pa je potrebno delati popravek. ALI PRAV RAZMIŠLJAM?????????

Za odgovore hvala že vnaprej.

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 19 Apr 2011, 09:10

V pobot so se v marcu upoštevali računi, ki so zapadli od 15.04.2011, tudi če so bili prejeti v marcu. Za marec se normalno odbija DDV. Če račun ni plačan do naslednjega pobota, ga je potrebno prijaviti v naslednji pobot in se DDV ne popravlja - ostane odbiti v marcu, samo prijaviti ga je treba v pobot. Če ga ne prijavite, ga morate v mesecu aprilu dati pri prejetih računih v minus in ga nato upoštevati v obdobju, ko je plačan.

l.p.

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a sm » 19 Apr 2011, 10:15

Itak je pobot neuspel. Pobotalo je tiste stvari, ki se sicer plačujejo, vendar ne točno na datum. Gradbeniki itak niso prijavili, ker smatrajo, da njihove obveznosti ne zapadajo, ker so vse zadržane ????.
Grem dalje...., če jaz kot dobavitelj ne fakturiram, sem v prekršku, - če fakturiram in ne dobim plačila - moram vseeno plačati DDV. Moj gospod kupec pa lepo dobi fakturo, jo prijavi v e-pobot, in ker večina v verigi ne prijavijo svojih obveznosti - ali pa dobavljajo v tujino, se moja faktura ne kompenzira, gospod kupec mi je tudi ne plača, AMPAK DDV SI LEPO ODBIJE. Kaj sem razumela - jaz lepo financiram našo ljubo državico, ki mi samo jemlje - in ker sem pridna - sem tudi tepena - ITAK TEPEŠ KONJA, ki VLEČE in ne tistega, ki NOČE ali NE MORE.

Še ena dilema. Jaz sem prijavila vse obveznosti, pobotalo se je itak malo. Za plačilo nimam, ker mi kupci ne plačajo.

Sprašujem, ali lahko te moje nepobotane, neplačane - lahko še prijavljam v obvezni e-pobot dokler se morebiti ne kompenzirajo. Vem, da mi jih ni treba več (prijavi se samo enkrat - itak smotano), ker sem zakonu že zadostila. Ampak, jaz bi si jih še želela prijavljati - mogoče se pa bo našla povezava z mojimi neplačanimi terjatvami.

nensy
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Feb 2011, 11:22

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a nensy » 19 Apr 2011, 12:26

sm, seveda se jih lahko še prijavlja v pobot. Če ne v obvezni, pa v prostovoljni. Samo za prostovoljni pobot potrebujete pogodbo z Ajpesom, stiskate jo z njihovega spleta.
Ja, in se čisto strinjam z vami.

Jaz bi pa res rada odgovor na moje vprašanje in to je, za račune, izdane od 16.03.2011 naprej, prejete v marcu, zapadle od 16.04.2011 do 30.04.2011, v e-pobot niso bili prijavljeni 15.04.2011, ker takrat še niso zapadli, zato bodo šli v e-pobot šele
13.05.2011, ALI ZA TE RAČUNE LAHKO UVELJAVLJAM VSTOPNI DDV V MARCU. To res ne vem. Mislim pa da ne, pomoč prosim

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a sm » 19 Apr 2011, 13:40

Živjo,

Jaz pa mislim, da si DDV v marcu normalno lahko odbiješ. Če jih plačaš do 13.5.11, je itak vse OK. Če jih ne plačaš, jih je potrebno dati v obvezni pobot, ki se izvaja po preteku zapadlosti računa. S tem si izpolnila zakonske obveznosti po obeh ta novih zakonih - tudi DDV. Če pa je ne prijaviš v e pobot, potem pa ob izdelavi obračuna ddv za mesec, v katerem je ta faktura zapadla (torej april), popraviš DDV in ga državi vrneš (odbila si si ga v mesecu marcu).

