NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Mar 2011, 07:05

Jaz nekaj ne razumem: ali moramo obvezno prijaviti obveznosti v pobot, ali lahko samo naredimo popravek odbitka DDV ko oddamo DDV.
Kot sem videla na AJPESOVI strani bo ta obvezni pobot 15.4.

aeroxo2
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 24 Mar 2011, 07:26

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a aeroxo2 » 25 Mar 2011, 07:34

če ne prijaviš je po 25 členu kazen (prekršek) poleg tega pa ne smeš upoštevati vstopni DDV za neplačane račune

Ajpes je spremenil urnik spremljajte http://www.ajpes.si/novice.asp?id=72

15.4. bo tako potrebno prijaviti vse zapadle obveznosti tudi če so nastale pred 16/3

ostaja odprto še vprašanje uvoza, sem poslal vprašanje na Durs, če bodo dali kakšno pojasnilo.
lp

Andrej

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 25 Mar 2011, 08:43

Pozdravljeni,

prosim za pomoč: če dve gospodarski družbi nimata sklenjene medsebojne pogodbe o poslovanju, velja torej valuta plačila 30 ali 60 dni?

Hvala,
lp

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Mar 2011, 08:44

Če prav razumem moramo prijaviti vse neplačane zapadle obveznosti na AJPES dne 15.4. (torej če so zapadle na dan 15.4. in niso plačne jih prijavimo).
Hkrati pa si ne smemo odbijati DDV za neplačane obveznosti.
Npr. račun prejmemo 20.3. in bi to morali plačati 15.4. pa ne bomo ker ni sredstev. Torej ta račun prijavimo v pobot na Ajpes in če plačamo do konca aprila ko oddamo obračun DDV si ga lahko odbijamo, če pa ne plačamo do takrat pa moramo ta račun izvzeti iz evidenc.
Samo to potrditev prosim.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Mar 2011, 09:55

Sedaj pa nekaj informacij iz prve roke:
1. Klicala sem na AJPES in so rekli takole: Vsi moramo prijavljati zapadle neplačane obveznosti v obvezni pobot. Ker se pobot mora prijaviti do 15.4. se tu upoštevajo vsi računi ki so že imeli valuto in niso plačani do 14.4. Rekla mi je še, da za nas velja valuta ki je napisana na računu.
2. Klicala sem na DURS in so še bolj zmedeni kot mi. Čakajo še na pravilnik, da bo bolj natančno napisano kako pa kaj je potrebno delati.
Je pa rekel referent da tisti računi ki imajo datum izdaje računa še 15.3. se ne upoštevajo v ta novi Zakon. Upoštevajo se samo tisti ki imajo datum izdaje računa 16.3. in dalje pa se že upoštevajo po novem.
Vprašala sem konkreten primer: Datum računa 16.3., datum prejema računa 18.3., datum valute 15.4. (in če plačamo v valuti). Kako je sedaj z odbijanjem DDV?
P re rekel na DURS-u da se po njegovem še vedno lahko DDV odbija v marcu - če se plača v 60 dneh od datuma prejema računa.
Take so njihove informacije in sedaj sem še bolj zmedena. Kaj pravite vi?

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a MG » 25 Mar 2011, 10:01

Mislim, da ima referent na DURS prav. Odibjate v marcu. Če pa do roka ( torej 15.04 ) ne pčalate oz ne plačatev obdobju od 15.04 do 30.04 potem morate v obračunu za april vnos v odbitek DDV stornirate in si ga lahsko spet upoštevate v obdobju ko boste račun plačali.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a MG » 25 Mar 2011, 10:02

Aja. Če ga pa date 15.04 v pobot ( ne glede na to če je šel v multi skozi ali ne ) pa ne rabite nič odbijati.

barbarella
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Mar 2010, 11:39

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a barbarella » 25 Mar 2011, 10:06

glede na to, da imam rač. servis in da veliko mojih strank ne plačuje svojih obveznosti, poleg tega ne uporabljajo e digitalnih potrdil itd... kaj v tem primeru? ali bom jaz morala oddajati te račune ali kako?

in, ali je to res obvezno - se pravi vstopati v epobot ali pa je to samo zaradi tega, da lahko odbijaš ddv... če ne greš v epobot, si pač ne odbijaš in si ga takrat, ko račun plačaš.... ali kako? pls za odgovor....

