DDPO in obdavčitev prejetih dividend


Moderator: Mirko Zbačnik

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 01 Mar 2013, 12:17

Zanima me če ima kdo mnenje o zakonitosti rešitve, ki v nasprotju z 24.in 25.členom ZDDPO določa, da se za 5% prejetih dividend zmanjšajo odhodki. To delamo na podlagi pravilnika in, po mojem v nasprotju z zakonom.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Mar 2013, 12:56

Samo še en člen naprej bi prebrali in ugotovili, da je ta določba v samem zakonu!!!
26. člen
(odhodki, ki se nanašajo na udeležbo)
(1) Pri določanju davčne osnove po 24. in 25. členu tega zakona, se odhodki, povezani
z upravljanjem in financiranjem naložb v kapital gospodarskih družb, zadrug in drugih oblik
organiziranja, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne
priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov, ki so
po 24. in 25. členu tega zakona izvzeti iz davčne osnove zavezanca.
(2) Davčni zavezanec iz davčne osnove izvzame odhodke iz prvega odstavka tega
člena v davčnem obdobju, v katerem iz davčne osnove izvzame dohodke po 24. in 25. členu
tega zakona.

lp

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 01 Mar 2013, 13:03

slovan napisal/-a:Samo še en člen naprej bi prebrali in ugotovili, da je ta določba v samem zakonu!!!
26. člen
(odhodki, ki se nanašajo na udeležbo)
(1) Pri določanju davčne osnove po 24. in 25. členu tega zakona, se odhodki, povezani
z upravljanjem in financiranjem naložb v kapital gospodarskih družb, zadrug in drugih oblik
organiziranja, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne
priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov, ki so
po 24. in 25. členu tega zakona izvzeti iz davčne osnove zavezanca.
(2) Davčni zavezanec iz davčne osnove izvzame odhodke iz prvega odstavka tega
člena v davčnem obdobju, v katerem iz davčne osnove izvzame dohodke po 24. in 25. členu
tega zakona.

lp
Hvala, seveda sem prebral.
odhodki, povezani z upravljanjem in financiranjem naložb v kapital gospodarskih družb, zadrug in drugih oblik organiziranja, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, nepriznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov, ki so po 24. in 25. členu tega zakona izvzeti iz davčne osnove zavezanca.

Torej, vi odhodke, povezane z upravljanjem in financiranjem naložb, razumete absolutno, kot vse odhodke ?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Mar 2013, 13:36

V bistvu ni kaj "razumeti"! Davčno vam ne priznajo stroškov v višini 5% izvzetih dividend, ne glede na to koliko imate odhodkov povezanih s financiranjem naložb, ki so predmet dividend. Kolikor je dejanskih odhodkov več kot 5%, ste srečko...če pa ne pa ste nesrečko (boste rekli, da vas je država spet okrog prinesla).

lp

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 01 Mar 2013, 13:45

slovan napisal/-a:V bistvu ni kaj "razumeti"! Davčno vam ne priznajo stroškov v višini 5% izvzetih dividend, ne glede na to koliko imate odhodkov povezanih s financiranjem naložb, ki so predmet dividend. Kolikor je dejanskih odhodkov več kot 5%, ste srečko...če pa ne pa ste nesrečko (boste rekli, da vas je država spet okrog prinesla).

lp
Hm. Kako ni kaj razumeti ? Razumeti je treba zakon in mislim, da tu ne bi smelo biti problema z razumevanjem, saj jasno pove, da niso priznani povezani stroški do 5% zneska dividend. Povdarjam DO, ker če so ti stroški manjši od 5% dividende se črtajo samo ti stroški, če so večji pa se črtajo delno, do 5% zneska dividend.
V primeru, da stroškov nimam se mi ne brišejo ostali odhodki v višini 5% dividende.

Tako pravi zakon, potem je pravilnik posegel v zakon in imamo v praksi drugačno rešitev od zakonske .
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=3215

Zato smo nazaj na mojem prvem postu in vprašanju, če je to dopustno ?

p.s. pozorno branje 9.člena pravilnika mi dodatno vsiljuje pomislek, da niti v pravilniku mogoče ni zapisano tako, kot je praksa in je mogoče le nekdo pri Peliasu narobe razumel ?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Mar 2013, 13:59

Zakon pravi, da se ne priznavajo odhodki v višini, ki so enaki 5%......jaz ne vidim nikjer limita DO, ampak točno 5%.
Nepriznani odhodki == 5% izvzetih dividend.

Pravilnik le podrobno določa, kateri so primeroma tisti stroški povezani z vzdrževanjem naložb, vendar ne glede na "specifikacijo" pristane na 5% izvzetih dividend.

lp

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 01 Mar 2013, 14:04

slovan napisal/-a:Zakon pravi, da se ne priznavajo odhodki v višini, ki so enaki 5%......jaz ne vidim nikjer limita DO, ampak točno 5%.
Nepriznani odhodki == 5% izvzetih dividend.

