oblikovanje lastnega poslovnega deleža


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
jana07
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 28 Sep 2004, 11:57
Kraj: Slovenia

oblikovanje lastnega poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a jana07 » 31 Avg 2017, 12:08

Podjetje je že dalj časa insolventno, dolguje dobaviteljem, ima velik davčni dolg iz naslova neplačanih davkov in prispevkov, ddv-ja, plače za celo leto 2017 niso bile izplačane, tudi REK-1 obrazci niso bili predloženi. Na drugi strani pa je lastnik odkupil hišo, ki je bila prej v lasti d.o.o., rok za plačilo je tri leta. Tako firmi dolguje cca 200.000. eur. Rok se izteče v 2018 letu.

V bilanci stanja pa je izkazan preneseni dobiček v skoraj enakem znesku. Sedaj je direktor kot edini družbenik sprejel sklep, da se nerazporejeni dobiček prenese v kapitalske rezerve in s tem naj bi se oblikovale rezerve za lastne poslovne deleže. Nato naj bi med seboj kompenziral terjatev in lastni poslovni delež. S tem naj bi elegantno izničil svoj dolg do firme. Tekoča izguba leta 2017 je cca 80.000, ustanovni kapital pa 123.000.

Mislim, da to ni pravilno in ni v skladu z davčno zakonodajo, bega me to, da je to terjatev do lastnika (davčno nepriznan strošek in obračun dohodnine ob zapiranju terjatve), poleg tega pa še vprašanje ali je potrebno na DURS oddati Napoved za kapitalske dobičke , pridobitev in odtujitev lastnega deleža.
jana07

jana07
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 28 Sep 2004, 11:57
Kraj: Slovenia

Re: oblikovanje lastnega poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a jana07 » 05 Sep 2017, 23:58

Prosim vsaj kak komentar.
jana07

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: oblikovanje lastnega poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Sep 2017, 12:58

Najprej preberite ZGD, ki se nanaša na lastne poslovne deleže:
500. člen
(lastni poslovni deleži)
(1) Družba ne more lastnih poslovnih deležev, za katere vložki niso v celoti vplačani, niti pridobiti niti sprejeti v zastavo.
(2) Družba lahko odplačno pridobi lastne poslovne deleže, za katere so vložki v celoti vplačani, vendar plačil za pridobitev teh lastnih poslovnih deležev ne sme opraviti, dokler ne oblikuje rezerv za lastne deleže po petem odstavku 64. člena tega zakona. Določbe prejšnjega stavka se smiselno uporabljajo tudi za zastavo lastnih poslovnih deležev.
(3) Za plačila, ki so v nasprotju s prejšnjim odstavkom, se smiselno uporabljajo določbe 496. člena tega zakona.
(4) Družba ne more pridobiti vseh poslovnih deležev.

