delo v drugi državi EU


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 02 Jul 2012, 15:06

Če slovensko podjetje dela na gradbišču v Nemčiji, me zanima, ali se v Nemčiji MORA registrirati za DDV, ali to ni nujno, in DDV obračuna nemški prejemnik računa na podlagi samoobdavčitve? Tukaj je toliko različnih mnenj, da sploh ne pridem do konca.....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a lauren » 03 Jul 2012, 14:30

glede na to, da nikomur tukaj to ni najbolj jasno (v zadnjem času je bilo na to temo odprtih več naslovov, pa nikjer ni direktnega odgovora) je najboljše, da se stranka pogovori o tem s svojim naročnikom, on pozna zakon v svoji državi.
jaz sem stranki naročila, da naj ali se registrira za ddv in ga plača, ali pa od naročnika pridobi pisno izjavo, da bo naredil samoobdavčitev oz. poravnal ddv.
če pa se vseeno najde kak direkten odgovor pa - jaz tudi čakam nanj!

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a TarasM » 04 Jul 2012, 00:29

nam so na seminarju rekli, da kadar gre za delo na nepremičnini naj bi se vedno
registrirali v državi kjer nepremičnina leži. Tudi tuje firme, ki opravljajo dela
na napremičninah v Sloveniji, se morajo pri nas registrirati za DDV.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 04 Jul 2012, 21:09

Meni je davčni svetovalecd rekel takole: po pravilu naj bi se registriral v Nemčiji. Vendar pa je tudi mogoče, da se ne registrira, in da nemški prejemnik računa opravi samoobdavčitev in plača davek, ker tudi naš zakon omogoča, da če Nemec dela pri nas na nepremičninah, ni nujno, da se pri nas registrira, ampak slovenski prejemnik računa opravi samoobdavčitev. Zato sklepam, da je oboje pravilno. V končni fazi je DDV vedno plačan v Nemčiji, ne glede na to, kdo ga plača.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a lauren » 04 Jul 2012, 22:20

torej je pametno, da naš izvajalec od eu naročnika pridobi pisno izjavo, da bo le-ta samoobdavčitev delal in se s tem zaščiti za primer kontrole.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 05 Jul 2012, 08:07

lauren napisal/-a:torej je pametno, da naš izvajalec od eu naročnika pridobi pisno izjavo, da bo le-ta samoobdavčitev delal in se s tem zaščiti za primer kontrole.
verjetno res, vendar ne vem, ali ima kdo izkušnje, ali Nemči podpišejo tako izjavo? Ker oni so previdni da je kaj....in če, ali ima kdo mogoče vzorec take izjave?
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

lauren
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 836
Pridružen: 22 Nov 2007, 10:12

Re: delo v drugi državi EU

Odgovor Napisal/-a lauren » 05 Jul 2012, 08:45

jaz pri izjavi sploh nebi komplicirala, glavno da je vsebina taka, da je jasno za kaj gre in da je žig in podpis odgovorne osebe. namreč naš izvajalec ne more vedeti, ali bo naročnik res opravil samoobdavčitev (ker to po njihovem zakonu verjetno ni nujno glede na to, da je možno eno in drugo) ker če je ne bo, smo dolžni ddv poravnati mi.

Odgovori