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Mar 2011, 10:21

Na Ajpesu in Dursu pravijo da je prijava v ta pobot obvezna.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Mar 2011, 10:29

MG napisal/-a:Mislim, da ima referent na DURS prav. Odibjate v marcu. Če pa do roka ( torej 15.04 ) ne pčalate oz ne plačatev obdobju od 15.04 do 30.04 potem morate v obračunu za april vnos v odbitek DDV stornirate in si ga lahsko spet upoštevate v obdobju ko boste račun plačali.
Če vas prav razumem moramo, če do konca aprila ne bomo plačali tega računa, ko bom oddajala obračun DDV za marec (torej konec aprila) ta račun izvzeti iz obračuna. Odbitek DDV si upoštevam ko bom plačala račun.
Kaj pa če ta račun prijavim v pobot in je ta pobotan? Vrjetno če bo pobot se izvajal 15.4. bodo kmalu rezultati. Potem lahko normalno odbijam DDV že v marcu, ker se šteje kot da je bil račun plačan 15.4..
Je tako pravilno.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Mar 2011, 10:49

Moja razlaga zakonodaje, ki v tem trenutku buri duhove:

1) Večstranski pobot28. člen Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih
(uporaba zakona za posledice zamude)
(1) Ta zakon ne ureja posledic zamude s plačilom denarne obveznosti, če je zamuda nastala pred uveljavitvijo tega zakona.
(2) Ne glede na prejšnji odstavek, mora dolžnik prvič prijaviti svojo obveznost, z izpolnitvijo katere je bil že v zamudi pred uveljavitvijo tega zakona ( uveljavitev zakona 16.03.2011), v sistem obveznega večstranskega pobota v skladu s 16. členom tega zakona v 30 dneh po uveljavitvi tega zakona. (do 16.04.2011)
Komentar: V pobot so vključene vse neplačane obveznosti, ki so zapadle do 15.03.2011, vendar pa se popravek odbitka na njih ne nanaša.

2) Popravek odbitka DDV-ja
Zakon o spremembah zakona o DDV – objava 15.3.2011, pričetek veljavnosti 16.03.20113. člen
(prehodna določba)
Ta zakon se ne uporablja za račune, izdane pred uveljavitvijo tega zakona….. torej se nanaša na račune z datumom izdaje računa 16.3. in naprej.

Komentar: Pri teh računih pa že velja prvi zakon, ki govori o rokih plačila: 60 dni oziroma daljši, če je to dogovorjeno s pogodbo, če ni dogovorjen rok je rok plačila 30 dni, državni organi poravnajo v 30 dneh…….. VENDAR pa pravi 2. odstavek 66.a. člena:
(2) Prejšnji odstavek se ne nanaša na račune, na podlagi katerih davčni zavezanec prijavi denarne obveznosti v sistem obveznega večstranskega pobota v skladu z zakonom, ki ureja preprečevanje zamud pri plačilih, niti na račune, na katere se ne nanaša prej navedeni zakon.

Primer:
1.) Obveznosti, katerih rok plačila je zapadel do 15.03.2011 gredo v PRVI KROG obveznega pobota, popravek DDV-ja se na njih ne nanaša.
2.) Obveznosti, katerih datum izdaje računa je pred 16.03.2011 in bodo ostale neporavnane po datumu valute plačila, bodo vključene v naslednje kroge obveznega pobota glede na urnik AJPES-a, popravek DDV-ja se na njih ne nanaša.
3.) Obveznosti, katerih datum izdaje računa je po 16.03.2011 in ne bodo poravnane v rokih (30 dni, 60 dni ali po pogodbi), vključimo v prvi obvezni pobot po datumu zamude..popravek odbitka DDV-ja ne opravimo na podlagi 2. odstavka 66.a člena zakona, četudi v tem krogu niso pobotane. Lahko jih poravnamo kasneje ali pa vključimo v naslednje kroge…
bojča napisal/-a:Vprašala sem konkreten primer: Datum računa 16.3., datum prejema računa 18.3., datum valute 15.4. (in če plačamo v valuti). Kako je sedaj z odbijanjem DDV?
Prvič, je ta račun izdan v nasprotju z zakonom, saj je rok plačila krajši do 60 dni, le v primeru, če na računu ni določena valuta plačila, jo morate poravnati v 30 dneh. Vendar ne glede na to, račun "zapade" v nov način obravnavanja odbitka DDV-ja. Če ga ne boste poravnali do 15.4., ga pa boste vključili v prvi obvezni pobot, ki bo po urniku po 15.4., potem si boste DDV odbijali in ne opravite popravka DDV-ja. To velja tudi v primeru, če v tem krogu ne bo obveznost poravnana. Jo boste pa vključili v naslednji krog.
Če pa plačate v valuti 15.4. (tako ste navedli), pa tako ni nobenega problema. Vključite dokument normalno v obračun DDV-ja za mesec marec.

lp

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: NOVE SPREMEMBE DDV - ZDDV-1D

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 25 Mar 2011, 10:55

Kaj pomeni v tem primeru dogovorjen rok - valuta na računu npr. 45 dni velja kot dogovorjen rok ali ne velja in mora biti popravljena na 60 dni?

Vnaprej hvala..

Odgovori