Dobiček iz kapitala


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Neonka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 23 Okt 2007, 12:00

Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a Neonka » 15 Maj 2012, 10:37

Pozdravljeni,

v kolikem času mora DURS izdati odločbo za odmero dohodnine od dobička iz kapitala od odsvojitve nepremičnin.

Fizična oseba je je nepremičnino prodala 5.5.2009 in odločba o odmeri dohodnine je bila izdana 12.4.2012, prevzela pa jo je 4.5.2012.

Zanima me v kolikem času mora DURS izdati to odločbo. Je mogoče, da bi zadeva zastarala?

Že vnaprej hvala za odgovor.

LP

Neonka

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a bozzo » 18 Maj 2012, 00:21

Ta davek se navadno obračuna takoj, saj durs udari štempiljko na pogodbo in notar pogodbe brez tega ne overi in stvari ne gredo naprej. Možno je, da je nepremičnino nekdo pridobil pred letom 2002 in ta potem ni predmet obdavčitve z tem davkom, ali pa, da je na dan prodaje bil že 3 leta lastnik in tam živel, tudi potem se ta davek ne računa........ vsekakor menim, da je zadeva ad acta !

Lusja
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 20 Jan 2012, 08:54

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a Lusja » 22 Maj 2012, 13:50

Bozzo, mešate davek od prometa nepremičnin in dohodnino! DPN se obračuna in plača takoj, vlogo za odmero dohodnine pa mora prodajalec vložiti v 30 dneh. Tako na hitro nisem našla, koliko časa ima davčni organ, da izda odločbo, žal pa DU v glavnem zavezujejo "instrukcijski roki" in zamuda z njihove strani nima kakšnih posledic. Odvisno tudi, kako je potekal postopek, ali so vmes zaprosili za kakšne dodatne podatke, pojasnila, ipd. Vsekakor, odgovor je nekje v Zakonu o davčnem postopku :)

bozzo
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 105
Pridružen: 10 Nov 2010, 10:05

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a bozzo » 22 Maj 2012, 21:51

Lusja napisal/-a:Bozzo, mešate davek od prometa nepremičnin in dohodnino! DPN se obračuna in plača takoj, vlogo za odmero dohodnine pa mora prodajalec vložiti v 30 dneh. Tako na hitro nisem našla, koliko časa ima davčni organ, da izda odločbo, žal pa DU v glavnem zavezujejo "instrukcijski roki" in zamuda z njihove strani nima kakšnih posledic. Odvisno tudi, kako je potekal postopek, ali so vmes zaprosili za kakšne dodatne podatke, pojasnila, ipd. Vsekakor, odgovor je nekje v Zakonu o davčnem postopku :)
Žal ne mešam, imajo res čas 30 dni, vendar naredijo načelno isti dan ali v nekaj dneh in dokler ta ni plačan ne dajo žiga na pogodbo, ki je osnova za notarja in prepis v ZK. Jasno davek na promet je pa nekaj povsem drugega in se plača vedno, med tem ko se ta plača le v določenih primerih, vendar tudi če se ne, Durs poda svoj žig z pripisom, da pogodba ni predmet obdavčitve z tem davkom 8)

Neonka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 23 Okt 2007, 12:00

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a Neonka » 26 Maj 2012, 23:04

Pozdravljeni,

Naj še dodam eno pojasnilo. Zavezanec je nepremičnino podedoval. Davek od prodaje nepremičnine je že plačal ob prodaji.

Nepremičnino je zavezanec podedoval leta 2005 in ker jo je prodal prehitro, so mu še naložili ta davek. Kasneje je še predložil stroške, ki jih je imel z obnovo, da so mu znižali osnovo za obdavčitev.

Meni ni najbolj jasno, zakaj DURS potreboval več kot 2 leti, da je izdal odločbo. Meni zadeva močno diši po zasataranju, ali pa se motim?

Lp

Neonka

Lusja
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 20 Jan 2012, 08:54

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a Lusja » 30 Maj 2012, 15:25

Če slučajno niste opazili, par tem višje je Slovan podal odgovor :)
125. člen zakona o davčnem postopku:
(zastaranje)
(1) Pravica do odmere davka zastara v petih letih od dneva, ko bi bilo treba davek napovedati, obračunati, odtegniti in odmeriti.
(2) Pravica do odmere davka na promet nepremičnin in davka na darilo zastara v desetih letih od dneva, ko bi bilo treba davek napovedati, pravica do odmere davka na dediščine pa zastara v desetih letih od pravnomočnosti sklepa o dedovanju.
(3) Pravica do izterjave davka zastara v petih letih od dneva, ko bi ga bilo treba plačati. V primeru naknadno ugotovljene obveznosti v davčnem nadzoru, teče relativni rok zastaranja pravice do izterjave davka od dneva izvršljivosti odmerne odločbe.
(4) Pravica zavezanca za davek do vračila plačanega davka, ki ga ni bil dolžan plačati, zastara v petih letih od dneva, ko ga je plačal oziroma od pridobitve pravnega naslova, s katerim je bilo ugotovljeno, da ga ni bil dolžan plačati.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dobiček iz kapitala

Odgovor Napisal/-a slovan » 30 Maj 2012, 16:00

Ampak za ta konkreten primer je potrebno prebrati tudi 126. člen:
126. člen
(pretrganje zastaranja)
(1) Tek zastaranja pravice do odmere davka pretrga vsako uradno dejanje davčnega organa z namenom odmere davka in o katerem je zavezanec za davek obveščen.
(2) Tek zastaranja pravice do izterjave davka pretrga vsako uradno dejanje davčnega organa z namenom davčne izvršbe in o katerem je bil dolžnik obveščen.
(3) Tek zastaranja pravice do vračila plačanega davka pretrga vsako uradno dejanje davčnega organa ali vsako dejanje, ki ga zavezanec za davek opravi pri davčnem organu z namenom, da doseže vračilo davka.
(4) Po pretrganju začne zastaranje znova teči in se čas, ki je pretekel pred pretrganjem, ne šteje v zastaralni rok, ki ga določa ta zakon.
(5) Ne glede na določbe o zastaranju pravice do odmere in izterjave, davčna obveznost preneha, ko poteče deset let od dneva, ko je prvič začelo teči.
(6) Ne glede na določbe o zastaranju pravice do vračila davka, za davčni organ obveznost za vračilo davka preneha, ko poteče deset let od dneva, ko bi moral biti davek vrnjen, razen v primeru, ko je tožnik s tožbo uspel. V tem primeru se čas sodnih postopkov ne šteje v čas zastaralnega roka.

lp

Odgovori