POSLOVNI PROSTORI


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Ribicaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 150
Pridružen: 30 Apr 2013, 09:10

POSLOVNI PROSTORI

Odgovor Napisal/-a Ribicaa » 05 Feb 2014, 12:27

pozdravljeni,

zanima me naslednja zadeva, stranka je kupila poslovni prostor, ki se recimo nahaja v 4. nadstropju zgradbe. vrednost prostora je npr.1000 enot, sedaj pa moje vprašanje, glede na to, da je prostor v 4.nadstropju, je potrebno vrednost prostora razdeliti na vrednost nepremičnine in vrednost zemljišča (recimo nekaj % vrednosti)- vsaj jaz tako razmišljam, da je pravilno, saj ne glede na to, da ni v pritličju in direktno ne stoji na zemljišču, je vseeno potrebno en del prenesti na vrednost zemljišča, ki se potem tudi ne amortizira.
ali razmišljam pravilno, ali se motim? :?

hvala

miska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 85
Pridružen: 07 Mar 2005, 15:18

Re: POSLOVNI PROSTORI

Odgovor Napisal/-a miska » 08 Feb 2014, 19:54

Moje razmišljanje.... če fizično niste lastniki zemljišča, pritličja, pa naj si bo to parkirni prostor ali gredica, potem je celoten znesek nepremičnina. Sama bi sledila kupoprodajni pogodbi, ker ponavadi ima parcela-zemljišče svojo številno, poslovni prostori pa svojo, se pravi če ste z nakupam kupili zgolj 4. nadstropje, ter nikjer ne piše, da ste tudi solastniki osnovne parcele potem se pravi nimate zemljišča...ter ni potrebe po delitvi.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: POSLOVNI PROSTORI

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Feb 2014, 11:59

Upoštevajte SRS 1, ki pravi:
1.52. Nabavna vrednost poslovnih prostorov, ki so del zgradbe (etažna lastnina) in so pridobljeni na podlagi gradbene pogodbe, kupoprodajne pogodbe ali na drugi pravni podlagi, zajema tudi vrednost pridobitve solastniškega deleža na pripadajočem zemljišču, ki je namenjeno neposredno uporabi zgradbe, brez katerega zgradba ni uporabna za predvideni namen. Idealni delež na zemljišču, ki pripada lastniku dela zgradbe, ne more biti samostojen predmet pravnega prometa; razpolaganje z njim je vezano na poslovne prostore. Zato se ta delež ne more izkazati kot posebno opredmeteno osnovno sredstvo, temveč se njegova vrednost všteje v nabavno vrednost poslovnih prostorov oziroma ustreznega dela zgradbe. V takšnem primeru se določi preostala vrednost pridobljenih poslovnih prostorov (dela zgradbe) najmanj v znesku, izračunanem na podlagi podatkov o ceni stavbnega zemljišča in odstotnega deleža površine ali vrednosti pridobljenih poslovnih prostorov glede na celotno površino oziroma vrednost zgradbe, v kateri so poslovni prostori

lp

Odgovori