DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 31 Avg 2016, 10:59

Pozdravljeni,

Imam prejet račun iz Italije (dobavitelj Ikea), na katerem mi je izdajatelj računa obračunal 22% DDV.
Se pravi, da tukaj ne gre za reverse charge... Kako se tak račun poknjiži in kako je z DDV-jem???

Hvala za pomoč.

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Re: DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a slava » 31 Avg 2016, 14:35

V kolikor je bilo blago prepeljano iz Italije v Slovenijo, IVA ne bi smela biti obračunana - predložiti bi jim morali svojo ID za DDV, na osnovi katere bi vam izdali račun brez IVE. Torej vam morajo račun popraviti. Vem pa, da je bil s tem včasih v avstijski IKEI problem, saj niso hoteli nič slišati o tem, da me bi obračunali MWST. Žal ne vem ali se jim sedaj že da dopovedati, da je tudi Slovenija v sistemu DDV.

lp
slava

ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Re: DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 01 Sep 2016, 07:46

Hvala za napisano.
Vendar, ali ta zadeva ni rešljiva nikakor drugače? Namreč, blago je naš zaposleni kupil in plačal na blagajni.
Dvomim, da bom lahko kako izprosila popravek izdanega računa s strani dobavitelja.
Lp, T.

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Re: DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a slava » 01 Sep 2016, 08:52

Če ne uspete dobiti popravljenega računa je napačno oz. pomotoma obračunana IVA za vas davčno nepriznan odhodek. Neto vrednost računa knjižite na DI, OS oz. direktno v R4 (glede na to kaj ste kupili), znesek IVE pa date na konto, kjer imate davčno nepriznane stroške/odhodke.

lp
slava

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a adut » 07 Sep 2016, 16:08

Kaj pa zahtevek za vračilo IVE preko e-davkov?
Nisem še nikoli tega zahtevala, tako da ne vem, kako to poteka, vendar pa obstaja obrazec VATR-APP Zahtevek za vračilo DDV v drugi državi članici EU in mogoče bi lahko tako dobili IVO nazaj?

slava
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 712
Pridružen: 06 Okt 2005, 11:55
Kraj: maribor

Re: DDV NA RAČUNU IZ EU-NUUJNO

Odgovor Napisal/-a slava » 08 Sep 2016, 09:18

Preko e-davkov lahko zahtevate samo IVO (mwst) plačan v drugi državi v skladu z zakonom (za storitve za katere se DDV plača tam kjer so opravljene): npr od goriva, vstopnine, hrano in pijačo ipd. Ko ste v sistemu se vam odpre okence, kjer se pojavi 10 ali 12 alinej za natančno opredelitev nabave .
Za napačno obračunano IVO zahtevka ne morete dati. Zakon predvideva, da morate dobavitelju predložiti svojo ID za DDV. Tako FURS meni, da je to vaša malomarnost, zato je napačno obračunana IVA davčno nepriznan odhodek. Obsežen članek na to temo je bil v IKS 9/10.

lp
slava

Odgovori