Pravilnik le podrobno določa, kateri so primeroma tisti stroški povezani z vzdrževanjem naložb, vendar ne glede na "specifikacijo" pristane na 5% izvzetih dividend.

lp
Žal nima smisla, da se ponavljam, zgoraj imate citat iz zakona, ki je jasen. Govori se odhodkih, ki so povezani z naložbo iz katere prejmemo dividende. Če teh stroškov nimamo 5, ali več % si po logiki stvari ne moremo stroške zmanjšati za 5%.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Mar 2013, 16:53

Glejte, zakonodajalec bi lahko preprosto napisal, da se izvzame 95% dividend, preostalo pa obdavči. V zakonu pa je pač to "nerazumno" vtaknil med odhodke. In ker vi sploh nimate odhodkov za ta namen, se "upravičeno" razburjate zakaj bi nekaj zniževali, česar nimate.

lp

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 01 Mar 2013, 22:14

slovan napisal/-a:Glejte, zakonodajalec bi lahko preprosto napisal, da se izvzame 95% dividend, preostalo pa obdavči. V zakonu pa je pač to "nerazumno" vtaknil med odhodke. In ker vi sploh nimate odhodkov za ta namen, se "upravičeno" razburjate zakaj bi nekaj zniževali, česar nimate.

lp
No, smo bližje. Le, da se meni zdi, da zakonodajalec ni "nerazumno" to vtaknil med odhodke, ampak je to rešitev, ki je v redu in spodobna. Namreč, če bi napisal, da je izvzetih 95% dividend, oziroma, da se obdavči 5% dividend, bi to pomenilo dvojno obdavčitev istega .

Na katero je čisto drugačen pogled, če se ta "dvojna" obdavčitev pogojuje z odhodki, ki so povezani z naložbo.

Zato se nagibam temu, da je pravilnik naknado "popravil" zakon, uveljavil dvojno obdavčitev dela dividende (5%) v nasprotju z zakonom.

Oziroma, kot sem že zapisal nisem čisto prepričan, da je pravilnik odgovoren za takšno razlago, oziroma prakso.

Zato pravzaprav sprašujem tukaj.

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Mar 2013, 13:55

Zakon:(1) Pri določanju davčne osnove po 24. in 25. členu tega zakona, se odhodki, povezani
z upravljanjem in financiranjem naložb v kapital gospodarskih družb, zadrug in drugih oblik
organiziranja, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne
priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska
v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov, ki so
po 24. in 25. členu tega zakona izvzeti iz davčne osnove zavezanca.

Pravilnik:
(2) Ne glede na znesek odhodkov iz prvega odstavka tega člena se kot odhodek ne priznajo odhodki v znesku, ki je enak 5% zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dohodkov, ki so podobni dividendam, oziroma 5% zneska v davčnem obdobju prejetih dobičkov iz odsvojitve lastniških deležev.

Kakorkoli gledam tekst zakona ali pravilnika, sta mi po vsebini enaka. Pravilnik le v prvem odstavku niza vrste odhodkov, ki so povezane s naložbami, ampak na koncu doda 2. odstavek, ki je enak tistemu v zakonu.
Mi je žal, ker ne vidim nobene razlike med zakonom in pravilnikom. Zakon pravi, da se odhodki ne priznajo v višini 5% dividend (točno teh 5%, nič več in nič manj in ga v bistvu sploh ne zanima koliko je teh odhodkov med odhodki); pravilnik pa odpravi dvom in pravi, da ne glede na to koliko imate teh odhodkov se vam ne prizna 5%-ov dividend.

Verjetno bo moral še kdo prispevati svoj vidik, ker očitno midva z razumevanjem zakona/pravilnika ostajava vsak na svojem bregu.

lp
lp

marijan
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 62
Pridružen: 17 Feb 2003, 14:46
Kraj: Slovenia

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a marijan » 02 Mar 2013, 14:14

slovan napisal/-a:Zakon:(1) Pri določanju davčne osnove po 24. in 25. členu tega zakona, se odhodki, povezani
z upravljanjem in financiranjem naložb v kapital gospodarskih družb, zadrug in drugih oblik
organiziranja, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne
priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska
v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov, ki so
po 24. in 25. členu tega zakona izvzeti iz davčne osnove zavezanca.
lp
Bojim se, da ne bova dočakala nekoga, ki bi se hotel ukvarjati s to filigransko zadevo. :)

Ok, napisal sem, da sem v prvem branju pravilnika ocenil, da je napisan drugače, kot zakon in, da sem po ponovnem branju sklenil, da gre za enako rešitev, kot veleva zakon. Torej lahko rečem, da se midva v tej točki strinjava :ploska:

Glede zakona pa piše , da se ne priznajo odhodki, povezani z upravljanjem in financiranjem naložb in nič drugega, zato tega nikakor ne morete širiti na vse odhodke. Če takšnih stroškov nimam, jih ne uveljavljam v davčni bilanci , torej se mi nima kaj "nepriznavati".

To je v redu, saj drugače gre za dvojno obdavčitev dividend, ki so že bile obdavčene pri izplačevalcu.

Kar še malo razmislite o tem stavku (krajšam):

se odhodki, povezani z upravljanjem in financiranjem naložb, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDPO in obdavčitev prejetih dividend

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Mar 2013, 16:22

Kar še malo razmislite o tem stavku (krajšam):

se odhodki, povezani z upravljanjem in financiranjem naložb, ki omogočajo dohodke, ki se izvzemajo po 24. in 25. členu tega zakona, ne priznajo v znesku, ki je enak 5 % zneska v davčnem obdobju prejetih dividend in dobičkov

Poudarila sem še krajšo obliko pri tem pa pazila, da ni zgrešena vsebina. Že zgoraj sem napisala, da so ti nepriznani odhodki ENAKI 5% in ni bistvo ali jih imate ali ne.
Odhodki = 5% dividend in v tej višini popravljate davčno osnovo navzgor, kar je določen korektiv izvzetih 100% dividend.

lp

Odgovori