Odbitek DDV-ja za nakup novogradnje pri popoldanskem sp.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
aarzzo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 20 Mar 2011, 14:18

Odbitek DDV-ja za nakup novogradnje pri popoldanskem sp.

Odgovor Napisal/-a aarzzo » 11 Okt 2021, 09:50

SITUACIJA: sem polno zaposlen pri podjetju X D.O.O. in postransko opravljam še storitveno dejavnost preko popoldanskega s.p.-ja. Sem normiranec in pa zavezanec za DDV (obračunavam DDV in si ga tudi obijam od vstopnih stroškov).

NAMEN: Ker še nimam rešenega stanovanjskega problema, razmišljam, da v kolikor bi kupil novogradnjo (od investitorja kateri bi mi obračunal DDV) in bi k pop. sp.-ju dodal še klasifikacijo dejavnosti oddajanja sob (račun za oddajanje bi seveda obračunaval z DDV-jem).

VPRAŠANJE: Ali bi si lahko jaz vstopni DDV od nakupa nepremičnine vpošteval pri obračunu DDV? ALi potem država vrne vstopni ddv v enkratnem znesku ali odbija kvartalno poračun?

Verjetno bi moral nepremičnino dati kot osnovno sredstvo?

Kaj če bi kasneje želel pop. sp. zapreti - kako je najlažje, da bi to nepremičnino odkupil s čim manj obdavčitev, stroškovo,..?

Hvala za nasvete!

Polonca5
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 14 Jan 2022, 09:05

Re: Odbitek DDV-ja za nakup novogradnje pri popoldanskem sp.

Odgovor Napisal/-a Polonca5 » 27 Jan 2022, 14:05

Praviloma je tak promet oproščen plačila DDV, plačati pa morate 2 % davek na promet nepremičnin (DPN).
lahko pa s prodajalcem podata pisni izjavi, da bosta pri prodaji obračunala DDV. V tem primeru v skladu s 76. a členom DDV obračuna kupec po načelu obrnjene davčne obveznosti. Ker se DDV in davek na promet nepremičnin izključujeta, se v tem primeru DPN ne plača.
S plačilom DDV, ki si ga kupec lahko odbije, se izognemo plačilu davka na promet nepremičnin. Le-ta je res samo 2 %, vendar je strošek in si ga ne moremo obiti. Poleg tega 2 % od velikih vrednosti nepremičnin nikakor ni zanemarljiv znesek.

Prodaja nepremičnine z DDV je vsekakor velikokrat interes prodajalca. V kolikor je namreč nepremičnino pridobil z DDV, ki si ga je odbil, in od pridobitve še ni minilo 20 let, bi v primeru prodaje brez DDV moral sorazmerni del vstopnega DDV vrniti.
Nakup nepremičnine z DDV, vas zavezuje enako, kot je do tedaj zavezoval prodajalca. V kolikor nepremičnine ne boste 20 let uporabljali za obdavčljivo dejavnost, boste morali sorazmerni del DDV vrniti.

Odgovori