Jaz tako razumem, nisem pa tega še delala. Kajti v marčevskem obračunu, nisem imela še faktur, ki so bile izstavljene po 16.03.11 - prejete v marcu in z valuto pred 31.03.11. Itak pa sem vse neplačane prijavila v e-pobot.

nensy
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Feb 2011, 11:22

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a nensy » 20 Apr 2011, 08:11

sm, hvala, tvoja razlaga je bila zelo razumljiva. Sedaj mi je jasno. Hvala.

avtoklemencic.si
Nov član
Nov član
Prispevkov: 14
Pridružen: 24 Jan 2008, 13:57

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a avtoklemencic.si » 26 Apr 2011, 16:36

Oj.
Prebrala sem prav vsa vprašanja in odgovore na temo zakona o preprečevanju zamud pri plačilih in ZDDV-1D, pa se mi še vedno poraja neodgovorjeno vprašanje.
Blago dostavljeno in storitev opravljena 16.03.11, račun prejet 17.03.11.
Rok plačila 01.04.11
Račun plačam 05.04.11, torej zamujam s plačilom, a ker je račun v času, ko AJPES sprejema prijave za obvezni pobot že plačan, ga pač v pobot ne prijavim, ker še nisem dovolj pozorno prebrala zakonskih določil in ker dejansko 15.4.11 nimam dolga do dobavitelja.
Ddv odbijem v davčnem obdobju za marec in znesek ddv vključim v polje 41. Ugotavljam zamudo pri plačilu v davčnem obdobju za april, torej (tako razumem) je potrebno zmanjšati odbitek ddv in istočasno za isti znesek še povečati odbitek (rubrike na obrazcu naj bi bile le informativnega značaja), znesek v polju 41 pa ostane nespremenjen.
Naj to zamudo pokrijem s prijavo v obvezni pobot 6.5.11 in po zaključku prijave le to z naslednjim korakom iz sistema izbrišem, da v davčnem obdobju za april (obrazec DDV-O oddam 31.05.2011) ne bo potrebno izpolnjevati polj "povečanje odbitka", "zmanjšanje odbitka"?
Bo program e-Pobot sploh sprejel vnesene podatke?

Davčni zavezanec naj bi bil namreč po 66. a členu ZDDV-1D dolžen narediti popravek že odbitega DDV v davčnem obdobju, v katerem je nastala zamuda, če računa ne bo pravočasno vključil v sistem prvega obveznega pobota potem, ko pride v zamudo.

Pozna kdo razlago konflikta interesa? Bomo v času delovanja po urniku vsak mesec en teden samo prijavljali in odjavljali še tiste račune, katere zamujamo s plačilom od 1 do 5 dni? V tem trenutku sploh ne vem, če je to mogoče.

Tako pač jaz razumem zakonska določila. Sem kaj spregledala? Čakam na vaše odgovore. Hvala, Lep dan.
marija

maba74
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 58
Pridružen: 14 Mar 2006, 21:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a maba74 » 26 Apr 2011, 17:53

Morda vam bo vpomoč pojasnilo DURS z dne 18.04.2011

Davčnemu zavezancu odbitka DDV ni treba popravljati oz. odbitek DDV lahko uveljavlja v obračunu za mesec marec, če je obveznost poravnana do datuma izvedbe pobota, to je do vključno 15.04.2011.

Če davčni zavezanec račun plača po roku za prijavo v prvi krog obveznega večstranskega pobota ( po 15.04.2011) in obveznosti ni prijavil v ta krog pobota, pa mora zmanjšati odbitek DDV oz. odbitka DDV ne sme uveljaviti.

KLEMENK
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 172
Pridružen: 17 Okt 2006, 13:26
Kontakt:

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a KLEMENK » 28 Apr 2011, 12:07

Ker ravno zaključujem obračun ddv, me zanima še nekaj: Ali je kdo opazil, da se pripravlja kak nov zakon o ddv, kateri ne bi govoril samo o pravici do odbitka ddv, temveč tudi o zmanjšani obveznosti za neplačane račune s strani kupcev, katerih valuta je že zdavnaj zapadla?

LP

Odgovori