Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Micka11
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 27 Jan 2012, 09:18

Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a Micka11 » 20 Sep 2013, 12:24

Mali davčni zavezanec je prejel račun za opravljeno gradbeno storitev od zavezanca za ddv.
Na računu ni obračunan ddv in je navedeno,da je obrnjeno davčno breme.

Po moji presoji, bi moral biti na računu 22% ddv.
Dobavitelj račun z ddv zavrača, ker trdi, da ga lahko izstavi brez ddv-ja in da se sploh ne plača ddv.

Mi mogoče lahko kdo pomaga, kako je prav?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Sep 2013, 12:35

Dobavitelj mora izstaviti račun, kot je predpisan. Na računu mora biti navedeno, da gre za uporabo 76. a člena ZDDV in mora biti razviden obračun DDV, osnova in vrednost z DDV ter vrednost brez DDV za plačilo. Pogoj pa je, da je prejemnik zavezanec za DDV.

PS.: Dejansko je izdajalec računa na istem, mogoče je na slabšem le, če mora "kreditirati" plačilo DDV-ja zaradi kasnejšega plačila računa.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a meurs » 20 Sep 2013, 15:01

Če ste mali davčni zavezanec morate prejeti račun z ddv-jem.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Sep 2013, 20:31

Micka11 napisal/-a:Po moji presoji, bi moral biti na računu 22% ddv.
Dobavitelj račun z ddv zavrača, ker trdi, da ga lahko izstavi brez ddv-ja in da se sploh ne plača ddv.
Račun mu zavrnite z obrazložitvijo zakonodaje, kot sledi iz priloženih členov zakona in pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (obrnjeno davčno obveznost se lahko uporabi samo med davčnimi zavezanci identificiranimi za namene DDV - kar pa konkretno vi niste) in zahtevajte da vam izstavi novega z obračunanim DDV-jem po predpisani stopnji:

76. a člen Zakona o davku na dodano vrednost
(prejemniki blaga ali storitev kot plačniki DDV)
DDV mora plačati davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji, kateremu se opravijo naslednje dobave:
a) gradbena dela, vključno s popravili, čiščenjem, vzdrževanjem, rekonstrukcijo in rušenjem
v zvezi z nepremičninami;
…..
…..


127. a člen Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost
(Prejemniki blaga ali storitev kot plačniki DDV)
(1) Plačnik DDV na podlagi 76. a člena ZDDV-1 je vsak davčni zavezanec, prejemnik blaga ali storitve, identificiran za namene DDV v Sloveniji, kadar mu dobavi blago ali opravi storitve iz 76. a člena ZDDV-1 davčni zavezanec, identificiran za namene DDV v Sloveniji.


lp

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a helianthus » 20 Sep 2013, 22:20

Jaz mu računa ne bi zavrnila. Itak bo dobavitelj sam ugotovil (ali pa ga bo DURS opozoril), da je račun napačen, ko bo oddal poročilo o dobavah po 76.a členu. Fizični osebi ali podjetju, ki ni zavezano za DDV, ne sme izdati računa brez DDV-ja.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Sep 2013, 08:44

helianthus napisal/-a:Jaz mu računa ne bi zavrnila. Itak bo dobavitelj sam ugotovil (ali pa ga bo DURS opozoril), da je račun napačen, ko bo oddal poročilo o dobavah po 76.a členu. Fizični osebi ali podjetju, ki ni zavezano za DDV, ne sme izdati računa brez DDV-ja.
Dodatno vprašanje: kako naj poslovni subjekt knjiži v svoje poslovne knjige napačni dokument: ob prvem prejemu osnovno vrednost in kasneje DDV, ko mu bo dobavitelj "blagovolil" poslati popravljen račun, saj iz njegovega stališča (glede na povedano) tako ni nobenega učinka.
Pa je seveda učinek, če pošlje račun davčnemu nezavezancu: DDV bo moral kot svojo obveznost poravnati izvajalec (dobavitelj); nezavezanec pa seveda nima pravice do odbitka. Z vidika celotnega sistema DDV je takšen učinek pozitiven - samo plačan DDV dobavitelja in ko bo popravljal obračun še zamudne obresti za nepravočasno plačilo.

lp

helianthus
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 100
Pridružen: 20 Sep 2013, 20:48

Re: Obrnjeno davčno breme in mali davčni zavezanec

Odgovor Napisal/-a helianthus » 21 Sep 2013, 10:00

Če sem jaz tisti nezavezanec za DDV, ki prejmem račun od zavezanca za DDV, na katerem ni obračunanega davka, poknjižim znesek računa normalno na povečanje obveznosti do dobavitelja in povečanje mojih stroškov. DDV-ja itak ne odbijam že zato, ker ga ne smem (ker nisem zavezanec za DDV), pa če je na računu obračunan ali ga ni. Zame je popolnoma vseeno, ali je na računu DDV ali ga ni, saj je v vsakem primeru celoten znesek računa moj strošek.

Kasneje dobavitelj ugotovi, da ni obračunal DDV-ja in mi pošlje popravljen račun, torej takega z dodanim DDV-jem. Pogledam, kako je na novem računu z rokom plačila, in v kolikor je rok plačila datum, ki je že pretekel, zavrnem račun zaradi neizvedljivega roka plačila. (Za nazaj se ne da nič plačat, kajne?)
Ko dobim pravilen račun, prejšnji (nepravilen) račun dobavitelja storniram (razknjižim) in poknjižim tega novega, pravilnega, na katerem je dodan DDV in rok plačila, ki je izvedljiv. Tudi pri tem knjiženju poknjižim celoten znesek računa z DDV-jem vred na povečanje obveznosti do dobavitelja in povečanje mojih stroškov. V kolikor je bil prvotni (nižji) račun že poravnan, plačam dobavitelju še razliko, torej tisti dodatno zaračunani DDV.

Ni moja krivda, če mi je dobavitelj izstavil napačen račun oziroma napačno obračunal prodano blago ali storitev ter DDV. Moja dolžnost je, da pogledam, če je račun zame sprejemljiv: če mi je zaračunal res tisto, kar sem nabavila, če so iz računa razvidni vsi obvezni podatki dobavitelja, če se račun glasi na moje ime oz. firmo, če so pravilni datumi (datum dobave, datum izstavitve računa, datum valute) in podobno. Ni pa moja dolžnost preverjati, ali je moj dobavitelj zavezanec za DDV in kakšne so njegove obveznosti po Zakonu o DDV.

Čisto nekaj drugega pa je, če sem tudi jaz zavezanec za DDV in prejmem račun od zavezanca za DDV. V tem primeru mi je v interesu, da je na računu pravilno obračunan tudi DDV, saj si ga edino tako lahko odbijem, torej ga dobim vrnjenega. Vendar v konktretnem primeru gre za obrnjeno davčno obveznost, tako da bi bil tak račun OK in mi ga ne bi bilo treba zavračati. Poknjižila bi znesek računa na povečanje obveznosti do dobavitelja in povečanje mojih stroškov, DDV pa na vstopni in obenem na izstopni (ven / noter).

Odgovori