64. člen
(rezerve)
(1) Kot kapitalske rezerve (obveznosti do virov sredstev – postavka A.II.) se izkažejo:
1. zneski, ki jih družba pridobi iz vplačil, ki presegajo najmanjše emisijske zneske delnic ali zneske osnovnih vložkov (vplačani presežek kapitala),
2. zneski, ki jih družba pridobi pri izdaji zamenljivih obveznic ali obveznic z delniško nakupno opcijo nad nominalnim zneskom obveznic,
3. zneski, ki jih dodatno vplačajo družbeniki za pridobitev dodatnih pravic iz deležev,
4. zneski drugih vplačil družbenikov na podlagi statuta (na primer naknadna vplačila družbenikov),
5. zneski na podlagi poenostavljenega zmanjšanja osnovnega kapitala ali zmanjšanja osnovnega kapitala z umikom deležev,
6. zneski na podlagi odprave splošnega prevrednotevalnega popravka kapitala in zneski, preneseni iz revalorizacijske rezerve,
7. zneski prihodkov iz prenehanja ali zmanjšanja obveznosti na podlagi sklenjene prisilne poravnave, ki presegajo znesek prenesene izgube.
(2) Rezerve iz dobička (obveznosti do virov sredstev – postavka A.III.) se lahko oblikujejo samo iz zneskov čistega dobička poslovnega leta in prenesenega dobička. Rezerve iz dobička se delijo na:
1. zakonske rezerve (tretji odstavek tega člena; obveznosti do virov sredstev postavka A.III.1.),
2. rezerve za lastne deleže (peti odstavek tega člena; obveznosti do virov sredstev postavka A.III.2.),
3. lastni deleži (kot odbitna postavka A.III.3),
4. statutarne rezerve (sedmi odstavek tega člena; obveznosti do virov sredstev postavka A.III.4.),
5. druge rezerve iz dobička (deveti odstavek tega člena; obveznosti do virov sredstev – postavka A.III.5.).
(3) Družba mora oblikovati zakonske rezerve v taki višini, da je vsota zneska zakonskih rezerv in kapitalskih rezerv iz 1. do 3. točke prvega odstavka tega člena enaka 10% ali v statutu določenem višjem odstotku osnovnega kapitala.
(4) Če zakonske in kapitalske rezerve iz 1. do 3. točke prvega odstavka tega člena skupaj ne dosegajo deleža osnovnega kapitala iz prejšnjega odstavka in družba v poslovnem letu izkaže čisti dobiček, mora pri sestavi bilance stanja za to poslovno leto v zakonske rezerve odvesti 5% zneska čistega dobička, zmanjšanega za znesek, ki je bil uporabljen za kritje morebitne prenesene izgube, dokler zakonske rezerve in kapitalske rezerve iz 1. do 3. točke prvega odstavka tega člena ne dosežejo deleža iz prejšnjega odstavka.
(5) Če je družba v poslovnem letu pridobila lastne deleže, mora v bilanci stanja za to poslovno leto oblikovati rezerve za lastne deleže v višini zneskov, ki so bili plačani za pridobitev lastnih deležev. Ne glede na prvi stavek drugega odstavka tega člena se lahko rezerve za lastne deleže oblikujejo tudi:
1. iz statutarnih rezerv, če statut določa, da jih je dovoljeno uporabiti za te namene;
2. iz zneska drugih rezerv iz dobička, ki presega morebitni znesek prenesene izgube, ki je ni bilo mogoče pokriti iz morebitnega čistega dobička poslovnega leta.
(6) Rezerve za lastne deleže se morajo sprostiti in se lahko sprostijo samo, če so bili lastni deleži odtujeni ali umaknjeni.
(7) Statut lahko določi, da ima družba poleg zakonskih tudi statutarne rezerve. V takem primeru mora statut določiti tudi:
1. višino statutarnih rezerv v absolutnem znesku ali v deležu od osnovnega ali celotnega lastnega kapitala;
2. delež zneska čistega dobička, zmanjšanega za morebitne zneske, uporabljene za kritje prenesene izgube, oblikovanje zakonskih rezerv in rezerv iz dobička, ki se v posameznem poslovnem letu nameni za oblikovanje statutarnih rezerv;
3. namene, za katere se lahko statutarne rezerve uporabijo.
(8) Statutarne rezerve se lahko uporabijo samo za namene, določene s statutom.
(9) Druge rezerve iz dobička se lahko uporabijo za katerekoli namene, razen v primeru iz petega odstavka tega člena ali če statut določa drugače.
(10) Kapitalske rezerve in zakonske rezerve (vezane rezerve) se smejo uporabiti samo pod navedenimi pogoji:
1. če skupni znesek teh rezerv ne dosega z zakonom ali statutom določenega odstotka osnovnega kapitala, se lahko uporabijo samo za:
- kritje čiste izgube poslovnega leta, če je ni mogoče pokriti v breme prenesenega čistega dobička ali drugih rezerv iz dobička;
- kritje prenesene izgube, če je ni mogoče pokriti v breme čistega dobička poslovnega leta ali drugih rezerv iz dobička;
2. če skupni znesek teh rezerv presega z zakonom ali statutom določeni odstotek osnovnega kapitala, se lahko te rezerve v presežnem znesku uporabijo za:
- povečanje osnovnega kapitala iz sredstev družbe;
- kritje čiste izgube poslovnega leta, če je ni mogoče pokriti v breme prenesenega čistega dobička in če se hkrati ne uporabijo rezerve iz dobička za izplačilo dobička družbenikom, ali
- kritje prenesene čiste izgube, če je ni mogoče pokriti v breme čistega dobička poslovnega leta in če se hkrati ne uporabijo rezerve iz dobička za izplačilo dobička družbenikom.
(11) Uporaba čistega dobička posameznega poslovnega leta za:
1. kritje prenesene izgube;
2. oblikovanje zakonskih rezerv po četrtem odstavku tega člena;
3. oblikovanje rezerv za lastne deleže po petem odstavku tega člena;
4. oblikovanje statutarnih rezerv v primeru iz sedmega odstavka tega člena; in
5. oblikovanje drugih rezerv iz dobička v primerih iz tretjega in četrtega odstavka 230. člena tega zakona
se upošteva že pri sestavi bilance stanja za to poslovno leto.
(12) Pri postavki kapitalske rezerve je treba v bilanci stanja ali v prilogi k izkazom ločeno izkazati:
1. znesek, ki je bil v poslovnem letu pripisan,
2. znesek, ki je bil v poslovnem letu odpisan.
(13) Pri vsaki postavki rezerv iz dobička je treba v bilanci stanja ali v prilogi k izkazom ločeno izkazati:
1. zneske, ki so bili odvedeni v rezerve iz bilančnega dobička preteklega poslovnega leta po sklepu skupščine o uporabi bilančnega dobička preteklega poslovnega leta,
2. zneske, ki so bili odvedeni v rezerve iz čistega dobička poslovnega leta,
3. znesek, za katerega so bile rezerve zmanjšane zaradi uporabe v poslovnem letu.
(14) Če družba sestavlja izkaz gibanja kapitala, se podatki iz dvanajstega in trinajstega odstavka tega člena namesto v bilanci stanja ali prilogi k izkazom izkažejo v izkazu gibanja kapitala.


