Akontacija dohodnine in popoldanski s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

3739
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 828
Pridružen: 02 Feb 2005, 18:18
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a 3739 » 31 Mar 2007, 09:57

Nobene inšpekcije nismo imeli, ker smo prej dali pametno obrazložitev, zakaj v v tekočem letu bil takšen dobiček in da je normalno poslovanje brez tega prihodka drugačno.

tejaš
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 129
Pridružen: 24 Jan 2007, 01:40

Odgovor Napisal/-a tejaš » 01 Apr 2007, 01:04

3739: Narobe si me razumela, ZPIZ te prijavi na DURS za inšpeciranje.

gracia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Dec 2005, 21:44

Odgovor Napisal/-a gracia » 09 Jun 2007, 20:51

Pozdravljeni,

Imam vprašanje ali DU izda odločbo od kdaj ne plačam akontacije. Namreč lani sem poslovala 3 mesece in sem imela izgubo. Dobila sem pred 5 dnevi vrnjeno akontacijo na privat račun.

Sedaj bi rada vedela ali plačam mesečno akontacijo za maj 2007 ali raje počakam odločbo iz davčne. Ne bi rada naredila narobe.

Hvala za odgovor

Gracijela

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 10 Jun 2007, 07:57

Od 01.01.-2006 dalje, ko velja takoimenovana samoobdavčitev zasebnika, davčna uprava ne izdaja nobenih odločb za plačilo predhodnih akontacij davka iz dejavnost. V letu/za leto 2007plačuje zasebnik akontacije v višini, ki jih je sam izračunal/ugotovil v davčnem obračun za leto 2006 in ker ste izkazovali izgubo - negativno davčno osnovo, jih za tekoče leto ne boste plačevali.

LP

gracia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Dec 2005, 21:44

Odgovor Napisal/-a gracia » 11 Jun 2007, 20:09

Prisrčna hvala Slovan. Danes sem tudi poklicala mojo kontrolorko in mi je dejala enako, da po novem pri samoobdavčitvi ne pošiljajo odločb. Plačati moram za mesec maj 2007 potem pa nič več.

Res ste super v tem forumu.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Jun 2007, 08:33

Gracia, glede na vaše vprašanje in kasnejši odgovor bi imela nekaj vprašanj:
1) preveč plačane akontacije davka iz dejanovnosti bi morali dobiti vrnjene na poslovni račun. Vi pravite, da ste jih dobili vrnjene na "privatni račun" - osebni račun?
2) predhodne akontacije za leto 2007 ste do novega davčnega obračuna plačevali v isti višini, kot ste jih za leto 2006: če ste imeli mesečne akontacije: pomeni, da ste jo plačali za januar do 10.02.2007; za februar do 10.03.2007; in za marec teoretično do 10.04.2007. Če ste imeli trimesečno akontacijo pa ste je morali poravnati do 10.04.2007. Kakšno predhodno akontacijo/za katero obdobje, torej plačujete 10.05.2007- oziroma vi pravite za mesec maj? Ali do 10.aprila niste poravnali prve trimesečne akontacije (oziroma mesečnih akontacij v predpisanih rokih) in jo zato zdaj z zamudo?

LP

gracia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Dec 2005, 21:44

Odgovor Napisal/-a gracia » 13 Jun 2007, 20:23

Zdravo Slovan,

1. Res je, da bi morala dobiti na svoj poslovni TRR to sem omenila moji kontrolorki. Odgovor je bil za mene malče čuden, češ, da so tako določili na banki. Ko sem ji rekla saj imate moj TRR na dokumentaciji pa so spet rekli, da vračajo kot dohodnino na privat TRR. Očitno sami ne vedo kako delati. Bila je že reorganizacija na tej DU..

2. Drugo glede plačila akontacij. Vračilo sem prejela 28 maja 2007 zaradi nekega popravka. Zato je rekla kontrolorka na davčni, da moram še plačati za maj 2007 potem ne več.

