Odpoved iz poslovnih razlogov

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bisson
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Sep 2006, 18:08

Odpoved iz poslovnih razlogov

Odgovor Napisal/-a bisson » 26 Sep 2006, 18:29

Najprej vsem lep pozdrav na forumu.
Pred mesecem dni sem od delodajalca ustno dobil priporočilo,kaj si počasi poizkušam najti novo službo,ker naj bi po njegovem posem ne cvetel tako kot včasih(jaz sem še vedno dela za polnih 8 ur).
Strinja se tudi z izplačilom odpravnine ,vendar pa glede na osnovo ,ki jo on prikazuje ,to je 200.000 sit bruto,moja dejanska plača pa je 245.000 sit.NETO!

Kako sedaj doseči.da mi še preostali čas izplačuje dejansko plačo,saj z njo zavaja že 16 let in kljub zahtevi(moji ustni),da prikazuje dejansko plačo,tega ne stori in ignorira.

Čez 10 dni izpolnom tudi 30 let skupne delovne dobe, ali mi je dolžan izplačati nagrado?

Tudi regresa za letos še ni izplačal(si je ravno kupil še en vikend na morju in nov avto),mislim pa da ga tudi mora?!

Ali me mora pred odpovedjo tudi mesec dni prej pisno obvestiti,kakšno da je stanje v firmi in mi šele nato po mesecu dni izstaviti pisno odpoved iz poslovnih razlogov?

Vsem se že v naprej zahvaljujem za odgovore!
Slovenija,zgodba o uspehu,pa toliko reklamacij!

ari
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 146
Pridružen: 24 Avg 2005, 13:23

Odgovor Napisal/-a ari » 26 Sep 2006, 20:12

Težko boste dokazal da je vaša plača 240000,00 sit neto če vam preostanek plače da na roko ne na trr,prispevke vam pa plačuje od 200000,00 sit bruto, razen če vam neto plačo v celoti nakaže na trr potem boste z bančnimi izpiski to lahko dokazali. Vseeno pa brez prijave inšpektorju ne bo šlo, ker vam verjetno za vsa leta nazaj ne bo kar sam od sebe popravil bruto plače in od nje plačal vse davke in prispevke.Regres vam je dolžan izplačati in ne vem kako bo lahko utemeljil slabo poslovanje če pride do tožbe, saj vi pravite da posluje z dobičkom- seveda boste moral to utemeljit, ravno tako vam je dolžan izplačati nagrado za 30 let dela, če ste v podjetju takrat še zaposlen .Najbolje da se obrnete na pravno pomoč ali pa na inšpekcijo za delo.
Ne vem pa zakaj, ste se vsa ta leta strinjali s takim izplačilom plače in niste zahtevali že prej da vam pravilno obračuna plačo in vse prispevke?
Lp
tara

bisson
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Sep 2006, 18:08

Odgovor Napisal/-a bisson » 26 Sep 2006, 20:21

Hvala za odgovor!

Vsa ta leta je bil vseskozi opozarjan z moje strani,vendar preprosto ignorira,ker točno ve ,da mu praktično nič ne morem,razen da pokličem inšpekcijo.V tem primeru bi me pa odpoved doletela že dosti prej.si se je tega tudi on zavedal!Nažalost je to del igre,ki jo hočeš nočeš moraš sprejeti!

Za nazaj vem da nebo plačal dajatev,saj bi s tem priznal prekršek,moram pa doseči,da mi bo od sedaj tem par mesecev ki mi je še ostalo,plačeval korektno!


:sjezen:
Slovenija,zgodba o uspehu,pa toliko reklamacij!

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 26 Sep 2006, 20:41

Kako doseči izplačevanje dejanske plače, če jo imate dogovorjeno po pogodbi o zaposlitvi?
- edina pot je po ZDR: pisni opomin z rokom izpolnitve, v roku 8 dni prijava inšpekciji za delo in nato tožba na sodišče.

