Nova zakonodaja na področju plačevanja DDV


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ZSM
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 05 Sep 2005, 13:14

Nova zakonodaja na področju plačevanja DDV

Odgovor Napisal/-a ZSM » 28 Sep 2005, 15:15

Brala sem predlog spremembe in sem prišla do dileme ali se obeta sprememba pri načinu plačevanja DDV le pri tistih do 50 mio, ki se bodo odločili za način plačevanja po plačani realizaciji ali tudi za večja podjetja, ki bodo s takim davčnim zavezancem poslovala.

Kako vi razumete predlog?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Sep 2005, 15:22

Da naj bi DDV plačali šele takrat, ko bi bil račun plačan, kar se mi zdi iz stališča malega podjetnika zelo smiselna poteza.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

ZSM
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 05 Sep 2005, 13:14

Nova zakonodaja na področju DDV

Odgovor Napisal/-a ZSM » 28 Sep 2005, 15:27

Že, že iz stališča malega podjetnika, da si odbije DDV, ko plača račun oziroma, ko prejme plačilo.

Kaj pa tisto podjetje, ki s takim davčnim zavezancem dela in od takega zavezanca prejme račun. Ali si sme odbiti po fakturirani realizaciji kot do sedaj ali šele, ko takemu dobavitelju plača.

Moje podjetje ne bo vključeno v tak sistem plačevanja DDV po plačani realizaciji, ima pa take dobavitelje. Ali se za mene kaj spremeni?

roki
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 450
Pridružen: 25 Maj 2005, 07:00

Odgovor Napisal/-a roki » 28 Sep 2005, 16:26

Po moje po plačani realizaciji pomeni, da lahko zavezanec plača DDV, ko mu izdani račun kupec plača, nič pa ni pomembno, kdaj zavezanec plača prejete fakture.
Tako je bilo prej, ko je bil prometni davek, ko si dobil plačilo za opravljeno in zaračunano storitev ali dobavo, si davčni plačal prometni davek, kar je tudi - čeprav je žal že za nekatere zavezance prepozno - edino pravilno in pozdravljam takšno spremembo zakona o DDV. :wink:

Končno nekaj pametnega! :P


LP :scool:

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 28 Sep 2005, 17:05

Tudi jaz sem, tisto malo, kar sem slišala na to temo, razumela kot Roki. Sem pa za uvedbo istega sistema tudi za vstopni ddv oz.pravico do odbitka.

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a mincek » 28 Sep 2005, 17:53

Ta zakon ima majckeno napakco: res je, da pomaga malim podjetjem (ki jih velika podjetja z nategovanjem placil in vsiljevanjem pogojev izcrpavajo), velikim podjetjem, ki so slabi placniki in hkrati generatorji velike placilne nediscipline, pa ne stopijo na prste. Verjetno zato ne, ker bi potem tudi drzava morala placevati na datum valute in ne xy dni po prejemu racuna.
Mincek

irenca

Odgovor Napisal/-a irenca » 28 Sep 2005, 18:21

Ob teh dilemah sem se spomnila na eno gospo, ki ima še danes servis. Meni se je zdelo oh in sploh, da ona to vse ve...Ona pa sploh ni bila tako navdušena. Ko je začela ji je bilo težko, pa se je tolažila, da ko bo pa več časa v tem poslu in bo vse znala, bo to pa tisto tapravo......ampak je bilo vedno več poročil, pa sprememb, pa zakonov, pa literature...nikoli ne konca ne kraja. Pravi, da dela še samo za državne potrebe, da ima zelo rada svoj delo, ko se pa začne ubadati s poročili,... jo pa še vedno zamika, da bi odprla čistilni servis in zaprla računovodski servis. No, ampak jaz sem še zmeraj optimistka in upam, da se bo ta kaos le še pravi čas spremenil v en red. Da se bo vedlo točno, kaj je prav in kaj ni.
lp, Irenca

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SVEN » 28 Sep 2005, 20:53

Ne, Roki, ne bo držalo. V prdlogu izrecno piše:
S predlaganim zakonom (4. člen) se v slovenski sistem obračunavanja DDV vključuje posebna shema, po kateri se DDV lahko obračunava glede na prejeta oziroma izvršena plačila in ne glede na izdane oziroma prejete račune, kot to velja sicer kot splošno pravilo.

Jaz to razumem tako, da če se odločiš za tak način obračunavanja DDV, si vstopni in izstopni DDV poračunaš glede na plačila. Tako za izdane, kot za prejete račune. Drugače pa stvar itak nima smisla.


Se pa čisto strinjam z Minckom
LP,
Sven Slika

SOUNDB
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 16 Dec 2003, 20:44
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SOUNDB » 28 Sep 2005, 23:45

Ja, novi predlog pravi, da bo podjetje plačevalo DDV po plačanem računu oz. prejetem plačilu za izdani račun. Bo pa meja kateri zavezanec bo lahko tako obračunaval DDV, ne glede na to s kom posluje. Torej, če bo meja 50 mio letnega prometa pomeni, da bo tisti, ki bo presegel to mejo, DDV plačeval isto kot do sedaj, torej takoj ko izda oz. prejme račun.

rina
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 13 Nov 2003, 14:17
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a rina » 29 Sep 2005, 12:54

Mislim da bodo težave tudi z davčno evidenco, v kolikor prevzameš ta način obračuna. Spomnim se pri prometnem davku da smo imeli kar nekaj dela z ažuriranjem podatkov...

SOUNDB
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 16 Dec 2003, 20:44
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a SOUNDB » 29 Sep 2005, 20:11

Ja programe za DDV bo treba vsekakor popravit oz. dodelat in jih nekako povezat z glavno knjigo oz. enostavnim knjigovodstvom. Pa tudi TRR bo moral biti sproti knjižen.
To še bo veselo pri strankah, ki zadnji dan prinesejo papirje za obračun DDV-ja

robi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 29 Mar 2004, 10:51

Odgovor Napisal/-a robi » 30 Sep 2005, 11:10

Potrebna bo seveda še posebna evidenca (verjetno kakšno poročilo) o plačanih terjatvah in obveznosti . Skratka več evidenc in bolj ažurno spremljanje prilivov in odlivov. Torej več dela za nas,ki vzpostavljamo informacijske podpore in seveda več dela za vse,ki udejanjajo te informacijske podpore. Nato pa seveda tudi več dela v izobraževanju strank, da bodo vse pravočasno dostavljale. :(

Odgovori