kdo ve, kaj je zdaj po novem s krediti?


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
irenca

kdo ve, kaj je zdaj po novem s krediti?

Odgovor Napisal/-a irenca » 11 Mar 2005, 16:50

Najamem kredit kot lastnik pri firmi. Slišala sem, da ga moram vsako leto vrnit 20%, če ne, gre to v dohodnino. 79.člen Zdoh govori o odpisu dolga lastnika. Jaz bi potem razumela tako, da tudi če ne odplačam kredita v enem letu najmanj 20%, se mi dolg enostavno odpiše, jaz pa po 80.členu imam davčno osnovo (ta del pač smatram kot dobljeno dividendo) in akontiram 25% dohodnine. Kot lastnik torej vzamem kredit in plačam dohodnino (spet firma). Torej vse lepo pobašem. :kladivo:
Zanima me, kdo in kdaj plača dohodnino, kaj je davčno priznano. Ali je tisti del kredita res smatran kot prejemek, ki ga ni treba vrnit!!!
hvala in lp. irenca

KAJ
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 565
Pridružen: 25 Mar 2004, 20:45

Odgovor Napisal/-a KAJ » 11 Mar 2005, 17:07

O tem pa jutri ali pojutrišnem.Zdajle mi že možgani ne delajo več.Smo
se pa na enem seminarju že močno prepirali okrog tega člena in nismo
razčistili vsega.O, ni prijazen do lastnikov ne mislit!

irenca

neki novga

Odgovor Napisal/-a irenca » 14 Mar 2005, 10:59

Ali ste že kaj več zvedeli o tem; vem samo to, da se smatra isto, kot 'delež v dobičku' in da se akontira davek na leto dni; na koncu pa lastnik to prijavi v dohodnino in verjetno se tam poračuna. Dolg se nato odpiše.
Davek gre v breme prejemnika. Davčna osnova je višina neodplačanega dolga. Torej jaz najamen kredit, ga ne odplačam. Aneks imam na 31.12.04. Aneks se lahko naredi in je čisto o.k. Odvedem akontacijo na 1/5 dolga. 1/5 dolga odpišem. To potem dam v dohodnino. Kredit te stane zdaj namesto ponderir.obr.mere kar krepko več. Torej glavnica in obresti pa še davek 25%.Po vsej verjetnosti pa bo lastnik plačal še dohodnino. Ali je davek davčno priznan? Jaz osebno mislim da ne, ker imaš samo obresti do priznane obr. mere priznane.
Ali se motim ali imam prav?
lp, irenca :rolleyes:

Doroteja1
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 30 Apr 2004, 13:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Doroteja1 » 14 Mar 2005, 13:48

Na isto temo imam vprašanje.
Če da podjetje lastniku kredit nad eno ali nad pet let, kako se upoštevajo obresti:
ali do enega leta po priznani obr. meri do vključno enega leta, po enem letu po priznani obrestni meri do 5 let in nad pet let po priznani obr. meri nad pet let
Ali za celotni kredit (dan za 10 let) po priznani obrestni meri na 5 let- znani na dan sklenitve pogodbe.

Prosim za pojasnilo.

Hvala lea

irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 14 Mar 2005, 16:58

Kot odhodek se ne priznajo obresti od posojil, če kadarkoli v davčnem obdobju ta posojila presegajo štirikratnik zneska deleža družbenika v kapitalu zavezanca , ugotovljene glede na znesek in obdobje trajanja presežka posojil v davčnem obdobju.

78. člen
(uporaba 25. člena tega zakona)

(1) Za obresti iz 25. člena tega zakona, ki se ne priznajo kot odhodek, se štejejo obresti na posojila, nastala po dnevu začetka uporabe tega zakona.

(2) Ne glede na določbo 25. člena tega zakona, se kot odhodek ne priznajo obresti od posojil, če kadarkoli v davčnem obdobju ta posojila presegajo
1. v prvem, drugem in tretjem letu po dnevu začetka uporabe zakona osemkratnik,
2. v četrtem, petem in šestem letu šestkratnik,
3. v sedmem letu pa petkratnik
zneska deleža tega družbenika v kapitalu zavezanca, ugotovljene glede na znesek in obdobje trajanja presežka posojil v davčnem obdobju.

Upam, da sem pomagala.
lp,irenca

:|

irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 17 Mar 2005, 12:03

tole danes me je pa že drugič vrglo :sbolan:
79.člen mi je razložila tako, da je dolg od posojila odpisan kar se tiče dohodnine(dolg iz naslova dohodnine); kredit moraš pa še vseeno vrnit v skladu z zakonom o obligacijskih razmerjih. In šli so celo tako daleč, da če imaš npr. za dobo šestih let kredit, glavnico vseeno razdeliš na petine neodplačanega dolga in veselo akontiraš davek....
Ja kakšne bilance bomo pa imeli, če bo pa kar vse davčno nepriznano.
Fuuuujjjj.... :sbolan:
lp, irenca

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 17 Mar 2005, 14:48

Take lepe, še posebno na pozicijah davek od dobička.
Lepe za DURS, seveda.
Mirjana

sova
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 694
Pridružen: 28 Maj 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a sova » 18 Mar 2005, 07:56

Naj še nekdo razloži kaj o teh kreditih, ker jaz ne razumem nič....Vsaj za zdaj še ne..., ali so mi ti zaključni računi tako zmozglai, da sem še bolj nora :?: :scool:

KAJ
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 565
Pridružen: 25 Mar 2004, 20:45

Odgovor Napisal/-a KAJ » 18 Mar 2005, 09:46

Primer: dol.kredit,ki je bil dan pred 1.1.2005 v višini 5 milj za dobo 6 let.

1.Na leto se odplača 833.333,00 sit glavnice in je stanje kredita na 1.1.2005 4.166.667,00 sit.

2.V letu 2005 se odplača še 833.333,00 sit.Stanje glavnice je tako
3.333.334,00 sit.

3.Dileme:Po novem zakonu bi bilo treba vrniti 1.000.000,00sit.
Kaj se sedaj odpiše in od katere osnove se obračuna dohodnina?

Glede na to,da se kredit resnično odplačuje bi bilo logično,da se odpiše
166.667,00,kar predtavlja razliko med tistim kar se odplača po sklenjeni pogodbi in tistim kar nalaga zakon.Zakaj bi se odpisal celoten znesek,če
še sploh nima dospelosti plačila.Toda 79.čl.je napisan tako,da se ga res lahko razume tudi kot zahteva po celotnem odpisu.To je bila tudi polemika
na seminarju in bo treba pravi odgovor še pridobiti.

4.Kar pa se tiče obresti za tak kredit,je bilo rečeno,da so davčno priznane tiste, "po priznani obrestni meri", tudi za pogodbe ,ki so bile sklenjene pred 1.1.2005.Se pravi,če se hočemo izognit preračunavanju
med ponderirano obrestno mero in priznano obrestno mero je najbolj enostavno,da naredimo aneks.

TomD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 Mar 2005, 14:14

Odgovor Napisal/-a TomD » 22 Mar 2005, 18:39

Zanima me razlaga definicije: ODPIS dolga, ki ni pravi odpis, ker ga moraš še vedno vrniti.... :sjezen:

Odgovori