Študentje in dohodnina


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
elektricar
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Mar 2005, 21:52

Študentje in dohodnina

Odgovor Napisal/-a elektricar » 11 Nov 2005, 01:57

Lep pozdrav vsem. Mene zanima kakšna je letna zgornja meja zaslužka (da se pri tem ne plača davka) pri študentih nad 26 let. In kakšna je višina davka pb presežku te meje. Najlepša hvala za odgovor.

črtica
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 29 Sep 2005, 10:08

Odgovor Napisal/-a črtica » 11 Nov 2005, 08:55

Zgornja meja za študente nad 26 let je 1,2 mio SIT (to lahko najdeš tudi na vseh spletnih straneh študentskih servisov). Višino davka pa najdeš v opredeljenih razredih v Zakonu o dohodnini.

Zdaj pa še mene nekaj zanima, je malce bolj zapleteno. Sem študentka do 26 let, vzdrževani družinski član in tako je moja (neobdavčljiva)zgornja meja zaslužkov preko študentskega servisa 1,36 mio SIT. Ker se je zakon med letom spreminjal, sem do 1.6.2005 plačala že dobrih 50 tisočakov dohodnine, ki naj bi jo dobila nazaj v primeru, da ne presežem meje 1,36 mio in oddam napoved za dohodnino. Tu pa ne vem več, kako naprej. Ali ta znesek dobim nazaj tudi, če napoved za dohodnino oddam preko staršev, ali jo oddam sama in to tako, da sem kljub temu vzdrževani član. Iskala sem že tu in tam, pa ne najdem podrobnih navodil. Nekje pa sem prebrala tudi, da lahko vključim prevozne stroške, kajti vsak dan naredim 75 km in zato imam višjo urno postavko. Ali te stroške lahko dokazujem z računi za bencin?

Upam da se kdo bolj spozna na to! Prosim svetujte, hvala!
Lep pozdrav!

Črtica

vesnaj
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 66
Pridružen: 30 Mar 2004, 12:53
Kraj: Slovenia
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vesnaj » 11 Nov 2005, 11:19

Starši lahko oddajo dohodninsko napoved in te vključijo kot vzdrževanega družinskega člana z lastnimi prihodki. Ti prihodki so zmanjšani za normirne stroške (10% in plačane akontacije dohodnine).
Ti pa oddaš svojo dohodninsko napoved, upoštevaš plačano dohodnino in normirne stroške, lahko pa uveljavljaš tudi dejanske stroške prevoza in nočitve v zvezi z opravljanjem dela, ki se priznajo na osnovi dokazil (računov), največ do višine, ki jo na podlagi 31.č lena Zakona o dohodnini določi vlada.
:szardi:
2xt

črtica
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 29 Sep 2005, 10:08

Odgovor Napisal/-a črtica » 11 Nov 2005, 11:59

Ja, saj to sem že brala. In kdaj naj bi vlada določila višino teh stroškov po 31. členu?

Hvala in lep pozdrav!

Črtica

elektricar
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 10 Mar 2005, 21:52

Odgovor Napisal/-a elektricar » 11 Nov 2005, 12:46

Zsravo! Hvala za odgovor. Sam še neki me zanima, a je zgornja meja 1,2 mil. SIt tudi v primeru če je preteklo že več od 6 let od prvega vpisa na univerzo? Hvala!

črtica
Nov član
Nov član
Prispevkov: 23
Pridružen: 29 Sep 2005, 10:08

Odgovor Napisal/-a črtica » 11 Nov 2005, 13:30

Evo, prekopirano s strani ŠS CMOK Kranj .....

NA KAJ MORAJO BITI POZORNI ŠTUDENTJE IN DIJAKI?!

Morebitno akontacijo dohodnine (tudi do sedaj odvedeno), boš s strani države dobil-a povrnjeno v primeru, da vsi tvoji obdavčljivi prihodki (študentsko delo, avtorska pogodba, dividende, kapitalski dobički, obresti, nagrade pri nagradnih igrah…) v koledarskem letu ne bodo presegli 1.600.000,00 SIT!

Ob izpolnjevanju zgoraj opisanega pogoja, boš celotno akontacijo dohodnine dobil-a povrnjeno v primeru, da tvoji zaslužki preko študentskega servisa ne bodo znašali več kot 1.360.000,00 SIT.

V kolikor bodo ti zaslužki višji, pa bo presežni del obdavčen. Obdavčeni del se bo odštel od že odvedenih akontacij dohodnine.

Sestavni del olajšav je posebna osebna olajšava (1.200.000,00 SIT ), ki se prizna osebam do 26. leta starosti, prizna pa se tudi osebi, ki je starejša od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa.
Sledi, da lahko delajo preko študentskega servisa osebe s statusom tudi po 26 letu, vendar, če ne izpolnjujejo zgornjih pogojev, niso upravičeni do posebne osebne davčne olajšave.
Pozor! 1.360.000,00 SIT je olajšava, ki ti jo država prizna izključno za delo preko študentskega servisa!

Do konca meseca januarja 2006 boš s strani servisa prejel-a izpisek letnih zaslužkov in odvedenih akontacij dohodnine v letu 2005. Izpolniti boš moral-a davčno napoved. Do 31. marca 2006 boš moral-a obvezno vložiti davčno napoved za leto 2005.

Želimo ti varno delo!
kolektiv Študentskega servisa CMOK

LP Črtica

Odgovori