problem dnevnica tujina

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
gruvi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 Avg 2009, 03:37

problem dnevnica tujina

Odgovor Napisal/-a gruvi » 13 Avg 2009, 15:18

Pozdravljeni !

Dve vprašanji :

1. Zadnje 3 tedne sem delal v Nemčiji (monterska dela) za firmo s sedežem v Sloveniji. V delovni pogodbi za določen čas mi piše, da bo delavec opravljal delo "..na terenu,tujina,Slovenija". Ali mi pripada polna dnevnica (-10% ker mi je delodajalec ob brezplačni nočitivi nudil tudi zajtrk) ?

2. Višina dnevnice : Ali je polna dnevnica za Nemčijo 55€ in mi jo mora delodajalec v tej višini tudi izplačat ? Ali je teh 55€ zakonsko določeno ? Ali pa je višina dnevnice urejena z internimi akti delodajalca ?

Težava je v tem, da v delovni pogodbi ni dnevnica niti omenjena, povrhu vsega pa tudi urna postavka (7-12€), ki je bila dogovorjena ni omenjena. V pogodbi piše, samo to, da mi pripada minimalni mesečni dohodek. In tega bom po vsej verjetnosti tudi dobil. V interne akte delodajalca pa delavci nismo imeli vpogleda. Ob tem bi še omenil. da je delodajalec kršil vse možne zakone iz Zakona o delovnih razmerjih (64 ur dela na teden, odmor za malco neplačan, pred odhodom nismo opravili nobenega zdravniškega pregleda,kršenje 2.točke 9.člena zakona o delovnih razmerjih,...)

Prosil, bi Vas za hiter odgovor, ker imam še do petka čas za "pogajanja" z delodajalcem glede višine plačila. Moram vedet pri čem sem preden sprožim ustrezne postopke pred delovnim sodiščem in inšpekcijo za delo.

Najlepša hvala za odgovore.

Aleš

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 13 Avg 2009, 15:46

Seveda vam je dolžan plačati vse kar vam pripada. Preberite si zakon o delovnih razmerjih in vašo kolektivno pogodbo. Na interne akte pa se ne more sklicevati če le ti niso na voljo z vpogled pred sklenitvijo delovnega razmerja.

Višina dnevnice je dločena s kolektivno pogodbo oziroma se kolektivna pogodba ponavadi sklicuje na uredbo vlade.

Odvisno kakšen je vaš odnos z njimi. Če se ne nadejate nadeljevanja dela pri njih se jaz ne bi dosti pogajala. Zahtevala bi izplačilo vsega kar je bilo dogovorjeno ( narobe je edino to, da tudi v pogodbni ne piše isto ) in jim jasno in glasno povedala, da če ne bodo izplačali v roku, ki bi ga jaz postavila grem na inšpekcijo zaradi kršitev delovne zakonodaje in zakonodaje varstva pri delu.

gruvi
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 13 Avg 2009, 03:37

Odgovor Napisal/-a gruvi » 13 Avg 2009, 17:38

MG,hvala za odgovor. :)

Vesel sem, da se nadaljnega dela pri tem delodajalcu ne nadejam... :)

Samo še to...

1. V Nemčiji sem bil 17 dni, od tega je bilo 15 dni delovnih. A po tem zahtevam 17 ali 15 dnevnic ? In višina dnevnice je 55€ ? Sem iskal po netu podatke o višini dnevnic po kolektivni pogodbi pa nisem nič našel.

2. Delodajalec trdi, da sem jaz Detaširan Delavec in s tem nisem opravičen do dnevnic, ker je delo v tujini že del moje osnovne pogodbe. Njegov odvetnik mu je svetoval, naj se na takšen način brani na delovnem sodišču. Ne poznam točno zakonsko definicijo Detaširanega Delavca in če sem to jaz ? V zadnjem telefonskem razgovoru mi je zatrdil, da se vidima na sodišču..

