obvezni pobot


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 10 Jun 2011, 10:46

"Špecanje" je učinkovita metoda, da bodo polovili vse, ki še vedno ne prijavljajo neplačanih obveznosti... :spomezik:

Ampak glede na stil, v katerem so uvedli ta nov zakon, bi za nazaj res lahko malo pogledali skozi prste... :| .

Sara30
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 325
Pridružen: 10 Okt 2007, 09:22

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a Sara30 » 10 Jun 2011, 11:23

Pozdravljeni, tema je že stara in zelo obdelana a meni nekaj stvari še vedno ni logičnih pri pobotu ter DDV-O...

Logično mi je da se neporavnane obveznosti prijavi v obvezni pobot, da se tako lahko zapre odprte postavke.

Logično mi je da se pri obračunu DDV-ja zmanjša ali poveča DDV glede na neplačane račune.

Kar mi ni logično je to, da ko enkrat račun zapade in ga prijaviš v večstranski pobot ga ti ni več potrebno prijaviti v naslednji pobot tudi če račun ni bil še poravnan.

Druga taka nelogična stvar je, da v primeru ko enkrat prijaviš račun v e-pobot potem ti ni več potrebno upoštevati odbitka ali pribitka DDV-ja na obrazcu za DDV-O in ta polja pustiš prazna.

Mi lahko kdo razloži zakaj je to tako? Ker meni dokler ne razumem zakaj so neki zakoni, vedno čutim da delam napačno in da mi je kaj všlo ter da sem naredila napako. Četudi delam po zakonu.
Predvsem me motijo tista prazna polja pri obračunu DDV-O.

Sara30

barbarella
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 15 Mar 2010, 11:39

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a barbarella » 10 Jun 2011, 13:13

sara... ravno to, sem se danes spraševala jaz in si ravno tako ne znam odgovoriti... pač, tisti, ki se je to spomnil, ni pomislil na realno sliko... Mene še bolj moti, ker nekateri prijavijo v pobot (itak se jim nič ne pobota, ker izstavljajo račune v tujino) zapadle obveznosti, si odbijajo ddv in na koncu ne plačajo..

in poanta je? :)

primusz
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 111
Pridružen: 31 Maj 2011, 10:11

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a primusz » 10 Jun 2011, 13:50

Obe imata prav in mislim, da nista edini, ki imata veliko vprašanj na to temo.
Poanta je: da naj bi s tem novim zakonom se podjetniki bolj držali rokov plačil, rezultat pa je, da imamo več dela in dodatne roke za oddajo novih podatkov. Ugotavlja pa se, da dolžniki nič bolj pridno ne plačujejo svojih obveznosti. Še bolj so se ustavila plačila.

V 1/2 julija pa bomo lahko tudi upniki prijavljali svoje dolžnike in tako bo še večja kontrola s strani DURSa. S 16.6.11 pa stopi v veljajo člen zakona, da bo potrebno za vsakega dobavitelja navesti vsak račun posebej z vsemi podatki, datumi izstavitve, datumi valute.... tako, da bo verjetno lažja kontrola tudi kdo ni dal v pobot in seveda posledično sledijo kazni.
Vendar tako je....
Lep pozdrav

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 13 Jun 2011, 13:40

Tista prazna polja pri DDV (popravek odbitka DDV) so mišljena kot dodatna sankcija za tiste, ki niso prijavili neplačanih obveznosti v obvezni pobot.

Meni še vedno ni jasno, kako so si to zamislili pripravljalci zakona. Dodatne evidence in kratki roki so velika prepreka za pravočasno obdelavo vseh podatkov in za ažurnost pri prijavah v ePobot ter pri obračunu DDV. Dvomim, da bo plačilna disciplina kakorkoli boljša. Izboljšal se bo le vpogled DURSA v neplačane obveznosti in s tem posledično bo možna večja kontrola. Morda bodo bolj dostopni podatki o slabih plačnikih.

Še vedno se mi zdi, da vnos podatkov za popravek odbitka DDV dejansko pomeni, da nismo uspeli pravočasno prijaviti obveznosti, torej smo v prekršku in sledi kazen... :? Seveda pa so kazni za neprijavo popravka odbitka DDV še toliko višje... :(

Jelen
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 39
Pridružen: 15 Dec 2006, 09:18

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a Jelen » 17 Jun 2011, 08:09

Tukaj je pojasnilo Durs-a s konkretnimi primeri, ki marsikaj pojasnijo:

Pojasnilo DURS, št. 4230-4264/2011-1, 16. 5. 2011

V nadaljevanju v zvezi z izvajanjem 66.a člena Zakona o davku na dodano vrednost – ZDDV-1 (Uradni list RS, št. 13/11 – UPB3 in 18/11) navajamo konkretne primere glede uveljavljanja odbitka DDV pri neplačanih računih.

Primer 1:

* račun prejet 18. 3., valuta plačila 26. 3.,
* nastanek zamude 27. 3.,
* prvi krog pobota 15. 4.

Če davčni zavezanec neporavnano obveznost prijavi v prvi krog pobota, ima pravico do odbitka DDV v obračunu za mesec marec.

Če davčni zavezanec neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, pravice do odbitka DDV v davčnem obdobju marec nima, zato mora za navedeni mesec poročati o neuveljavljanju odbitka DDV.

Primer 2:

Enaka situacija kot v Primeru 1, vendar pa je obveznost poravnana 5. 4.

