Kotel na lesno biomaso


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ttaanniiccaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 164
Pridružen: 01 Jul 2008, 14:16

Kotel na lesno biomaso

Odgovor Napisal/-a ttaanniiccaa » 09 Nov 2022, 11:00

Pozdravljeni.

O tem je bilo že verjetno večkrat govora, bi pa vseeno vprašala, ali je imel kdo podobno izkušnjo.
Konec leta se približuje, kmalu zatem pa davčni obračuni in z njimi uveljavljanje investicijskih olajšav.

V objektu, ki ga obnavljamo smo naredili nov silos in kotlovnico. V to kotlovnico smo namestili peč/kotel na lesno biomaso. Kotel je posebej obračunan na računu, inštalacijska dela posebej. Cena samega kotla cca 100.000,00€.

Sedaj pa me zanima, ali se ta kotel lahko upošteva kot olajšavo. Če vprašamo FURS (glede na vse prebrano) ne. Če vprašamo ZFRS, da.
Furs se je celo naslanjal v pojasnilu, da je potrebno gledati gradbeni zakon (ne vem, kaj ima gradbeni zakon v katerem v začetku piše KOMU je namenjen) z obdavčevanjem...očitno iščejo šivanko v senu... Verjetno je kdo tukaj, ki je prebral IKS10 iz leta 2020 (gradnja nepremičnin) in brošuro od Fursa- Olajšave za investiranja, točka 2.3 oprema- gradbeni objekti.

Jaz sem ta kotel tudi v osnovnih sredstvih dala pod opremo in ne pod del zgradbe. Inštalacije so del zgradbe, sam kotel pa (moje mnenje) mislim da ne in ima tudi višjo am stopnjo.

Zanima me, kaj bi vi naredili oziroma je že kdo poizkusil uveljavljati tako olajšavo in je prišel skozi- mu furs tega ni vrgel ven.

Hvala za pomoč.

Odgovori