Ko boste natančno prebrali ta dva člena, boste ugotovili, da se rezerve za lastne deleže lahko oblikujejo le iz čistega dobička poslovnega leta in/ali iz nerazporejenega dobička preteklih let. Kolikšen bo lastni poslovni delež pa se ugotavlja le od višine osnovnega kapitala (123.000). Hipotetično je le-ta lahko le v višini do 122.999 (to je pa že absurd). Ampak, ko boste na koncu leta izkazovali še izgubo poslovnega leta, bo kapital negativen. V tem primeru pa sledi "sanacijski program" itd. itd. Skratka nič kaj zavidljiva situacija. In če bi pobotali terjatev do njega z obveznostjo iz odkupa lastnega poslovnega deleža, se lahko pritožijo dobavitelji, ki so po zapadlosti pred obveznostjo za odkup lastnega deleža. ....!!!
Vendar pa bi glede na vse vaše težave okrog likvidnosti, neplačanih davkov in ostalega, kaj hitro "pristali" v rokah davčnih inšpektorjev. Pred dnevi je zaokrožila informacija, da so mobilne enote FURS-a (kar pač pomenijo) pripravljene na kontrolo v podjetjih, ki ne oddajajo REK obrazcev itd.

lp

jana07
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 28 Sep 2004, 11:57
Kraj: Slovenia

Re: oblikovanje lastnega poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a jana07 » 06 Sep 2017, 20:07

Gospa Slovan,

že večkrat ste mi pomagali, res se vam iz srca zahvaljujem.
jana07

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: oblikovanje lastnega poslovnega deleža

Odgovor Napisal/-a adut » 15 Okt 2018, 18:40

Glede na to, da FURS opravlja inšpekcijske preglede pridobitev lastnih deležev, ker ugotavlja, da "odkup poslovnega deleža od družbenika nima ekonomske vsebine in ne izkazuje poslovnega interesa", me zanima, kaj je po njihovem ekonomska vsebina in poslovni interes?
Jaz obvestilo o povečanem nadzoru razumem tako, da se lahko čisto vsaka pridobitev lastnega deleža šteje kot prikrito izplačilo dobička z namenom izogibanja plačilu davčnih obveznosti.
Če ne razumem prav, me prosim popravite.
https://www.racunovodja.com/clanki.asp? ... a_dru%9Ebe

Odgovori