DDV za najmem skladišča


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sasasusman
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 27 Sep 2003, 23:12

DDV za najmem skladišča

Odgovor Napisal/-a sasasusman » 27 Sep 2003, 23:34

Pozdravljeni!

Zanima me, če se za oddajo skladišča (uporabno dovoljenje je za namembnost skladiščenja)) zaračunava DDV ali ne?

Včeraj sem namreč dobila predlog pogodbe za najem posl. prostora-skladišča, v katerem je zapisano, da se davek na dodano vrednost ne obračunava, razen če se stranki dogovorita drugače.
Naj še omenim da sva oba, najemodajalec in najemojemalec, zavezanca za DDV.

Za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem in vam želim lep dan.

Saša

gradbeništvo
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 581
Pridružen: 31 Jul 2003, 10:32
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gradbeništvo » 29 Sep 2003, 08:21

Nepremičnine v najemu so oproščene plačila DDV - ja po 2.točki prvega odstavka 27.člena ZDDV.Vendar se lahko medsebojno dogovrite za obračun DDV ( glede na to da sta obe stranki zavezani za DDV).
V tem primeru pa morate vsaka stranka svojemu pristojnemu DURS - u poslati skupno izjavo po tretjem odstavku 27. člena ZDDV.

Mislim, da je tako. Naj še kdo napiše svoje mnenje.

Lep pozdrav.

vl

mojca
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 29 Nov 2002, 10:39
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a mojca » 29 Sep 2003, 15:26

Ker ja oddaja v najem oproščena DDv-ja, je glede na to, da sta oba DDv zavezanca najbolje, da podpišeta izjavo , s katero najemnji dovoljuje najemodajalcu zaračunavati DDv , vi kot najemnik pa si ga lahko 100% odbijete. Ker če boste šli pa na oproščen promet, pa si bo s tem najemodajalec zagrenil življenje, saj bo moral računati odbitni delež. Mislim, da so izjave boljša rešitev, sploh pa v vašem primeru, ko sta oba ddv zavezanca.

jungle
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Sep 2003, 18:54
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a jungle » 29 Sep 2003, 19:45

KER SE JE Z 1/10/02 SPREMENIL ZDDV O OPROSTITVI NAJEMA TUDI
POSLOVNIH PROSTOROV, JE NAJBOLJE, DA STRANKI PODPIŠETA OBOJESTRANSKO IZJAVO
O OBRAČUNAVANJU DDV. v NASPROTNEM PRIMERU BOSTA POSTALA ZAVEZANCA ZA DDV Z ODBITNIM DELEŽEM, KAR PA NI TAKO ENOSTAVNO, KER POVLEČE ZA SABO
KUP PROBLEMOV ( KOT JE VDDV - NPR., ČE POSTANETE ZAVEZANEC ZA DDV,
MORATE PRI VDDV UPOŠTEVATI ODBITNI DELEŽ - TUKAJ SO POTEM NOVI PROGRAMI, LETNI KONČNI PORAČUN ODBITNEGA DELEŽA ITD.).POGLEJTE REVIJO IKS ZA JANUAR ALI FEBRUAR 2003.
LP


mi

AAA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 176
Pridružen: 11 Sep 2003, 18:11
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a AAA » 09 Okt 2003, 01:05

"Gradbeništvo ima prav."
Potrebujem potrditev za problem v zvezi z nepremičninami.
Prodaja dela nepremičnine (Transportne cevi v zemlji)- nabavljene pred uvedbo DDV - nepremičnina je v uporabi. Ali je to oproščen promet po 2.točki prvega odstavka 27.člena, v kolikor se s kupcem ne dogovorimo o skupni izjavi.
Ali tak promet zapade DPN. Kupec in prodajelec sta pravni osebi.

To bi bil letos za nas kot prodajalca edini tak posel. Ostalo je 100 % obdavčljiva dejavnost. Potrebujem potrditev, da v tem primeru ni potrebno izračunavati odbitnega deleža, saj gre za enkraten posel.

Hvala

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Okt 2003, 09:35

Če prav razumem, gre za prodajo opreme, nabavljeno pred uvedbo DDV. Mislim, da ta prodaja nima nič opraviti z odbitnim deležem, saj ste verjetno registrirani 100 % za opravljanje obdavčljive dejavnosti.

Prosim, še za mnenje ostalih. Sprememba pravilnika o izvajanju na to temo je bila sprejeta pred kratkim.

LP, Mirko

AAA
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 176
Pridružen: 11 Sep 2003, 18:11
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a AAA » 09 Okt 2003, 10:03

<blockquote id="quote"><font size="1" face="Tahoma, Verdana, Arial" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><i>napisal elektrik</i>
<br />Če prav razumem, gre za prodajo opreme, nabavljeno pred uvedbo DDV. Mislim, da ta prodaja nima nič opraviti z odbitnim deležem, saj ste verjetno registrirani 100 % za opravljanje obdavčljive dejavnosti.

Prosim, še za mnenje ostalih. Sprememba pravilnika o izvajanju na to temo je bila sprejeta pred kratkim.

LP, Mirko
<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">


Cevi v zemlji so nepremičnina. Nepremičnine se odtujijo brez DDV. DDV se obračuna, na podlagi izjave med kupcem in prodajalcem le če oba 100 % odbijata DDV. Ker kupec nima 100 % odbitka,izjave ni, torej ne smemo obračunati DDV. Zato sprašujem, ali z izstavitvijo ene fakture z oproščenim DDV postanemo tudi mi zavezanci za obračunavanje deleža odbitka.

Upam, da razumete.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Okt 2003, 10:32

Mislim, da je to problem kupca, ne vas. Jaz bi v vašem primeru obračunal DDV, kaj bo s tem napravil kupec, je pa njegov problem.

Prosim še ostale, ki imajo izkušnje z odbitnim deležem, da odgovorijo!

LP, Mirko

pajuni
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Jul 2003, 09:56
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a pajuni » 10 Okt 2003, 13:11

Menim, da prodaja te nepremičnine nima nič opraviti z DDV, ker sama prodaja zapade pod plačilo davka od prometa nepremičnin.

lp:wink:

Odgovori