otroški dodatek


Moderator: Mirko Zbačnik

tedl
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 16 Mar 2009, 09:50

otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a tedl » 05 Maj 2012, 17:16

Pozdralvjeni,

zanima me nekaj v zvezi s tem prispevkom http://www.racunovodja.com/clanki.asp?c ... o_1_1_2012 in sicer

Premoženje ki se upošteva:

- denar na transakcijskem ali drugem računu, hranilne vloge in druga denrana sredstva po izjavi posameznika (prihranki, ne na primer plača)

Morda kdo ve za koliko časa gledajo? Za celo leto? Pol leta, par mesecev ali kako? Ali gledajo samo koliko je denarja ali kako? Je kje natančno razloženo točno kaj gledajo in za katero obdobje?

Hvala.
Nazadnje spremenil Nina, dne 07 Maj 2012, 11:49, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: urejanje povezave

luca13
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 05 Jul 2010, 13:28

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a luca13 » 06 Maj 2012, 18:37


kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 07 Maj 2012, 08:54

Gledajo stanje na dan oddaje vloge. Upoštevajo vse. Tudi hranilne vloge za otroke, ves denar na TRR (kar pomeni tudi plačo, ki je še niste porabili). Kolegi so imeli na dan oddaje vloge ves denar za nakup stanovanja, ki sta ga kupila mesec kasneje. Tudi vse to se je upoštevalo v premoženje.

Nič šparat. Al pa skrit pod poušter. :lol: :cry: :lol:

Micka11
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 27 Jan 2012, 09:18

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a Micka11 » 07 Maj 2012, 19:43

Še nekaj je, kar pri sp-jih priračunajo.


5. Dohodek iz dejavnosti

14. člen


(1) Če je oseba dejavnost šele začela opravljati ali če je njen mesečni dohodek iz dejavnosti nižji od višine bruto minimalne plače, se kot njen mesečni dohodek iz dejavnosti upošteva dohodek v višini 75% bruto minimalne plače.


Po domače povedano, če niste imeli dobička v višini zgoraj nevedene 75% bruto minimalne plače, vam ga PRIŠTEJEJO KOT DA STE GA IMELI!

Pazite pri tistih, ki delajo po 4 ure, ker na prvi odločbi je 100%, po pritožbi popravijo na 50%- saj je tudi delovna obveznost samo polovična.

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a mincek » 08 Maj 2012, 04:41

Še moja izkušnja: ko sem pri oddaji vloge delavko (načičkano pravnico s tako dolgimi nohti, da še kuli težko drži v roki...) vprašala, kaj naj napišem pri življenjskih zavarovanjih, ker tukaj gre vendar za odhodek in ne za prihodek oz. premoženje v bodočnosti, me je prav neumno pogledala in na hitro izjecljala, naj tam kar vse prazno pustim... No, se bom pustila presenetiti, ko dobim odločbo. Potem pa prihranke v štumfo (v Švico se jih ne splača nosit...), plačo pa v denarnico. Mislim da bo prodaja malih trezorjev kmalu v porastu :roll:
Kmalu nam bodo v premoženje šteli dovoljen limit na TRR :sjezen:
Mincek

Micka11
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 27 Jan 2012, 09:18

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a Micka11 » 08 Maj 2012, 13:06

http://www.ringaraja.net/clanek/kredit- ... _5381.html

Poglej si ta odgovor, jaz sem po kmečko mislila, da če imam na računu 10.000 eur kredita, da mi bodo to pri premoženju šteli v minus. Pa so mi na centru razložili, da to pomeni, da če bi imela 10.000 eur na računu- neporabljenega kredita, bi mi to šteli kot denar na računu :evil:

Drugače sem se pa poglobila v to in vam povem nekaj cvetk:
- preživnina ki se dobiva se šteje samoumevno v obračun, preživnina ki se plačuje, pa mora biti dokazana s plačilom na tr. Tudi če imate odločbo sodišča, da ste dolžni materi plačati na roke- jih ne briga, mora biti na računu. Da je zadeva še bolj trapasta imata vsak enega otroka in si ne plačujeta, a ker nimata dokazov se obema šteje prejeta preživnina, plačana pa ne :sjezen:

