Dohodnina 2011


Moderator: Mirko Zbačnik

asatan
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 23 Feb 2012, 17:17

Dohodnina 2011

Odgovor Napisal/-a asatan » 24 Feb 2012, 15:01

Zanima me ali moram znesek oz. dohodek, ki sem ga prejela kot izplačilo malih delničarjev prijaviti v dohodnino ( delnice sem dedovala sem upokojenka).
Hvala asatan

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dohodnina 2011

Odgovor Napisal/-a slovan » 25 Feb 2012, 09:43

Ste premalo povedali.
Napovedi ne vložite edino v primeru, če gre za podedovane delnice, ki so pridobljene v postopku lastninskega preoblikovanja podjetij:
95. člen
(neobdavčljiva odsvojitev kapitala)
Za odsvojitev kapitala po tem poglavju se ne šteje:
1. prenos kapitala preminule osebe na dediča, volilojemnika ali osebo, ki ju nadomesti po predpisih o dedovanju, ali na drugo osebo, ki uveljavlja kakšno pravico iz zapuščine, zaradi smrti fizične osebe;

96. člen
(oprostitev)
(1) Dohodnine se ne plača od dobička iz kapitala, doseženega pri odsvojitvi kapitala po 20 letih imetništva.
(2) Dohodnine se ne plača tudi od dobička iz kapitala, doseženega pri:
1. prvi odsvojitvi delnic ali deleža v kapitalu, pridobljenega v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij. Za prvo odsvojitev se šteje tudi prva odsvojitev podedovanih delnic ali deleža v kapitalu, ki jih je zapustnik pridobil v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij;

Kolikor pa podedovane delnice ne izvirajo iz "lastninskih certifikatov", pa boste morali vložiti napoved za dohodnino iz vrednostnih papirjev (do 29. februarja). Tudi izplačilo malih delničarjev je odsvojitev kapitala, čeravno gre za "prisilno" prodajo. Na podlagi vaše napovedi bo davčni organ ugotovil obveznost-odmeril vam bo dohodnino. Ta dohodek ni predmet letne dohodnine.

lp

Odgovori