NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 29 Mar 2011, 09:44

Če je račun plačan, se nima s čim pobotati. Če je plačan v istem mesecu, kot je valuta, mislim da kar se tiče DDV je stvar čista. Problem je za račun, ki bi moral biti plačan marca, pa je v začetku aprila, pred kompenzacijo. Kaj se potem v aprilu da DDV VEN IN SPET NAZAJ - to je isto, kot če nič ne popravljaš? Kako ravnati v takih primerih?

Prosim za mnenje!

lp

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 29 Mar 2011, 09:49

skorpjon napisal/-a:Če je račun plačan, se nima s čim pobotati. Če je plačan v istem mesecu, kot je valuta, mislim da kar se tiče DDV je stvar čista. Problem je za račun, ki bi moral biti plačan marca, pa je v začetku aprila, pred kompenzacijo. Kaj se potem v aprilu da DDV VEN IN SPET NAZAJ - to je isto, kot če nič ne popravljaš? Kako ravnati v takih primerih?
Prosim za mnenje!
lp
Jaz mislim, da ker ste prejeli račun v mesecu marcu bi po starem odbijali DDV v obračunu za marec (oddan seveda konec aprila). Sedaj pa ga je potrebno izvzeti ven iz obračuna za marec in če ga boste plačali aprila pred pobotom si odbijate DDV v aprilu. Jaz tako stvar razumem.

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 29 Mar 2011, 11:02

Problem je v tem, ker DDV oddjaamo že do 20. v mesecu, kaj pa v takih primerih?

aeroxo2
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 24 Mar 2011, 07:26

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a aeroxo2 » 29 Mar 2011, 11:53

odgovor anvari
v tem primeru ni problema, ker je plačano znotraj istega davčnega obdobja in ni potrebno nič prijavljati v pobot, DDv se nič ne spremeni, lp

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 30 Mar 2011, 11:30

Torej v primeru, da pri oddaji DDV-O prijavimo popravek odbitka DDV v skladu z zakonom, s tem "priznamo" prekršek po 25. členu ZPreZP in nas lahko kaznujejo z 100 do 10.000 EUR kazni...

Zdi se mi, da pri je pri tej novi zakonodaji težišče v "prisili" vseh, da prijavijo svoje zapadle obveznosti v pobot in da bi moral biti popravek odbitka DDV bolj postranska zadeva, prej izjema kot pravilo.

Kaj menite?

Čudno se mi zdi, da moraš "prijaviti" svoj prekršek v obliki popravka odbitka DDV. Ali obstajajo primeri, ko je to čisto "legalno"?

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 30 Mar 2011, 11:34

Nekje je pisalo, da takšno ureditev, da si DDV ne smeš dobiti, če ne plačaš, ima samo Slovenija in nikjer tega ni v EU. Vprašanje je, če to evropska direktiva sploh sprejema, in če bi prišlo do pritožb proti ukrepom DURSA na evropskem sodišču, kako bi to sodišče sprejelo tak zakon. Kaj menite?

lp

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 30 Mar 2011, 12:29

primoz_b napisal/-a:Nova Objava DURS 23.3.!!
http://www.durs.gov.si/si/davki_predpis ... bitek_ddv/
Zakon NE VELJA ZA EU IN TUJE DRŽAVE!
Zaenkrat se odbitek popravlja v DDV O- polja 41,42
Lp
Prebrala sem to pojasnilo in tukaj piše (10 odstavek), da če prijaviš obveznosti po nastanku zamude v prvi krog pobota, da lahko uveljavljamo odbitek DDV ne glede na to ali račun ni plačan delno ali v celoti.
To pomeni, da če obveznosti prijavimo v prvi pobot si lahko normalno odbijamo DDV v marcu? Pravilno razmišljam?

skorpjon
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 133
Pridružen: 09 Apr 2008, 07:10

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a skorpjon » 30 Mar 2011, 12:35

