Iz rednega v popoldanski s.p.

Moderator: Mirko Zbačnik

yabadak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 02 Sep 2008, 14:03

Iz rednega v popoldanski s.p.

Odgovor Napisal/-a yabadak » 07 Dec 2008, 18:46

Pozdravljeni!
Zanima me kako poteka prehod iz rednega v popoldanski s.p. A gre vse preko e-vem ali moram osebno kaj urediti?
Kako je z dohodnino? Ali se mi potem upošteva kot davčna osnova plača+popoldanski s.p.? Ali to pomeni do 25.000€ letno 16% davka od plače+popoldanski s.p. ali samo od s.p.? Ali moram potem voditi enostavno knjigovodstvo ali ne? Ali so prispevki samo 30€ ali moram plačevati tudi akontacijo? Malico si ne morem upoštevati med stroške ali pač?
Hvala za odgovore

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 07 Dec 2008, 19:12

Kar se tiče prehoda.... da prehajate v redni s.p., morate povedati na davčni, da bodo vedeli zaradi plačila prispevkov, potem pa morate izpolniti še obrazec M1 (tako kot če bi zaposlili sami sebe) in odnesti na izpostavo ZZZS in se prijaviti kot samozaposleni.
Potem ni več popoldanskega s.p., ampak samo s.p.. In pri obdavčitvi se upošteva dobiček, ki ga ta s.p. ustvari. Naj še povem, da kot s.p. nimate plače, ampak se konec leta obdavči razlika med prihodki in odhodki, ki predstavlja vašo letno plačo. Prispevki ne bodo več 30 €, ampak za začetek minimalni 225 €, prihodnje leto pa odvisni od dobička tega leta. Seveda si malico in prevoz (če sta prebivališče in kraj opravljanja dela različna) lahko štejete med stroške.
Pri letni napovedi dohodnine se združi vaša plača, ki ste jo dobivali, dokler ste bili zaposleni, in dobiček s.p.. V letu ko imate samo s.p., pa v dohodnino gre samo dobiček s.p.. Specifično je samo torej tisto leto, v katerem se polno zaposlite na s.p..
Če s prometom, zaposlenimi in vrednostjo sredstev ne presegate kriterijev, lahko še vedno vodite enostavno knjigovodstvo.
Hm, upam da sem povedala vse.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

yabadak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 02 Sep 2008, 14:03

Odgovor Napisal/-a yabadak » 07 Dec 2008, 19:17

Hvala za odgovor. Menim pa da se nisva najbolje razumela. Prehajam iz "navadnega" s.p. v popoldanskega. Torej imel bom redno plačo od delodajalca in popoldanski s.p.

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 07 Dec 2008, 20:15

Na DURS sporočite, da prehajate iz rednega v dopolnilni s.p. (lahko preko eVem), na ZZZS pa se morate odjavit iz zdravstvenega zavarovanja.

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 08 Dec 2008, 06:43

Se opravičujem, sem prehitro prebrala... upam da bo odgovor komu drugemu koristil :)
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

andreja3
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 Dec 2008, 09:15

Odgovor Napisal/-a andreja3 » 08 Dec 2008, 09:49

tudi jaz bi imela eno vprašanje glede dopolnilnega s.p.

moj fant je imel prej registriran navaden s.p., potem pa se je zaposlil in prešel v dopolnilni s.p.

poklical je na davčno in vprašal, kaj mora vse narediti, pa so mu rekli le, da se mora na ZZZS odjavit in prijavit pri novem delodajalcu. to je tudi storil, zdaj pa je dobil davčno izvršbo zaradi neplačanih prispevkov, kjer so mu obračunali prispevke v višini 300 eur na mesec, namesto 30 eur - kot naj bi bilo pri dopolnilnem s.p.

kaj naj zdaj naredi? ker v bistvu nima nobenega dokumenta, razen list, s katerim se je odjavil iz zavarovanja?

