Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv


Moderator: Mirko Zbačnik

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 18 Jan 2012, 10:58

VI. DAVČNA OSNOVA
36. člen
(dobave blaga ali storitev)
(1) Pri dobavah blaga ali storitev davčna osnova vključuje vse, kar predstavlja plačilo (v denarju, v stvareh ali v
storitvah), ki ga je prejel ali ga bo prejel dobavitelj ali izvajalec od kupca, naročnika ali tretje osebe za te dobave,
vključno s subvencijami, ki so neposredno povezane s ceno takih dobav, če ni s tem zakonom drugače določeno.
(2) Pri dobavah blaga iz 7. in 8. člena tega zakona, davčno osnovo predstavlja nabavna cena blaga ali
podobnega blaga oziroma lastna cena blaga, določena v trenutku uporabe, razpolaganja ali zadržanja blaga.
(3) Pri opravljenih storitvah iz 15. člena tega zakona davčno osnovo sestavljajo celotni stroški davčnega zavezanca za
opravljene storitve.
(4) Pri dobavah blaga v obliki prenosa blaga v drugo državo članico, davčno osnovo predstavlja nabavna cena blaga
ali podobnega blaga oziroma lastna cena blaga, določena v trenutku prenosa.
(5) V davčno osnovo se vštevajo, če že niso všteti:
a. trošarine in drugi davki, takse, uvozne in druge dajatve, razen DDV;
b. postranski stroški, kot so provizije, stroški pakiranja, prevoza in zavarovanja, ki jih dobavitelj ali izvajalec
zaračuna kupcu oziroma naročniku storitve.
6) V davčno osnovo se ne vštevajo:
a. cenovni popusti za predčasno plačilo

b. cenovni popusti in rabati, odobreni naročniku in obračunani v trenutku dobave;
c. zneski, ki jih davčni zavezanec prejme od svojega naročnika kot povračilo za izdatke, ki jih je plačal v
imenu in za račun naročnika in jih vodi v svojem knjigovodstvu kot prehodne postavke. Davčni zavezanec mora
zagotoviti dokazila o dejanskem znesku teh izdatkov in ne sme odbiti morebiti zaračunanega DDV od teh
transakcij.
d. Pri dobavi blaga oziroma storitev, ki jo opravi davčni zavezanec, ki v Sloveniji nima sedeža, je davčna osnova
vse, kar predstavlja plačilo, ki ga je ali ga bo prejemnik blaga oziroma storitev moral izvršiti dobavitelju.
7) Če plačilo za opravljeno dobavo blaga oziroma storitev preseže znesek, do katerega bi bil davčni zavezanec
upravičen, je davčna osnova prejeto plačilo, v katero ni vključen DDV


Mislim, da ta člen ZDDV-1b 6. odstavek dovoli, da račun lahko poknjižim že zmanjšan za 5%, če pa mi plača brez popusta pa sledim 7. odstavku in naknadno poknjižim razliko.

Ali prav razumem?
Nazadnje spremenil capa1, dne 19 Jan 2012, 16:39, skupaj popravljeno 3 krat.
LP

sipi
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 446
Pridružen: 17 Feb 2005, 12:49
Kraj: Slovenia

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a sipi » 19 Jan 2012, 12:59

Vse zgoraj napisano mi je še jasno, ne vem pa še vedno, ali se potem v DDV-O pod številko 12 vpiše povečano vrednost (brez dobropisov, ki so izdani v tekočem mesecu, navezujejo pa se za nazaj in so podani v sklopu B - popravki za pretekla obdobja) ali pa upoštevam kot imam dejansko v davčni knjigi (računi + dobropisi), kot je bilo do sedaj.
*Sandra*

žaklina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 266
Pridružen: 02 Feb 2010, 09:33

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a žaklina » 19 Jan 2012, 13:44

????? NIČ VEČ JASNO!!!!!
Mi smo v oktobru mesecu izstavili račun za storitev, v mesecu novembru pa smo izstavili dobropis za ta račun, zaradi preveč zaračunane storitve.
V RP-0 za november smo dobropis zavedli pod točko A skupaj še z ostalimi zneski od storitev za mesec november.
Zdaj se pa sprašujem, če sem naredila narobe!!??
Jst smatram, da se pod B vpiše popravke, ki jih hočemo popraviti zaradi naše napake ( npr. ker smo napačno vpisali zneske ) in ne zato ker je bil izstavljen dobropis za preveč zaračunano storitev!!
Delam in si razlagam narobe??

lp

sipi
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 446
Pridružen: 17 Feb 2005, 12:49
Kraj: Slovenia

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a sipi » 19 Jan 2012, 13:46

Menim, da si naredila pravilno (tudi jaz tako naredim), ampak, kaj pa v primeru, da v tekočem mesecu za dotičnega zavezanca nimaš računov za storitve ampak samo dobropis? Narediš popravek v kolono B (to mi je jasno) ampak kako pa v DDV-O vpišeš? Povečan znesek (brez dobropisa, ki si ga navedel v sklop B rekapitualcijskega poročila) ali kako?
*Sandra*

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a capa1 » 19 Jan 2012, 16:33

