Dvojno davčno rezidentstvo


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
igla.alarm
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Maj 2021, 21:21

Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a igla.alarm » 29 Maj 2021, 22:59

Pozdravljeni,


Sem tujec (Ruska Federacija) in zivim v Sloveniji ze ca. 6 let. Imam dovolenje za stalno prebivanje in prijavljeno stalno prebivalisce v Izoli. Prejsen teden sem odsel v Ukrajino (sem se porocil), da bi tam zivel in delal kot Ukrajinski s.p. Imam pa narocnike iz Slovenije.

Kako je z Slovenskimi davki? Kot razumem, sem davcni rezident dveh drzav hkrati: Ukrajine zaradi odprtega S.P-ja, in Slovenije ker sem bil slovenski davcni zavezenec pred odhodom.

Slovenija ima z Ukrajino sklenjen bilateralni sporazum o izogibanju dvojnega obdavcevanja [1]. Vem, da ta sporazum ima prednost pred Ukrajinsko in Slovensko zakonodajo. Ker imam jaz center zivljenskih interesov v Ukrajini (soproga, business), po mednarodni pogodbi (4. clen, odstavek 2.a) se stejem kot davcni rezident samo ene drzave, in sicer - Ukrajine.

Kako je zdaj z dohodnino, ce nisem slovenski davcni rezident? Nerezidenti so zavezani za placilo dohodnine samo od dohodkov z virom v Sloveniji. Torej, kot nerezident (Slovenski) in Ukrajinski S.P. ce sklepam posle in opravljam storitve slovenskim narocnikom (vir v Sloveniji), moram placati dohodnino ne samo v Ukrajini (kar je smiselno), ampak tudi v Sloveniji?

Kako se to izvede? Po kateri stopnji? Ali si lahko izberem stopnjo slovenskega normiranca 20% od 20% (80% se stejejo kot normirani odhodki) - t.j. 4%? Ker sem normiranec v Ukrajini.

Hvala vsem za odgovore.


[1] https://www.gov.si/assets/ministrstva/M ... lov-v2.pdf
Nazadnje spremenil igla.alarm, dne 03 Jun 2021, 07:59, skupaj popravljeno 1 krat.

primzy
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 372
Pridružen: 08 Avg 2006, 16:25
Kraj: Ljubljana

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a primzy » 02 Jun 2021, 10:27

Verjetno bi bilo najbolj smiselno najprej obiskat FURS in jim javit, da odhajate iz Slovenije
in na ne bi radi bili več rezident Slovenije - imajo tam poseben obrazec za to v angleškem jeziku.

Potlej pa je potrebno preverit obseg prometa, morebitne DDV dajatve...

igla.alarm
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Maj 2021, 21:21

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a igla.alarm » 02 Jun 2021, 17:09

Ce se znebim slovenskega davcnega rezidentstva, v vsakem primeru bom moral placat dohodnino, ker je vir dohodka v Sloveniji (storitve za Slovenske narocnike opravljene v Sloveniji)?

Obseg prometa po moje ne bi vplival na karkoli (DDV, koncno ceno storitve, etc.), ker bi jaz prodajal storitve v Slovenijo podjetjem (b2b), ne pa koncnim uporabnikom (b2c). Ce prav razumem, slovensko podjetje bi moralo narediti VAT reverse charge. Tudi, jaz nisem DDV zavezenec v Ukrajini in izstavljam racune brez DDV-ja.

Pa se to sem pozabil omeniti: opravljam racunalniske storitve (spletno programiranje).