Plačujem jih (sem jih) mesečno in morale so biti enake kot lani do vračila akontacije. To so med drugim tudi rekli.

Sedaj imam problem, ker sem denar prenesla na svoj poslovni TRR in kot sem opazila mogoče naredila narobe. Kako naj sedaj ponkjižim? Ali moram odpreti novo temo?

920/164 je pravilno ali moram drugače.Sem namreč popoldanska s.p. in nisem dačvna zavezanka.

Mnogo vprašanj SLOVAN ali kdo drug vendar očitno mi je kaj ušlo, da nisem prebrala na forumu..

Lep pozdrav

Gracijela

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Jun 2007, 10:48

Kar se akontacij za leto 2007 tiče (tudi zaradi popravka davčnega obračuna kot navajate) so te v višini iz lanskega leta do novega davčnega obračuna. Ta pa je bil oddan najkasneje 2.04.2007, tako je imel davčni organ pri sebi evidentirano do tega datuma evidentirano obveznost za akontacijo: za januar, februar in marec. Zadnja je bila poravnana do 10.04.2007. Če ste poravnali še akontacijo 10.05. in 10.06., je to že obveznost za mesec april in maj, ki pa je, po oddaji davčnega obračuna, enaka nič. In ker ste dobili povrnjen preveč plačan davek 28.05.07 in je DURS že razpolagal z vašo novo osnovo za leto 2007, vsaj obveznosti za mesec maj v nobenem primeru ne more zahtevati. Toliko o tem.

Ko ste prejeli preveč plačan davek iz dejavnosti na osebni račun, ste v poslovnih knjigah knjižili:
920/164 (odtok denarnih sredstev v gospodinjstvo in poravnava terjatve do DURS).
Ni bilo nobene potrebe za prenos med osebnim in poslovnim računom, saj je prvi denarni tok pač denarni tok med zasebnikom in njegovim gospodinjstvom (primer knjiženja zgoraj). Prenakazilo denarja iz osebnega računa na poslovni račun knjižite sedaj:
- prenos sredstev: 110/920 (pritok denarnih sredstev iz gospodinjstva).

LP

gracia
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Dec 2005, 21:44

Odgovor Napisal/-a gracia » 14 Jun 2007, 20:51

Prisrčna hvala za odgovor Slovan. Očitno na Davčni ne vedo preveč. Povedala bi marsikaj glede davčne, kjer odajam poročila vendar bom raje molčala. Srčno upam, da bodo nekega dne ugotovili, da delajo veliko napak in narobe.


lp

Gracijela
Veliko supehov v forumu, kjer ste zelo prijazni do nas zaćetnikov.

klin
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 11 Jun 2007, 11:44

Odgovor Napisal/-a klin » 15 Jun 2007, 09:20

zivijo,

gracija se strinjam, glede prijaznosti in potrpezljivosti do nas, ta novih...Jest imam v tem tenutku tudi se popoldanski s.p. in ko sem cakala da mi vrnejo akontacijo dohodnine, ni bilo pa nobeih drugih prillivov sem si iz privatnega racuna na racun s.p.-ja nakazala par sto evrov, da sem lahko placala prispevke in ostale stvari. A je to O.K., a je s takim nakazilom kaj narobe? kako se pa to knjizi?

Imejte se in pridno delajte!
dejči

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Jun 2007, 18:12

Knjižite kot pritok denarnih sredstev iz gospodinjstva v podjetje: 920/110 (če vodite poslovne knjige po sistemu dvostavnega knjigovodstva)oziroma v evidenco knjigovodskih listin pretokov med podjetjem in gospodinjstvom lastnika (če vodite poslovne knjige po sistemu enostavnega knjigovodstva) - kot pritok denarnih sredstev iz gospodinjstva v podjetje.

In nič ni narobe!
LP

Odgovori