DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 18 Mar 2019, 07:08

Ne najdem teme v katero sem vprašal enako vprašanje, mogoče ker je tista tema stara in ne pride na vrh?

Vprašal bi o svojih dolžnostih. Atipični DDV imam od polovice februarja in prvi in edini februarski račun imam za storitev iz EU, in sicer od Google za G-suite, za 4€. Na računu je napisan 0% VAT.

To so storitve prejete iz drugih držav članic EU, ki jih v DDV-o vpišem edino v 32a, 'Prejete storitve iz drugih držav članic EU', kajne.

Edavki mi potem rečejo, da so v poljih 23a, 24a in 32a neskladja. 23a in 24a je Obračunan DDV od prejetih storitev iz drugih držav članic EU po stopnji 22,00% , in po stopnji 9, 50%

To ne razumem. Na mojem računu je 0% DDV. Kaj je to obračunavanje DDV, for dummies? Izračunam koliko je 22% in 9,5% od 4 in to vpišem?

Pravo vprašanje je mogoče, kako sploh poročam nabave storitev iz EU. In kako in ali moram, obračunat ta DDV?

Vedno ko naročim FB reklame, zakupim licenco za pesem ... Kaj moram naredit v ddv-o? Ne sprašujem kaj moram izpolnit, le kakšne so moje dolžnosti

Hvala lepa za kakršnokoli informacijo

PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 18 Mar 2019, 21:34

Kaj je samoobdavčitev? Mogoče to, da tem 4€ izračunam 22% in 9.5% zneska in je to kao samoobdavčitev? Potem pa tega izracunanega zneska verjetno ne plačam, saj sem atipični? Je to to?

PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 19 Mar 2019, 00:50

A mi lahko nek marksistični srbski konjušar prosim pove, kaj je to samoobdavčitev? Ker v tej srbski konjušarnici jaz lastnega jezika ne razumem.

A je logično da si sam zračunam plus ali minus 22% in 9.5% od skupne nabave blaga, to vpisem v ddv-o in da tega zneska ne plačam kot atipični ddv, al je to kar moram naredit dosti bolj komplicirano in nenaravno in marksistično.

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1570
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 19 Mar 2019, 06:58

Če ste atipični zavezanec, pomeni, da ste se vključili v sistem DDV zato, ker ne boste dosegali 50.000 eur prometa, vendar boste izdajali račune v EU. Če ste atipični zavezanec pomeni, da ne obračunavate ddv-ja in si ga ob nabavi tudi ne odbijate.
Kaj pa pomeni samoobdavčitev?? Pomeni, da se na osnovo obračuna pripadajoči ddv in se ga hkrati odbije. DDV se izniči.

PS... vaš način komuniciranja odvrne marsikoga, če ne že vse na forumu, da bi sploh odgovarjali na vaše vprašanje. Zapomnite si, lepa beseda lepo mesto najde.
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a slovan » 19 Mar 2019, 07:53

mansu1 napisal/-a:
19 Mar 2019, 06:58
Če ste atipični zavezanec, pomeni, da ste se vključili v sistem DDV zato, ker ne boste dosegali 50.000 eur prometa, vendar boste izdajali račune v EU. Če ste atipični zavezanec pomeni, da ne obračunavate ddv-ja in si ga ob nabavi tudi ne odbijate.
Kaj pa pomeni samoobdavčitev?? Pomeni, da se na osnovo obračuna pripadajoči ddv in se ga hkrati odbije. DDV se izniči.
Ne gre samo za izdajanje računov (dobava storitev v EU), temveč tudi za prejem računov (prejem storitev iz držav EU).
Samoobdavčitev: da sam obračuna DDV (kot je primer prejete storitve iz EU) in ga tudi plača (obveznost na DDV-O), pri tem pa kot atipični zavezanec nima pravice do odbitka. DDV se izniči pri rednih DDV zavezancih.
PcGamer1998 napisal/-a:
19 Mar 2019, 00:50
A mi lahko nek marksistični srbski konjušar prosim pove, kaj je to samoobdavčitev? Ker v tej srbski konjušarnici jaz lastnega jezika ne razumem.
Kolikor ne dobite odgovora (četudi nimate besednega zaklada za ta forum) vodi pot k izkušenemu računovodji ali pa še najbolje k davčnemu svetovalcu. Seveda pa to ni zastonj.

lp

PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 19 Mar 2019, 12:21

Malo je že pozno za dodatna vprašanja, ker je 19. Ne razumem, kdaj naj bi potem obračunan DDV oz. samoobdavčitev plačal. Torej, ko bo treba odbijat, odbitek pač vpišem, DDV je že odplačan. Ko dobim račun z 0% VAT od VAT zavezanca iz Irske, pa izračunam dodatek 22% in 9% k osnovi za obrazec DDV-0, čemur sledi:

a) Slovan pravi da bom ta znesek plačal
b) gospa pravi da tega ne bom plačal


Pa ne mi o besednem zakladu prosim. Pravilni protokol ob napadu na svete marksistične ideje ni manjša zbadljivka, ampak 'Sicer ne razumem, kaj ste tukaj želeli povedati'. Držite se protokola drugače bodo marksistične starešine žalostne, priijatelji pa vas ne bodo povabili na žar za prvi maj.

Pa hvala za delno jasne odgovore, vse mi pomaga 😊👍 Ne bom imel računovodje ker imam nabav storitev in digitalnega blaga kot graficni oblikovalec verjetno ogromno

PcGamer1998
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 18 Mar 2019, 06:28

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a PcGamer1998 » 19 Mar 2019, 16:11

Nikjer na katerikoli strani (Data.si, Racunovodja, ono in tisto) sicer ne piše, da boš ti moral plačevat DDV na zakupljene storitve, kjer si na računu za storitev dobil obrnjeno davcno vrednost oz. 0% VAT. Piše da obračunaš, ne pa da plačaš.

Še vedno torej velja vprašanje, kaj je samoobdavcitev, kje se plača, kako se pragmatično dejansko opravi, poskusi vajo z enostavnimi pragmatičnimi odgovori, dobro ti bo delo, hvala

Nina
Administratorka
Administratorka
Prispevkov: 2139
Pridružen: 27 Nov 2002, 19:16
Kraj: Kranj
Kontakt:

Re: DDV Atipični, nabave storitev in ddv-o

Odgovor Napisal/-a Nina » 21 Mar 2019, 13:53

PcGamer1998, na tem portalu smo vedno vzdrževali visoko raven komunikacije. Občasno smo morali koga opomniti, povečini pa je bila neprimerna komunikacija sankcionirana s tem, da uporabnik preprosto ni več dobil odgovora ;)
Vaša vprašanja nakazujejo, da bi bilo smiselno obiskati računovodjo vsaj zato, da bi vam razjasnil osnove, nato pa lahko seveda sami oddajate obrazce, obračunavate in seveda tudi plačujete DDV.

Odgovori