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Jun 2021, 09:06

Najprej morate razčistiti kaj vam pomeni rezidentstvo. Če boste v Ukrajini živeli in imeli "center življenjskih interesov" in predpostavljam tudi stalno bivališče... boste rezident te države in boste upoštevali zakonodajo te države. To se nanaša tudi na odpiranje s.p.-ja in njihovo davčno zakonodajo. Kakšna je obremenitev z davki je stvar države, kjer živite oziroma opravljate dejavnost.
Če ste v Sloveniji davčni rezident (ste dobili davčno številko) morate upoštevati našo zakonodajo, ki pravi, da so obdavčljivi z dohodnino vsi dohodki, ne glede na to, kje ste jih dosegli (svetovni dohodek). In seveda je pomembno na kateri osnovi ste jih prejeli (iz delovnega razmerja, po podjemnih pogodbah, avtorskih pogodbah ali imate odprt s.p.- tudi v Sloveniji!!!). Običajno je, da ko se odselite in v naši državi nimate več centra življenjskih interesov, da se odjavite in postanete nerezident (kolikor imate npr. začasno bivališče). To, da poslujete s strankami v Sloveniji iz Ukrajine pri davčnem rezidentstvu nima nobene povezave. Dejavnost opravljate v Ukrajini in obdavčeni boste tam.
igla.alarm napisal/-a:
02 Jun 2021, 17:09
Ce se znebim slovenskega davcnega rezidentstva, v vsakem primeru bom moral placat dohodnino, ker je vir dohodka v Sloveniji (storitve za Slovenske narocnike opravljene v Sloveniji)?
Napačno pojmujete od kod izvira dohodek!! To, da boste opravljati storitve kot davčni zavezanec iz Ukrajine, tudi poslovnim partnerjem v Slovenijo, ne pomeni, da je vir dohodka v Sloveniji. Vir dohodka je v Ukrajini, ker imate tam sedež s.p.-ja; ker ste njihov davčni zavezanec (ne morete imeti dvojno rezidentstvo) in od vseh dohodkov plačujete davke tam. Vir dohodka v Sloveniji bi pomenilo, da ste rezident naše države in bi morali od vseh dohodkov, ki jih pridobite kjerkoli, plačati davke.
igla.alarm napisal/-a:
02 Jun 2021, 17:09

Ce prav razumem, slovensko podjetje bi moralo narediti VAT reverse charge. Tudi, jaz nisem DDV zavezenec v Ukrajini in izstavljam racune brez DDV-ja.
DDV oziroma podoben davek v Ukrajini obračunate in plačate glede na njihov zakon, saj ta država ni v skupnem sistemu davka na dodano vrednost, ki velja za članice EU. Kako bodo postopala podjetja v naši državi pa je predmet našega DDV-ja.

lp

igla.alarm
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Maj 2021, 21:21

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a igla.alarm » 04 Jun 2021, 15:17

Najlepsa hvala, g. slovan, za podroben odgovor!
slovan napisal/-a:
03 Jun 2021, 09:06
To, da poslujete s strankami v Sloveniji iz Ukrajine pri davčnem rezidentstvu nima nobene povezave. Dejavnost opravljate v Ukrajini in obdavčeni boste tam.
Se strinjam, da dejavnost opravljam v Ukrajini, ampak vir dohodka je tam, kjer je bila storitev opravljena. Obicajno se storitve opravljajo v mestu sedeza stranke oz. poslovne enote. Slovenski narocniki v Ukrajini nimajo sedeza, potem kraj opravljanja storitve - Slovenija. Ali se motim?
slovan napisal/-a:
03 Jun 2021, 09:06
Napačno pojmujete od kod izvira dohodek!! To, da boste opravljati storitve kot davčni zavezanec iz Ukrajine, tudi poslovnim partnerjem v Slovenijo, ne pomeni, da je vir dohodka v Sloveniji. Vir dohodka je v Ukrajini, ker imate tam sedež s.p.-ja; ker ste njihov davčni zavezanec (ne morete imeti dvojno rezidentstvo) in od vseh dohodkov plačujete davke tam. Vir dohodka v Sloveniji bi pomenilo, da ste rezident naše države in bi morali od vseh dohodkov, ki jih pridobite kjerkoli, plačati davke.
Je cist mozno, da sem napacno razumel, ampak po Zdoh-2 [1][2][3]:
8. člen (splošno o virih dohodka)
(1) Dohodek ima vir v Sloveniji, če je po katerikoli od določb tega poglavja mogoče določiti vir dohodka v Sloveniji.
9. člen (vir dohodka iz zaposlitve in iz opravljanja storitev)
(1) Dohodek iz zaposlitve in dohodek iz opravljanja storitev imata vir v Sloveniji, če se zaposlitev izvaja ali storitev opravi v Sloveniji.
11. člen (vir dohodka iz opravljanja dejavnosti)
(2) Dohodek, ki ga pridobi nerezident z opravljanjem dejavnosti v ali preko poslovne enote v Sloveniji, ima vir v Sloveniji.
[1] https://zakonodaja.com/zakon/zdoh-2/8-c ... ih-dohodka
[2] https://zakonodaja.com/zakon/zdoh-2/9-c ... a-storitev
[3] https://zakonodaja.com/zakon/zdoh-2/11- ... dejavnosti

igla.alarm
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 Maj 2021, 21:21

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a igla.alarm » 04 Jun 2021, 15:39

