PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 20 Mar 2012, 13:41

Pozdravljeni!
Prosim, če mi pomagate, ali pravilno razmišljam.
Podjetje izda predračun (na podlagi tega si ne odbijaš ddv)
Ko plačaš izda to isto podjetje avansni račun (si lahko odbiješ ddv)
Po opr stor izda še račun.

Kot upravniki smo za tretje osebe naročili okna. Podjetje nam je izdalo predračun, mi pa smo ga prefakturirali naprej.
In podlagi tega si je pravna oseba odbila DDV, saj le ta ni mogla vedeti da je bil to predračun, ker smo ga mi evidentirali kot račun. Ali je to prekršek? Ko smo od te osebe prejeli plačilo, smo s tem plačali izvajalcu del okna in le-ta nam je izdal avansni račun. Tega seveda nismo več prefakturirali. Sedaj smo prejeli še račun.
Kako bi bilo čisto prav?????

Hvala za odgovore.
Tanja.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Mar 2012, 14:50

Predračun ni zavezujoč in se v poslovnih knjigah ne zavede. Ko vi plačate predračun, podjetje izda avansni račun, ki je podlaga tudi za odbitek DDV. Od rčauna, ki se navezuje na avansni račun se DDV ne odbija. V knjigovodstvu morate te poslovne le pravilno evidentirati (pozapreti(..
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 21 Mar 2012, 06:53

Hvala za odgovor, vendar, ali me razumete, da mi, ki delamo v imenu tretjih, moramo o tistih "tretjih" tudi dobiti denar, da izvajalcu lahko plačamo. Obračun delamo enkrat mesečno iz česar je jasno, da smo morali recimo 10-ega v mesecu prefakturirati tretjim predračun, da so nam ga naslednjega 10-ega v mesecu (so proračunci) plačali, tako da nam je izvajalec lahko šele naslednji mesec lahko dal avansni račun! Ali bi morali na računu, ki smo ga izstavili "tretjim" osebam navesti, da gre za predračun, da so oni lahko knjižili to tako kot je treba, in si niso idbijali DDV?
Ne vem če me razumete, ampak lepo prosim za dodatna pojasnila!!!

Hvaaalaaa!!

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN

Odgovor Napisal/-a rupert » 21 Mar 2012, 09:44

"Ali bi morali na računu, ki smo ga izstavili "tretjim" osebam navesti, da gre za predračun, da so oni lahko knjižili to tako kot je treba, in si niso idbijali DDV?" DA, točno to.

tiptip
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 25 Okt 2007, 14:17

Re: PREDRAČUN, AVANSNI RAČUN, RAČUN

Odgovor Napisal/-a tiptip » 23 Maj 2012, 14:28

Pozdravljeni!

Zanima če se je kdo že srečal s takšnim primerom.

Prodajalec notranjih vrat je ob naročilu vrat zahteval avans. Ob plačilu je izdal avansni račun z 20% ddv-jem, ker naj bi kupec sam montiral. Ob dobavi vrat pa se je kupec premislil in se odločil naj mu prodajalec vrata še zmontira. Po končanih delih je prodajalec izstavil račun z 8,5% ddv-jem za vse skupaj. Ali to lahko naredi?

Sedaj pa imam težavo ker imam avansni račun z 20% ddv-jem, na računu pa je prikazan 8,5% ddv.

Odgovori