- preverite zemljišča, ker tam je vpisano vse sorte

- avtomobil imate lahko 100 avomobilov po 7.500 eur in jih ne bo v odločbi. V kolikor imate enega za 10.000 eur bo v celoti v vašem premoženju :| :sjezen:

Katarina3
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 Maj 2012, 09:58

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a Katarina3 » 09 Maj 2012, 17:44

Bom kar tukaj "pristavila piskrček" in postavila vprašanje. Ko primerjam odločbe za otroški dodatek za leto 2010 in 2011 z letošnjo, ugotavljam, da se je pred 2012 primerjal bruto prihodek na družinskega člana z bruto povprečno plačo na zaposlenega v RS, kar je bilo nekaj čez 1400€. Letos pa se primerja bruto prihodek na družinskega člana z neto prihodkom na zaposlenega v RS, kar je nekaj čez 900€.
Ker je sprememba zapisana v zakonu, verjetno državljani nič ne moremo, se ne moremo nikamor pritožit...Čeprav se meni osebno zdi zelo narobe primerjat bruto z neto. Ali bruto z bruto, ali neto z neto...Kako pa je v drugih primerih? ali kdo morda ve, kam bi se lahko obrnila po brezplačen nasvet? meni se zdi, da je bila zamenjava bruto zneska z neto narejena kar tako na tiho in me čudi, da se ni nobena organizacija obregnila ob to:(((

Zelo bom vesela vaših mnenj in odgovorov, saj si s temi vprašanji že nekaj časa belim glavo!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Maj 2012, 19:12

Po "prebiranju" zakonodaje, se ne morem strinjati z vami, da se primerjajo bruto prejemki (na člana družine) z neto povprečno plačo v RS.

Povzetek členov (tistih, ki se nanašajo na vključevanje dohodkov in izračun primerljivih zaslužkov):

12.člen Zakona o zagotavljanju pravic iz javnih sredstev:

(7) Dohodki in prejemki iz prvega odstavka tega člena se upoštevajo po zmanjšanju za normirane stroške oziroma dejanske stroške, priznane po zakonu, ki ureja dohodnino, ter za davke in obvezne prispevke za socialno varnost, odtegnjene od teh dohodkov in prejemkov.

11. Način ugotavljanja dohodkov in premoženja
20. Člen
Kadar se skladno s tem zakonom upošteva povprečni mesečni dohodek na osebo, se ta izračuna tako, da se skupni dohodek oseb, izračunan skladno z določbami III. poglavja tega zakona, deli s številom oseb in številom 12.

Iz spletne strani CSD Šiška (konkretno pri uveljavljanju pravice do otroškega dodatka):
Dohodki in premoženje, ki se upoštevajo

Upoštevajo se vsi dohodki in prejemki, in sicer neto razpoložljivi dohodek (po odštetju davkov in obveznih prispevkov ter normiranih oziroma dejanskih stroškov), razen tisti, ki so namenjeni kritju posebnih potreb (na primer dodatek za pomoč in postrežbo, dodatek za veliko družino,…). Upoštevajo se dohodki, prejeti v preteklem koledarskem letu, na podlagi odločbe o odmeri dohodnine.


Skratka: 7 .odstavek 12. člena pravi, da se upoštevajo dohodki zmanjšani za dejanske stroške, normirane stroške,...ter za davke in prispevke za socialno varnost. To pomeni bruto plačo minus prispevki minus dohodnina = neto razpoložljivi dohodek. Zato še enkrat poglejte vašo odločbo, preračunajte lastne neto dohodke na člana družine in ugotovite višino otroškega dodatka. Če boste ugotovili, da so vam upoštevali bruto dohodke na družinskega člana, se pritožite.