Davčni zavezanec odbitek DDV v obračunu za marec lahko uveljavlja, ker je plačal pred izvedbo prvega kroga pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.

Primer 3:

Enaka situacija kot v Primeru 1, vendar je obveznost poravnana 20. 4.

Če neporavnane obveznosti davčni zavezanec ne prijavi v prvi krog pobota, pravice do odbitka DDV nima, zato mora za mesec marec poročati o neuveljavljanju odbitka DDV. Ker je obveznost poravnal v mesecu aprilu po prvem krogu obveznega pobota, lahko odbitek DDV uveljavi v obračunu DDV za mesec april (povečanje odbitka DDV) in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.

Primer 4:

* račun prejet 15. 6., valuta plačila 15. 7.,
* nastanek zamude 16. 7.,
* prvi krog pobota 12. 8.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v junijskem obračunu.

Če davčni zavezanec neporavnano obveznost prijavi v prvi krog pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.

Če neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu odbitek DDV popravljati, saj je v tem davčnem obdobju nastala zamuda, in poročati o zmanjšanju odbitka DDV.

Primer 5:

Enaka situacija kot v Primeru 4, vendar pa je obveznost poravnana 25. 8.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v junijskem obračunu.

Če davčni zavezanec neporavnane obveznosti ne prijavi v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu popravljati odbitek DDV in podati informacijo o zmanjšanju odbitka DDV. V obračunu za avgust lahko poveča odbitek DDV in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.

Primer 6:

* račun prejet 20. 3., valuta plačila 30. 3.,
* nastanek zamude 31. 3.,
* plačilo 15. 4.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za mesec marec. Ker je plačal pred izvedbo prvega kroga obveznega večstranskega pobota, mu odbitka DDV ni treba popravljati.

Primer 7:

* račun prejet 31. 3., valuta plačila 8. 4.,
* nastanek zamude 9. 4.,
* obveznost ni prijavljena v prvi krog pobota (15. 4.), plačilo 18. 4.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za marec. Ker je bila obveznost poravnana v istem davčnem obdobju, kot je nastala zamuda, mu odbitka DDV ni treba popravljati, zato mu tudi ni treba podati informacije.

Primer 8:

* račun prejet 6. 6., valuta plačila 6. 7.,
* nastanek zamude 7. 7.,
* prvi krog pobota 8. 7., obveznost ni prijavljena v prvi krog pobota (8. 7.), plačilo 3. 8.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za mesec junij.

Če davčni zavezanec neporavnano obveznost ni prijavil v prvi krog pobota, mora v julijskem obračunu popravljati odbitek DDV in poročati o zmanjšanju odbitka DDV. Ker je obveznost poravnana v mesecu avgustu, lahko odbitek DDV uveljavi v obračunu DDV za mesec avgust in poda informacijo o povečanju odbitka DDV.

To pojasnilo je usklajeno z Ministrstvom za finance.


LP, Jelen

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 17 Jun 2011, 11:08

Jelen napisal/-a:
Primer 7:

* račun prejet 31. 3., valuta plačila 8. 4.,
* nastanek zamude 9. 4.,
* obveznost ni prijavljena v prvi krog pobota (15. 4.), plačilo 18. 4.

Davčni zavezanec lahko uveljavlja odbitek DDV v obračunu za marec. Ker je bila obveznost poravnana v istem davčnem obdobju, kot je nastala zamuda, mu odbitka DDV ni treba popravljati, zato mu tudi ni treba podati informacije.

LP, Jelen
Vse lepo in prav, če pripravljaš obračun DDV na roke. Res je nesmiselno odštevati in spet prištevati ta DDV.
Če pa namesto tebe dela stroj, pa je to le še dodatna izjema od splošnega pravila, ki je že tako precej zakomplicirano. :roll: .

V čem je razlika med primeroma 2 in 6 razen v malo premaknjenih datumih?

Link
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 Jun 2011, 08:43

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a Link » 17 Jun 2011, 14:22

V obvezni pobot prijavljamo samo enkrat. Ni pa nujno. če ti je v interesu da se čimveč poravna, potem boš vsakič sproti prijavljala polni znesek.

navor
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 181
Pridružen: 26 Mar 2005, 08:21

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a navor » 07 Jul 2011, 13:35

V obvezni pobot se prijavlja lahko samo enkrat. Lahko pa prijavljaš v prostovoljni pobot tolikokrat kot želiš.

mark@
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 07 Jul 2011, 15:20

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a mark@ » 08 Jul 2011, 14:42

Pozdravljeni,

jaz pa imam določene obveznosti v Italijo. Kaj moram tudi te prijavit?
sploh ne vem če imajo v Italiji multikompenzacije?

Hvala vam za odgovor.

Maj11
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 81
Pridružen: 31 Mar 2011, 06:20

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a Maj11 » 08 Jul 2011, 18:29

a država, ki ne plača fakture v 30. dneh, tudi prijavi?

navor
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 181
Pridružen: 26 Mar 2005, 08:21

Re: obvezni pobot

Odgovor Napisal/-a navor » 11 Jul 2011, 07:36

Tujine se načeloma ne prijavlja, razen če tujec posluje pod pogoji kot jih ima Slovenija.
Države se tudi ne prijavlja. Prijavlja se samo zadeve, ki so na nek način predmet trgovanja.

Odgovori