Dohodnina od odsvojitve vrednostnih papirjev.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Nekdo87N
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 Feb 2017, 19:00

Dohodnina od odsvojitve vrednostnih papirjev.

Odgovor Napisal/-a Nekdo87N » 20 Feb 2017, 19:05

Lep pozdrav,

Jaz sem lani prodal 12 delnic triglava, katere sem podedoval po očetu. Pridobljene so s certifikatom. Ali sem dolžen vložiti napoved za odmero dohodnine od dobička od odsvojitve vrednostnih papirjev in drugih deležev?

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav,

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dohodnina od odsvojitve vrednostnih papirjev.

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Feb 2017, 09:56

96. člen Zakona o dohodnini
(oprostitev)
………….
(2) Dohodnine se ne plača tudi od dobička iz kapitala, doseženega pri:
1. prvi odsvojitvi delnic ali deleža v kapitalu, pridobljenega v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij. Za prvo odsvojitev se šteje tudi prva odsvojitev podedovanih delnic ali deleža v kapitalu, ki jih je zapustnik pridobil v procesu lastninskega preoblikovanja podjetij v skladu s predpisi, ki urejajo lastninsko preoblikovanje podjetij;

Od tod:
Za delnice, pridobljene s certifikati lastninskega preoblikovanja, napovedi ni treba vložiti. Vendar se vam lahko zgodi, da bo davčni organ kasneje zahteval dokumente na podlagi katerih boste dokazovali način pridobitve delnic. Prejeli boste zahtevo za vložitev davčne napovedi (podatke o prodaji bodo prejeli od borzne hiše preko katere ste prodali delnice). Vi pa boste s sklicevanjem na Zakon o dohodnini in predložitvijo sklepa o dedovanju (in prenos delnic na vaše ime) dokazovali, da se vaša prodaja ne nanaša na obdavčljivo odsvojitev kapitala.

In še »Spletna stran FURS«:
V zvezi z še vedno pogostimi vprašanji zavezancev, ali morajo vložiti davčno napoved tudi v primerih, ko so odsvojili vrednostne papirje ali druge deleže v kapitalu, ki so jih pridobili z vložitvijo svojih lastninskih certifikatov v postopkih lastninskega preoblikovanja podjetij (kot primer navajamo prodajo delnic Aerodroma Ljubljana, pridobljenih v postopku privatizacije), obveščamo zavezance, da v takšnih primerih davčne napovedi ni potrebno oddati, ker se takšna prodaja delnic ne šteje za obdavčljivo odsvojitev kapitala.

lp

Nekdo87N
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 20 Feb 2017, 19:00

Re: Dohodnina od odsvojitve vrednostnih papirjev.

Odgovor Napisal/-a Nekdo87N » 21 Feb 2017, 16:47

Najlepša hvala za odgovor, se mi je zdelo da je tako ampak nisem bil prepričan.

Odgovori