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 08 Dec 2008, 20:26

Na njegovem mestu bi šla z odjavo na DURS in se probala zmenit. Sicer pa je on v prekršku, ker ni odjavil rednega in prijavil dopolnilni s.p..

andreja3
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 08 Dec 2008, 09:15

Odgovor Napisal/-a andreja3 » 09 Dec 2008, 19:08

iz izpiska odprtih postavk je razvidno, da ga od junija dalje vodijo kot dopolnilni s.p. od marca do junija pa so mu bili obračunani še polni prispevki, čeprav je zaposlen od 1.3.

klicala sem na davčno in ji sploh nisem mogla razložit tega, saj je ves čas trdila, da je vse vredu obračunano. vmes pa me je še vprašala, če je septembra spet prešel na navadni s.p.

za 4 mesece se to nabere nekaj čez 1.220 EUR, kar ni malo denarja.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 09 Dec 2008, 19:56

Nisem imel neposrednega opravka s tem, ampak iz pripovedovanja drugih sem bil prepričan, da res zadošča samo odjava na ZZZS (ob istočasni prijavi novega delodajalca) in da naj bi ZZZS obvestil DURS. Preverite še enkrat, kakšen je predpisan postopek.
Zelo verjetno je, da so tudi v tem primeru papirje založili na DURSu, zdaj so pa vsi drugi krivi.
Vprašajte jih, kako pa so zvedeli za od junija dalje, če jih ni nihče obvestil? lp

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 16 Dec 2008, 17:25

po pomoti šlo dvakrat v "eter"...se globoko opravičujem za smetenje...
Nazadnje spremenil Manca, dne 16 Dec 2008, 21:12, skupaj popravljeno 1 krat.

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 16 Dec 2008, 17:26

pozdravljeni!

mene tudi zanima.

popoldanski sp je odprt že 3 leta. obstaja dobiček. precejšen.

če se prestavi iz popoldanca na "celi" sp - kakšni se plačujejo prispevki?
lahko od minimalne osnove? ali avtomatsko v kateri razred padeš po prihodkih...?

odgovor yabadak
Kako je z dohodnino?
plačuješ jo od osebnega dohodka. daj v kadrovsko izjavo, da ti naj ne upošteva dodatne olajšave pri plači, ampak samo osnovno.

Ali se mi potem upošteva kot davčna osnova plača+popoldanski s.p.?

ja. dobivaš plačo cca 600 bruto minus prispevki minus olajšava, je osnova za mesečni obračun dohodnine. plačaš od tega dohodnino 16% na osnovo. pomnoži ta mesečni prihodek (plačo) * 12 mesecev - dobiš...(nimam kalkulatorja pri roki, zato znesek ne bo točen) recimo 10.000 eur letno - v ta znesek je vnešen tudi regres. to so ti prihodki iz delovnega razmerja. od njih si redno, vsak mesec akontiral dohodnino - recimo da je bilo tega 2.000 eur.
ko pa dobiš od davčen informativni izpis - ti prištejejo še dohodek iz dejavnosti - 15.000 eur.
tako imaš skupaj prihodke 10.000 + 15.000 = 25.000 eur in če bi šel gledat dohodninsko lestvico po kateri se to računa bi moral plačati na ta cel znesek 3.000 eur - ker si plačal samo 2.000 - je potrebno dati materi državi še teh 1.000 eur kolikor znaša razlika.
ponavljam - zelo poenostavljen račun. lestvica je različna, olajšave so različne. vse to je na dursovi strani.

Ali to pomeni do 25.000€ letno 16% davka od plače+popoldanski s.p. ali samo od s.p.?
glej zgoraj


Ali moram potem voditi enostavno knjigovodstvo ali ne?

odvisno od prometa in ostalih dejavnikov po katerih lahko vodiš enostavno knjigovodstvo.

Ali so prispevki samo 30€ ali moram plačevati tudi akontacijo?

prispevki so po novem letu malo drugače obračunani...malo prečekiraj članke na racunovodja.com - nisem še tako daleč, ampak mislim, da gre procentualno od prometa.
zdaj sta bila dva prispevka - en cca 25 eur, drugi cca 3 eur - vse na dursovi strani.
akontacijo moraš plačevati enako kot če si polni sp - odvisno od prometa za preteklo leto. oziroma prve tri mesece glede na promet od prejšnjega leta.

Malico si ne morem upoštevati med stroške ali pač?

lahko. če delaš lahko. pazi samo, da ne boš 15. januarja na poslovnem sestanku v berlinu, kamor so te poslali službeno in si za to dobil dnevnico. za ta isti dan pa bi si obračunal malico, da si delal doma v delavnici 5 ur - za obračun stroškov malice mora biti minimum 4 ure.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 16 Dec 2008, 17:56

Manca: daj v kadrovsko izjavo, da ti naj ne upošteva dodatne olajšave pri plači, ampak samo osnovno.

Le čemu ta nasvet? lp

Odgovori