knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Maruška
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Jan 2012, 09:04

knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a Maruška » 27 Jan 2012, 10:49

Pozdravljeni!

Že kar nekaj časa spremljam vaš forum, bolj ljubiteljsko sicer, ampak tokrat pa nujno potrebujem nasvet.
Toliko, da razsvetlim situacijo: nisem računovodja, ampak le deklica za vse v podjetju. Računovodja je nenadoma zbolela in direktor je njeno delo preložil name. In to v tem računovodsko najaktivnejšem času. In je tako ali delo prevzamem in dobro opravim (vsako morebitno DURSovo sankcijo zaradi napake krijem sama) ali pa ostanem brez dela.
To zdaj traja 3 tedne in v tem času sem preštudirala SRS, enih par računovodskih knjig in forumov....
Muči me to, ker sama ne znam in ne razumem računovodskega žargona in mi je tako veliko odgovorov popolnoma nerazumljivih :?

Ampak še zmeraj imam polno vprašanj.

Uporabljamo ***. Vse sem nekako uredila, ampak direktor ima še en d.o.o., kjer ni DDV zavezanec in je registriran od julija lani.
Akontacijo plačuje na 3 mesece, prvič 10. oktobra in drugič 10. januarja letos.

Do sedaj sem delala tako, da sem vse prejete račune vpisala in določila konto breme, dobro..... in jih potem poknjižila preko bančnega izpiska (110).
Pri akontaciji pa nima nobenega računa oz. odločbe in sem jo knjižila na 161 in potem preko bančnega izpiska 110.
Težava nastane pri akontaciji, plačani januarja, ki jo moram baje zajeti v bilanco na dan 31.12. In tega ne znam. Mi lahko, prosim, pomagate.

Resnično 1000x hvala.

lp, Maruša

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 27 Jan 2012, 11:42

Akontacijo davka knjižite po banki direktno na 161 in zadnje, decembrske plačane v januarju ne zajemate v bilanco 31/12

Dokler ne boste ugotovili davčne obveznosti ali terjatve za vračilo za leto 2011, boste akontacijo, plačano v januarju, knjižili na 161. Ko bo davčni rezultat znan, pa boste ravnali v skladu z davčnim obračunom- v primeru ugotovljenega preplačanega davka boste akontacijo pustili na 161 oz. v primeru obveznosti za doplačilo pa preknjižili akontacijo na 264 breme (v zaključnem računu za 2011 boste v primeru doplačila, konto 161 zaprli 264/161)

Maruška
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Jan 2012, 09:04

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a Maruška » 27 Jan 2012, 12:13

Pozdravljeni,

najlepša hvala za vaš odgovor. Je že bolj jasno :)

Še eno vprašanje, ki sicer ne spada direktno pod ta forum. D.o.o. v teh nekaj mesecihposlopvanja ni izdal nobenega računa, jih je samo prejemal. To je vse poravnano, edino ta akontacija me je zdaj žulila. In bilanco bi izdelaala kar v programu ***, no jo izdela že program.
Ampak kako pa potem zapiram oz. odpiram te konte, če imam že novo poslovno leto in bilanco že zaključeno na 31.12?

Se opravičujem, mogoče sprašujem neumnosti, ampak s kakšne stvari rada malo predstavljam v naprej in se imam tako več časa pripraviti.

Hvala in lep vikend vsem, maruša

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 27 Jan 2012, 12:53

se opravičujem, ampak vprašanja ne razumem najbolj

Maruška
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Jan 2012, 09:04

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a Maruška » 27 Jan 2012, 14:34

Pozdravljeni,
verjamem, ker še sama ne vem kaj točno hočem vprašati kaj šele kako.

Samo tole iz prejšnjega odgovora:
"(v zaključnem računu za 2011 boste v primeru doplačila, konto 161 zaprli 264/161)".

Jaz bom zaključni račun za 2011 do prejema obračuna že imela narejeno. Se pravi lahko za nazaj spreminjam al kako je bilo to mišljeno?

Hvala še enkrat in lep pozdrav

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 27 Jan 2012, 15:27

mišljeno je bilo tako - ko izdelate davčni obračun boste ugotovili davčno obveznost ali terjatev za preplačan davek, nato zaknjižite zaključni račun. Če pa opravite knjiženje zaključnega računa pred davčnim obračunom, dokončate vknjižbe zaključnega računa po davčnem obračunu:
1. če pride do doplačila davka, za davek znižate dobiček , naknjižite obveznost za davek, poračunate plačane akontacije davka,
2. če je davek nižji od akontacij znižate dobiček, naknjižite obveznost za davek in ga poračunate z akontacijami (na 161 ostane terjatev do države za vračilo davka)
3. če pa davčne obveznosti ni, ostanejo akontacije na 161

Bo zdaj razumljivo?

Maruška
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 20 Jan 2012, 09:04

Re: knjiženje akontacije od dohodka - za začetnika

Odgovor Napisal/-a Maruška » 27 Jan 2012, 18:32

Hvala

lp, Maruša

Odgovori