Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv


Moderator: Mirko Zbačnik

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 17 Jan 2012, 10:58

Do zdaj sem vsak mesec pri poročilu vpisala pod skupno vrednost dobav blaga: seštevek izdanih računov - izdani dobropisi (nastali zaradi predčasnega plačila računov - priznamo 5% popusta, vendar te dobropise ne pošiljamo kupcu , ampak imamo le za svojo evidenco).

Ta mesec pa sem na Dursu zasledila, da moram v rubriko B vpisati (tako razumem :( ) vse tiste račune, ki so bili npr. izdani v novembru, v decembru pa smo za njih izdali dobropis.
Kako potem naredim kontrolo z ddv-o? Polje 12 pri obračunu ddv mora biti enak seštevku a13,a14 in a16 RP-o. Ali naj pod A13 vpišem kot do sedaj (izdani računi - dobropisi), pod točko B pa vpišem popravljene vrednosti računov zmanjšanih za teh 5%.?

Kako vi upoštevate te dobropise za predčasna plačila računov? Ali jih sploh prikažete pod točko B v RP-O?

Hvala za odgovore, se mi mudi..20. že trka na vrata....
LP

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 17 Jan 2012, 13:17

Se pravi,da moraš ugotoviti na kater račun se popravek nanaša ( sconto decembra za račun na primer v oktobru),
potem v oktobru poiskati vrednost tega računa oz skupno vrednost blaga iz rekap.poročila in jo ustrezno zmanjšati za sconto ( da dobiš novo vrednost blaga).
Kako bo potem seštevek enak 12.vrstici DDV-O ?

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 17 Jan 2012, 13:23

Točno to, kako naj bo znesek pri ddv obračunu enak kot pri RP-0? Ampak v navodilih pri izpolnjevanju RP-o obrazca piše, da se ti dve postavki morata ujemati..?
LP

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 17 Jan 2012, 13:57

Če bo znal izračunati razliko med novo vrednostjo v B in staro (na primer v oktobru), bo pravilno, če bo od A odštel samo razliko..

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 17 Jan 2012, 14:01

ali je sploh potrebno vpisovati popravek v sklop B. če gre za popravek v ZADNJEM davčnem obdobju, ki se pač nanaša na račun iz predzadnjega dav. obdobja?

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 17 Jan 2012, 14:06

Tudi jaz ne vem, ali moram poročati v decembru npr. popravke za november - ti dobropisi so izstavljeni v decembru zaradi plačil kupca in priznanega 5% popusta?

Če pa moram poročati se nagibam v tej smeri:
pod A vpišem vse dobave in storitve ter odštejem tiste dobropise , ki se nanašajo na tekoče račune;
pod B pa vpišem zneske računov, zmanjšanih za dobropise, ki se nanašajo na račune iz preteklih obdobij

Dobropisi pa so izstavljeni v tekočem obdobju - obdobju poročanja.

Sem blizu prave rešitve? :roll: Ali naj kar odštejem te dobropise pod točko A in čao?
LP

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 17 Jan 2012, 14:10

Jst sem za zadnji stavek pa čao ( če ti skupni znesek ne pride negativen) :idea: :D

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 17 Jan 2012, 18:35

No, sem dobila odgovor svetovalca , ki pravi, da že v osnovi moram poknjižit izdane račune za 5% manj (pogoj, da to piše na računu, da si lahko odštejejo) - račun je napisan dejansko za 100 eur + opomba za teh 5% popusta, jaz pa knjižim in prikažem tako pri ddv in RP-o za 95 EUr. Seveda gre za kupca iz EU, oproščen ddv po 25.členu Zddv-1.

v RP-O vpisujem tako le pod postavko A.

To pravilo je izjema. Še kakšno vaše mnenje oz. praksa s tem?

Juhuhu, končno lažje diham! :ploska:
LP

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 18 Jan 2012, 08:34

Jaz mislim, da takšno poročanje ni v skladu z izdanim računom.

Če je račun izdan za 100 EUR, je izdan za 100 EUR, ne pa za 95 EUR.

Če je teh 5% na računu popust za predčasno plačilo (cassa sconto), ob izdaji računa (načeloma) ne vemo, ali bo prejemnik računa ta popust izkoristil ali ne. To zagotovo vemo šele po plačilu in takrat izdamo dobropis za uveljavljen popust.

Če pa je ta popust dogovorjen in vemo, da bo plačilo predčasno, pa lahko izdamo račun z "navadnim" popustom 5% in tako bo znesek računa 95 EUR.

Kako poročati na RPO in DDV-O za uveljavljene popuste za predčasna plačila pa ne vem. Mogoče tako, da upoštevamo ustrezne zneske dobropisov v tekočem obdobju (brez popravkov za pretekla obdobja). A lahko vnašamo negativne zneske na obrazce???

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 18 Jan 2012, 08:41

Kaj pa dbrp v tekočem obdobju (vračilo blaga), prav tako pod A?

go-andreja
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 35
Pridružen: 24 Apr 2009, 14:42

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a go-andreja » 18 Jan 2012, 08:45

Negativnih zneskov v primeru popravkov ni mogoče več vpisovati, medtem ko se izpolnjebvanje DDV-o ne spremeni.

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 18 Jan 2012, 10:28

Kompotelka, tudi jaz sem do zdaj tako počela - knjižila celotni račun, po plačilu izstavila dobropis, pri RP-O pa kar pod A upoštevala izdane račune - dobropise v tem obdobju(čeprav so se nekateri dobropisi nanašali na račune iz preteklega meseca).
Pa ni prav - menda je za ta predčasna plačila velja izjemoma neko pravilo (velja samo za račune, ki so izstavljeni kupcu iz EU- pri domačih se izdaja popust). Ko dobim pisni odgovor svetovalca, ga vam posredujem in vas rešim morebitnega odvečnega dela z dobropisi.
Tudi mene je begalo -kaj če kupec ne plača predčasno - pa nisem dobila pravega odgovora - verjetno potem doknjižiš razliko z bremepisom?

Pri RP-O se ne vnaša negativnih zneskov - če gre za tekočo izstavitev dobropisa, ki se nanaša na račun iz istega obdobja- potem je znesek itak 0. Če pa je dobropis za račun iz preteklega obdobja, pa vpišeš pod točko B (prvotni znesek računa, zmanjšan za vrednost dobropisa). Če je dbp v enakem znesku kot račun je potrebno vpisati 0. Negativnih zneskov nikakor ne moreš vpisati, saj niti ne morajo nastati!!.
LP

Odgovori