ZA DELAVCE po Kolektivni pogodbi med delavci in zasebnimi delodajalci Za zaposlene pri zasebnikih vam pripada jubilejna nagrada za 30 let skupne delovne dobe in vam jo je dolžan izplačati.

Normalno je tudi, da bi vam moral že izplačati regres za letni dopust, najkasneje "mislim" da do 1. 11. 2006, če .......

Nameravano odpoved iz poslovnih razlogov, vam mora delodajalec podati pisno (3. odstavek 83. člen).
Po 5. odstavku 88. člena ZDR: Delodajalec mora podati odpoved najkasneje v 30 dneh od seznanitve z razlogi za redno odpoved in najkasneje v šestih mesecih od nastanka razloga.

Predlagam vam, da si o tem preberite v ZDR od 80. člena naprej. Povdarila pa bi vam, da vse mora potekati v pisni obliki.

Lp

Janika
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 117
Pridružen: 12 Avg 2004, 12:05
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Janika » 27 Sep 2006, 07:20

- Glede jubilejne nagrade je bil sprejet aneks k kolektivni pogodbi (UR RS-129/3.12.04)-jubil.nagrade se izplačujejo na del.dobo pri zadnjem delodajalcu. Tako vam pripada jub.nagrada za 30 let pri zadnjem delodajalcu oziroma izjema je za 30 let skupne delovne dobe, če ste bili zaposleni pri zadnjem delodajalcu brez prekinitve najmanj 5 let v višini 80% popr.mes.plače v Sloveniji za pretekle tri mesece.
- Glede premalo prikazane plače mislim, da to lahko popravite samo s prijavo ustreznim inšpekcijam, vendar ob tem mislite tudi na to, da boste s tem ko dokažete nepravilnosti tudi vi zavezani za davke-dohodnino od tega "neobdavčenega dohodka".
Janika

bisson
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 26 Sep 2006, 18:08

Odgovor Napisal/-a bisson » 27 Sep 2006, 15:20

Zoris napisal/-a:Kako doseči izplačevanje dejanske plače, če jo imate dogovorjeno po pogodbi o zaposlitvi?
- edina pot je po ZDR: pisni opomin z rokom izpolnitve, v roku 8 dni prijava inšpekciji za delo in nato tožba na sodišče.

ZA DELAVCE po Kolektivni pogodbi med delavci in zasebnimi delodajalci Za zaposlene pri zasebnikih vam pripada jubilejna nagrada za 30 let skupne delovne dobe in vam jo je dolžan izplačati.

Normalno je tudi, da bi vam moral že izplačati regres za letni dopust, najkasneje "mislim" da do 1. 11. 2006, če .......

Nameravano odpoved iz poslovnih razlogov, vam mora delodajalec podati pisno (3. odstavek 83. člen).
Po 5. odstavku 88. člena ZDR: Delodajalec mora podati odpoved najkasneje v 30 dneh od seznanitve z razlogi za redno odpoved in najkasneje v šestih mesecih od nastanka razloga.

Predlagam vam, da si o tem preberite v ZDR od 80. člena naprej. Povdarila pa bi vam, da vse mora potekati v pisni obliki.

Lp
Hvala za izčrpen odgovor,opomin imam že spisan ,je pa res kot pravi

Janika:

Glede premalo prikazane plače mislim, da to lahko popravite samo s prijavo ustreznim inšpekcijam, vendar ob tem mislite tudi na to, da boste s tem ko dokažete nepravilnosti tudi vi zavezani za davke-dohodnino od tega "neobdavčenega dohodka".

Stvar zahteva tehten premislek in pogovor z delodajalcem!
VSEM HVALA ZA POMOČ!
Slovenija,zgodba o uspehu,pa toliko reklamacij!

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 27 Sep 2006, 18:16

To je res, vendar ne smete pozabiti tudi na možnost, da če nimate že nove zaposlitve in se boste znašli na Zavodu za zaposlovanje, vam bo za osnovo vzeta izplačana plača in ne tista, ki vam bi pripadala. To pa bi vam tudi verjetno kaj pomenilo pri tistih 70 oziroma 60 %.

Lp

Odgovori