lp

tedl
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 16 Mar 2009, 09:50

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a tedl » 09 Maj 2012, 20:51

Katarina3 napisal/-a:Bom kar tukaj "pristavila piskrček" in postavila vprašanje. Ko primerjam odločbe za otroški dodatek za leto 2010 in 2011 z letošnjo, ugotavljam, da se je pred 2012 primerjal bruto prihodek na družinskega člana z bruto povprečno plačo na zaposlenega v RS, kar je bilo nekaj čez 1400€. Letos pa se primerja bruto prihodek na družinskega člana z neto prihodkom na zaposlenega v RS, kar je nekaj čez 900€.
Ker je sprememba zapisana v zakonu, verjetno državljani nič ne moremo, se ne moremo nikamor pritožit...Čeprav se meni osebno zdi zelo narobe primerjat bruto z neto. Ali bruto z bruto, ali neto z neto...Kako pa je v drugih primerih? ali kdo morda ve, kam bi se lahko obrnila po brezplačen nasvet? meni se zdi, da je bila zamenjava bruto zneska z neto narejena kar tako na tiho in me čudi, da se ni nobena organizacija obregnila ob to:(((

Zelo bom vesela vaših mnenj in odgovorov, saj si s temi vprašanji že nekaj časa belim glavo!

Imaš link do tega zakona?

Micka11
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 27 Jan 2012, 09:18

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a Micka11 » 09 Maj 2012, 20:55

Neto dohodki iz dohodnine gredo z neto povprečnim dohodkom.
Link do zakona:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=3387

Katarina3
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 09 Maj 2012, 09:58

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a Katarina3 » 10 Maj 2012, 00:08

Vsem hvala za hitre odgovore!

Slovan, saj imate prav, po takem izračunu bi številka, ki je zapisana v odločbi, res bolj ustrezala neto znesku. Še vedno pa si ne znam razložiti razlike z lansko odločbo. Bom kar konkretna:

Letni dohodek za 2010: 22.623,92, kar znese 471,33 € na družinskega člana, to pa je 32,75% plače vseh zaposlenih v RS v letu 2009, ki je znašala 1.438,96€. Tako piše v odločbi za lansko leto.

V odločbi za letošnje leto :
Letni dohodek: 19.545,26 (ker odmere dohodnine za letos še ni,so upoštevali dohodek za leto 2010, usklajen z rastjo plač?), kar znese 407,35€ na družinskega člana, to pa predstavlja 42,14% neto povprečne mesečne plače vseh zaposlenih v RS, ki je v letu 2010 znašala 966, 62€.

Kako lahko ob manjšem letnem dohodku in s tem manjšem dohodku na družinskega člana padem v višji razred? So torej za leto 2010 moje neto dohodke primerjali z bruto povp. plačo, letos pa z neto?
Tudi če so v letu 2010 primerjali bruto dohodek z bruto plačo, se št. ne ujemajo!
LP!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: otroški dodatek

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Maj 2012, 07:56

Na žalost lahko prihaja do razlik pri izračunu "neto" dohodka. Zakaj? Povprečna bruto plača zaposlenih v RS je konkreten podatek, ki ga izračuna statistični urad iz podatkov pravnih oseb. Neto plača pa ni več konkreten podatek, ampak se pri preračunu uporablja povprečna stopnja davkov in prispevkov. Ta je za leto 2010 npr. 35,34% (bruto 1.494,88 in neto 966,62)

Pri vašem dohodku je bruto dohodek primerljiv s povprečno bruto plačo, medtem ko pri neto plači že lahko prihaja do razlik. Namreč pri vaši bruto plači (na letnem nivoju) ste lahko plačali manj dohodnine, ker ste upoštevali olajšave in tako vaša povprečna stopnja prispevkov in davkov ni enaka tisti na nivoju države. S tem pa je tudi neto dohodek višji kot je povprečni dohodek. To si lahko izračunate tudi sami: iz dohodninske odločbe za leto 2010 upoštevajte prispevke in dohodnino; ta znesek primerjajte z bruto dohodkom in dobili boste % prispevkov in davka (upoštevati morate letni znesek dohodnine ne plačane akontacije med letom).

lp

Odgovori