Po mojem da. Ampak v marcu velja novo določilo DDV samo za račune, ki so izstavljeni od 16.03.2011 dalje in zapadejo že 31.03.2011. Več bo tega aprila in naprej. Problem je edino, če je takega računa valuta 31.03.2011, plačaš pa ga v aprilu pred 15.04., tako da ga ne prijaviš v kompenzacijo, potem verjetno je treba DDV popraviti.

lp

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 30 Mar 2011, 12:56

skorpjon napisal/-a:Po mojem da. Ampak v marcu velja novo določilo DDV samo za račune, ki so izstavljeni od 16.03.2011 dalje in zapadejo že 31.03.2011. Več bo tega aprila in naprej. Problem je edino, če je takega računa valuta 31.03.2011, plačaš pa ga v aprilu pred 15.04., tako da ga ne prijaviš v kompenzacijo, potem verjetno je treba DDV popraviti.

lp
To je po moje res nevšečna situacija, v kateri bi morali po pravilih najprej zamnjšati odbitek DDV, da bi si ga lahko v naslednjem davčnem obdobju zopet prišteli. Še toliko bolj absurdno, ker je račun v času priprave obračuna DDV že plačan. Zato je tako ravnanje skladno s pravili, zahteva veliko dodatne birokracije in vodenja evidenc, ne doprinese pa prav NIČ k cilju zakona - preprečevanju zamud pri plačilih... :evil:

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 30 Mar 2011, 12:57

Menda bo res tako ja.
Torej račun prejmeš npr.17.3. (datum računa 16.3.) in je valuta 31.3. (1 primer) ali pa če je valuta 6.4. (2 primer) in ga plačaš na valuto.
1. primer: Če ga plačaš 31.3. potem si DDV lahko odbiješ v marcu (ker je v istem mesecu) in ga itak ne prijaviš v pobot, ker je plačan.
2. primer: Če ga ravno tako plačaš na valuto, vendar je to 6.4. pa ga ne prijavljaš v pobot (ker je itak plačan) si pa DDV odbijaš v aprilu, ker si ga takrat plačal in ne v marcu ko si račun prejel.
Kaj pa če prejmeš račun 17.3. in je valuta 31.3. ali pa 6.4. pa ga ne plačaš do 15.4. (pač zamujaš ker ni denarja) potem ga prijaviš v pobot in ali si lahko glede na prijavo v pobot odbijaš DDV v marcu ali ne? To me zanima.

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 30 Mar 2011, 13:09

Glede na dosedanje debate (glej nazaj) bi jaz rekla:
1. primer - se strinjam
2. primer pa ne:
bojča napisal/-a: 2. primer: Če ga ravno tako plačaš na valuto, vendar je to 6.4. pa ga ne prijavljaš v pobot (ker je itak plačan) si pa DDV odbijaš v aprilu, ker si ga takrat plačal in ne v marcu ko si račun prejel.
Mislim, da si v tem primeru lahko DDV odbijaš v marcu, saj si račun plačal v roku, čeprav je bil rok aprila.
bojča napisal/-a: Kaj pa če prejmeš račun 17.3. in je valuta 31.3. ali pa 6.4. pa ga ne plačaš do 15.4. (pač zamujaš ker ni denarja) potem ga prijaviš v pobot in ali si lahko glede na prijavo v pobot odbijaš DDV v marcu ali ne?
DDV odbijaš v marcu, če računa do 15. 4. ne plačaš, ampak ga prijaviš v pobot.
Če pa račun plačaš npr. 10.4. in je to prepozno glede na valuto, pa ga lahko odbijaš šele v aprilu.
Torej se bolj splača, da zamujene račune ne plačaš, ampak prijaviš v pobot....
Na kakšen našin je to preprečevanje neplačevanja, pa jaz res ne razumem...

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 30 Mar 2011, 13:12

Zdaj bomo pa res to temo obdelali v nulo. In res je dobrodošlo vsako mnenje. Ker ko se na DURS obrneš itak nič ne vedo kako pa kaj.

Odgovori