Sipi, ravno to mene tudi bega - kako naj bo potem usklajen RP_O in DDV obrazec? Saj dobropis moraš upoštevati pod 12 pri ddv. Da pa bi si na davčni sami potem izračunali iz RP-o višino dobropisa pod točko B, pa ne vem?
Tudi jaz sem do sedaj (pa tudi ta obračun) RP-O delala tako, da sem pod točko A vpisala izdane račune in dobropise, potem pa sem na e_davkih prebrala naslednje obvestilo:

Popravki VIES-KP (Rekapitulacijsko poročilo)

V skladu z navodili za izpolnjevanje Rekapitulacijskih poročil se vsaka sprememba vrednosti dobave - popravek (napaka, dobropis, popust in druga zmanjšanja prvotne dobave), ki je bila opravljena v preteklem obdobju, prikaže v sklopu B kot popravek davčne osnove iz 39. člena ZDDV-1. V sklop B se zato v primeru popravkov vpiše pravilna vrednost dobave za preteklo davčno obdobje. V primeru, da se popravek vrednosti dobave nanaša na več davčnih obdobij skupaj ali na celo leto (na primer popusti, ki se nanašajo na več davčnih obdobij), lahko davčni zavezanec popravek vrednosti v polju B vključi v vsa davčna obdobja, na katera se popravek vrednosti nanaša ali samo v zadnje/a davčna obdobja (največ do zmanjšanja dobave na znesek 0 evrov, negativnih zneskov ni mogoče vpisati).

V primeru popravkov zato v Rekapitulacijsko poročilo ni mogoče vpisovati negativnih zneskov.
Enako velja tud za izpolnjevanje Poročila o dobavah.

Na izpolnjevanje obrazca DDV-O navedeno ne vpliva - v polja obrazca DDV-O se negativne vrednosti lahko vpisujejo.


No po tem branju pa :nevem: . Dobropis, popust... se šteje kot popravek prvotne dobave, zato se piše pod B??? Cela zmešnjava.
Medtem , ko v navodilih za izpolnjevanje RP-O obrazca o tem ne piše - piše samo, če se popravlja vrednost dobave poročanja (v prejšnjem mesecu si se zmotil, zdaj pa popraviš) , kot je ugotovila že Žaklina.

PS:Pa kdo piše ta navodila- in to pri isti "firmi"? :adijo:
LP

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 20 Jan 2012, 08:39

Vidim, da so se močno zakvačkal :lol:

Namesto, da bi omogočili vpisovanje negativnih zneskov v RP-O, so postavili novo pravilo...

V tem primeru pa usklajenost z DDV-O odpade :?

Saj lahko se navadimo in izpolnjujemo, kot se jim zdi, ampak lažje bi bilo poslušati zdravo pamet in slediti neki enotni logiki.

Tudi pri njih se mora potem nekdo fino namatrat, da potegne kakšne konkretne informacije iz naših poročil. :lol:

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 25 Jan 2012, 08:19

Kako pa naj vnesem račun, da bo prav?

Program avtomatično pripravi DDV-O obrazec in poročilo RP-O iz vnosa ISTEGA računa.

Za DDV-O mora biti vrednost računa 100 EUR, za RP-O pa 95 EUR ali kako :?: :?: :?:

Sama struktura računa nima dovolj podatkov, da bi lahko program sam pripravil obe poročili, vsako po svojih pravilih. (Če kupec uveljavi popust za predplačilo ali ga ne uveljavi.) Sistem z dobropisom je čisto učinkovit. V primeru predčasnega plačila se izda dobropis, sicer pa ne in zneski štimajo, tudi obeznost za DDV je pravilna glede na obračunska obdobja.

Torej tu ostane samo ročno popravljanje, da lahko zadostimo navodilom (enkrat takim, drugič drugačnim) :?: :?: :?:
In to samo zato, ker ne priznajo negativnih zneskov :nevem:

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: Rekapitulacijsko poročilo - RP ddv

Odgovor Napisal/-a helianthus » 21 Sep 2013, 11:03

Da ne odpiram nove teme, bom nadaljevala kar tukaj, saj se moje vprašanje nanaša na popravke RP-O.

Navedla bom konkretne primere, za katere me zanima, če je tako prav:

1.) Opravljena storitev v januarju, znesek izdanega računa št. 1/13 za podjetje v EU (izven SLO) = 100
* DDV-O januar, šifra 12: 100
* RP-O januar: 100

2.) V februarju prejeto plačilo računa št. 1/13 za januar = 95. Izdan dobropis za račun št. 1/13 = 5. (Terjatev zaprta.)
Opravljena storitev v februarju, znesek izdanega računa št. 2/13 za podjetje v EU (izven SLO) = 200
* DDV-O februar, šifra 12: 200 - 5 = 195
* RP-O februar: 200 - 5 = 195
* Popravek RP-O januar: 95

3.) V marcu prejeto plačilo računa št. 2/13 za februar = 190. Izdan dobropis za račun št. 2/13= 10. (Terjatev zaprta.)
Ni novega izdanega računa.
* DDV-O marec, šifra 12: -10
* RP-O marec: 0
* Popravek RP-O februar: 190

Je tako prav?

Odgovori