slovan napisal/-a:
03 Jun 2021, 09:06
DDV oziroma podoben davek v Ukrajini obračunate in plačate glede na njihov zakon, saj ta država ni v skupnem sistemu davka na dodano vrednost, ki velja za članice EU. Kako bodo postopala podjetja v naši državi pa je predmet našega DDV-ja.
Tako je. V Ukrajini nisem DDV zavezenec. Pa tudi elektronske storitve (npr. izdelava spletnih strani) se izvazajo po stopnji 0%. Vprasanje je bilo bolj: kako se knizijo invoice-i v Sloveniji, ki jih jaz izdam Slovenskim narocnikom za svoje storitve? Z vstopnim DDV-jem? Ali brez? Na kak nacin?

Hvala za odgovor.
lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Dvojno davčno rezidentstvo

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Jun 2021, 13:36

Imate specifično situacijo in na forumih ne boste dobili celovite informacije. Za vas je pomembno, da proučite in se seznanite s celotno zakonodajo v Ukrajini, vaši kupci v Sloveniji ali pa tudi v drugih državah pa bodo »že znali« stvari izvesti tako, kot jim nalaga njihova zakonodaja. Predlagam vam, da si poiščete davčnega svetovalca, s katerim bosta predelala to področje.
igla.alarm napisal/-a:
04 Jun 2021, 15:39
Tako je. V Ukrajini nisem DDV zavezenec. Pa tudi elektronske storitve (npr. izdelava spletnih strani) se izvazajo po stopnji 0%. Vprasanje je bilo bolj: kako se knizijo invoice-i v Sloveniji, ki jih jaz izdam Slovenskim narocnikom za svoje storitve? Z vstopnim DDV-jem? Ali brez? Na kak nacin?
»Izvažajo« pomeni enako kot to, da vi kot izvajalec te storitve ne obračunate DDV-ja, ker je storitev davčnemu zavezancu obdavčena tam, kjer ima ta naročnik svoj sedež (iz vaših besed povzamem, da ima Ukrajina na ta način urejen Davek na dodano vrednost).
25. člen (splošna pravila)
(1) Kraj opravljanja storitev, ki jih prejme davčni zavezanec, ki deluje kot tak, je kraj, kjer ima ta davčni zavezanec sedež svoje dejavnosti. Če so te storitve opravljene stalni poslovni enoti davčnega zavezanca, ki ni v kraju, kjer ima sedež svoje dejavnosti, je kraj opravljanja teh storitev kraj, kjer ima ta davčni zavezanec stalno poslovno enoto. Če takega sedeža ali take stalne poslovne enote ni, je kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima davčni zavezanec, ki prejme te storitve, stalno oziroma običajno prebivališče.
(2) Kraj opravljanja storitev, ki jih prejme oseba, ki ni davčni zavezanec, je kraj, kjer ima izvajalec storitev sedež svoje dejavnosti. Če so te storitve opravljene iz stalne poslovne enote izvajalca, ki ni v kraju, kjer ima izvajalec sedež svoje dejavnosti, je kraj opravljanja teh storitev kraj, kjer ima izvajalec storitev stalno poslovno enoto. Če takega sedeža ali take stalne poslovne enote ni, je kraj opravljanja storitev kraj, kjer ima izvajalec storitev stalno oziroma običajno prebivališče.

igla.alarm napisal/-a:
04 Jun 2021, 15:17
Se strinjam, da dejavnost opravljam v Ukrajini, ampak vir dohodka je tam, kjer je bila storitev opravljena. Obicajno se storitve opravljajo v mestu sedeza stranke oz. poslovne enote. Slovenski narocniki v Ukrajini nimajo sedeza, potem kraj opravljanja storitve - Slovenija. Ali se motim?
DDV: Poglejte 1. odstavek 25. člen našega Zakona o davku na dodano vrednost: Slovenski zavezanec za DDV bo opravil samoobdavčitev in plačal DDV od teh storitev v Sloveniji, saj je kraj opravljene storitve davčnemu zavezancu kraj kjer ima NAROČNIK storitev sedež.
Zakon o dohodnini: V povezavi z 11. členom: Storitev je bila opravljena v Ukrajini, saj imate tam odprt s.p. Kolikor pa bi kot nerezident imeli v Sloveniji odprto poslovno enoto in bi preko nje opravljali dejavnost, pa bi bil vir tega dohodka za obdavčitev tudi v Sloveniji.

Želim vam uspešno poslovanje

Odgovori