Ameriško podjetje je posrednik - kdo je tu stranka?


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Pegaz
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 09 Maj 2017, 09:36

Ameriško podjetje je posrednik - kdo je tu stranka?

Odgovor Napisal/-a Pegaz » 09 Maj 2017, 10:05

Zdravo,

imam relativno kompliciran problem, za katerega sem dobil konfliktne nasvete in bi še vas prosil za pomoč.

Prek ameriškega podjetja Upwork opravljam elektronske storitve za fizične in pravne osebe iz EU in iz tretjih držav. Stranke pridejo na portal, objavijo oglas za delo (ki je ponavadi kratkotrajne narave) in izberejo nekega izvajalca.

Sedaj se pojavlja vprašanje komu izstaviti račun.

Argumenti, da moram izstaviti račun posameznim strankam:
- Upwork sam sebe obravnava kot posrednik in ne kot neposredni udeleženec. V pogodbi je eksplicitno napisano Upwork is not a party to the dealings between Client and Freelancer.
- Upwork zaračuna izvajalcu (meni) provizijo + DDV (ki ga lahko seveda upoštevaš, če si normalni zavezanec za DDV).
- Upwork ne plača DDV-ja, kadar opravljam storitve za fizične osebe iz EU.
- Stranka izbere izvajalca nekega dela, in ne Upwork. Stranka potrdi, da je bilo opravljeno delo OK. Stranka neposredno komunicira z izvajalcem.

Argumenti, da moram izstaviti račun Upworku:
- Stranka plača denar na transakcijski račun Upworka, o meni in mojem podjetju ne ve NIČ - ne mojega TRR ne mojega naslova.
- Za stranko lahko opravljam storitve, brez da bi vedel njihovo pravo ime ali naslov.
- Upwork strankam avtomatsko izda račun (v "mojem imenu"), ki povrh tega še ni pravilen! Strankam lahko sam sicer pošljem svoj veljavni račun, v primeru, da bi ga izdajal njim, toda one raje vzamejo račun od Upworka. Pojavi se lahko potem neskladje med izdanim in prejetim računom, če gre to kdo preverjat.
- Upwork ni finančna institucija, ki bi samo prenašala denar, ampak gre za navadno podjetje. Prav tako drži denar vseh strank in mi ga izplača le enkrat na mesec. Teoretično se lahko odločijo, da mi tega denarja ne bodo izplačali, zaradi kateregakoli razloga.
- Upworkove provizije (od 5% do 20%) jaz sploh ne vidim in je ne plačam eksplicitno. Avtomatsko mi jo trgajo in mi na račun na koncu meseca nakažejo že zmanjšan znesek.

Nek računovodja je rekel, da moram izstaviti posameznim strankam. Na FU mi je gospod dal analogijo gradbenega podjetja, ki posredije izvajanje podizvajalcem. Podizvajalec izda račun temu gradbenemu podjetju in ne končnim strankam.

Na Upwork forumu so dolge debate o tem in eni počnejo na en način, drugi na drug način.

Kaj vi mislite, da je prav? A je sploh pomembno kaj neki podjetje pravi, da je (v tem primeru, da ni tvoja stranka), če se pa obnaša drugače? Osebno mi je lažje početi drug način, ampak nočem fasati kakšne kazni, ker nisem plačal DDV-ja ali kaj podobnega.

Hvala za pomoč.

Odgovori