Kratkotrajno delo - pomoč družinskega člana


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Nebuloza
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 12 Dec 2022, 13:49

Kratkotrajno delo - pomoč družinskega člana

Odgovor Napisal/-a Nebuloza » 12 Dec 2022, 13:53

Pozdravljeni!

Verjetno je bila tale tema že večkrat obravnavana, pa vseeno bi želela pomoč. Zanima me ali lahko podjetje izplača kilometrino družinskemu članu, ki dela v okviru 40 ur/mesec. Izplačilo kilometrine je povezano z dejansko dostavo naročenih artiklov.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Kratkotrajno delo - pomoč družinskega člana

Odgovor Napisal/-a adut » 12 Dec 2022, 17:37

lahko, jo pa mora obdavčiti kot podjemno pogodbo, potem pa lahko družinski član uveljavlja stroške službene poti, z vsemi dokazili seveda, v ugovoru na informativni obračun dohodnine ... prilagam pisno mnenje furs, ki sem ga dobila:
Spoštovani,
Povračila stroškov, ki jih delodajalec izplača osebi, ki pri njem opravlja kratkotrajno delo po Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno – ZPDZC-1, se davčno obravnavajo kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja.
Podrobneje:
V skladu s 17. členom ZPDZC-1 se za kratkotrajno delo šteje brezplačno opravljanje dela v mikrodružbi ali zavodu z najmanj enim in največ 10 zaposlenimi ali pri samozaposleni osebi z največ 10 zaposlenimi, kadar ga opravljajo osebe navedene v tem členu (zakonec, sorodnik v ravni vrsti do prvega kolena, …). Te osebe lahko kratkotrajno delo opravljajo največ 40 ur mesečno.
Glede na naravo kratkotrajnega dela gre po vsebini za opravljanje dela ali storitev na podlagi drugega pogodbenega razmerja. Z davčnega vidika se tako povračila stroškov izplačana osebi, ki opravlja kratkotrajno delo, štejejo za dohodek iz drugega pogodbenega razmerja. V skladu s prvim odstavkom 38. člena ZDoh-2 dohodek iz drugega pogodbenega razmerja vključuje vsak posamezni prejemek za opravljeno delo ali storitev. Po določilih četrtega odstavka 41. člena ZDoh-2 je davčna osnova od navedenega dohodka vsak posamezni dohodek (vključno z morebitnimi povračili stroškov in bonitetami), zmanjšan za normirane stroške v višini 10% dohodka ter za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je dolžan plačati delojemalec. Poleg normiranih stroškov je mogoče uveljavljati tudi dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela ali storitev, in sicer se priznajo na podlagi dokazil pod pogoji in do višin, kot jih določa vladna uredba.
Kot navedeno se povračila stroškov, ki jih delodajalec izplača osebi, ki pri njem opravlja kratkotrajno delo v skladu z določili 17. člena Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno – ZPDZC-1, se davčno obravnavajo kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja (ni neobdavčeno), zato mora plačnik davka v tem primeru predložiti REK-2 obrazec, vrsta dohodka: 1501 ali 1502 (ko gre za dela, ki so oproščena posebnega davka po 4. členu Zakona o posebnem davku na določene prejemke - ZPDDP).
Podrobneje je glede navedenega pojasnjeno na spletni strani Finančne uprave, področje dohodek iz zaposlitve, pri 13. vprašanju dokumenta Dohodki iz drugega pogodbenega razmerja .

Odgovori