3. Ali dejstvo, da sem prišel predčasno iz Nemčije (pogodbo sem imel do 11.8 prišel sem pa 29.7) na željo delodajalca kaj spremeni zadeve ? Delodajalec mi po prihodu ni vročil nobene prekinitve delovnega razmerja z odpovednim rokom (bil sem skratka doma), zdaj pa trdi, da nisem prihajal na delo in da bo sprožil vse potrebne postopke.

še enkrat hvala za odogovore.. :)

Aleš

dime
Nov član
Nov član
Prispevkov: 18
Pridružen: 16 Jan 2008, 09:33

Odgovor Napisal/-a dime » 13 Avg 2009, 20:35

Zadevajoč vprašanja -mislim, da se ne motim:
- če ste bili 17 dni se plača 17 dni, odvisno od dneva odhoda in dneva in ure prihoda - lahko je tudi 16 ali 18.

- če vam v pogodbi o zaposlitvi piše da je vaša pogodba sklenjena z namenom opravljanja dela v tujini, potem sodite v to skupino, vendar bi jaz pogodbo o zaposlitvi prebral, posebaj v delu glede prejemkov plače in ostalih obveznosti.

- priporočam da se poskusite mirno dogovoriti z delodajalcem, če ne gre preverite informacije pri kakšnem odvetniku za delovnopravna razmerja.

lp

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 14 Avg 2009, 08:21

Detašma delavcev je ko delodajalec napodti delavca na delovno mesto v tujini za deljše obdobje. Kolikošno je to obdobje mora biti predhodno določeno v inteih aktiv delodajalca.

Kaj vse priprada delavcu mora predhodno pisati v internih aktih delodajalca.

Res je, da lahko določi, da vam ni dolžan plačati denevnic ampak vam je pa zato dolžan plačati povišano plači na račun detašmaja. Koliko je ta povišana plača pa je določeno v internih aktih. Praviloma podjetja izplačujeo plačo 50 % višjo od tiste, ki bi jo dobil če bi delal doma. Da to razliko se po zakonu plača samo dohnina ne pa tudi prispevki ter se zanjo poroča posebej.

Imate plačilne liste ? Poše kaj o izplačilu za detaširne delavce ?

Poleg tega vam pripada tudi terenski dodatek, nadomesitlo za ločeno življenje in povrnitev stroškov prevoza v in iz namembnega kraja opravljanja dela.

On se lahko zagovarja, da je to detašma ampak če taga nima določenga v internih aktih in vam interni akt ni bil dostopen v vpogled menim, da nima prav močnih argumentov proti vam. Poleg taga pa ali vam v pogodbi piše, da je vaše delovno mesto v tujini in da gre za detašma ??

LOTICA
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2259
Pridružen: 05 Mar 2004, 12:22
Kraj: Ljubljana

Re: problem dnevnica tujina

Odgovor Napisal/-a LOTICA » 12 Nov 2010, 12:09

Tudi pri nas se prvič soočamo s situacijo, ko bosta dva monterja šla za mesec in pol delati v Belgijo. Kako to obravnavamo? V Kolektivni pogodbi za Kovinsko industrijo, ki velja za nas, piše da moramo upoštevati minimalne standarde iz KP te države in še
(3) Začasna napotitev delavca na delo v tujo državo se šteje kot delo delavca na terenu, za kar mu pripada povračilo s tem povezanih stroškov ali direktno pokrivanje teh stroškov v breme delodajalca (prevoz, prehrana, prenočišče oziroma nastanitev).
Ali jim moramo torej za ta mesec in pol povišati plačo, če je manjša kot bi bila minimalna plača v Belgiji za tovrstno delo?
Če prav razumem, jima pripadajo dnevnice, če ne bosta imela organizirane prehrane, ki bi jo kril delodajalec?
Eden izmed njiju ima družino - torej mu verjetno pripada tudi dodatek za ločeno življenje, a le če bo tako zapisano v pogodbo.
Za pojasnila se že vnaprej zahvaljujem.

katrijn
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1131
Pridružen: 05 Avg 2004, 09:28
Kraj: Slovenia

Re: problem dnevnica tujina

Odgovor Napisal/-a katrijn » 24 Nov 2010, 13:27

Mislim da je pametno izračunati kaj se vam bolj izplača. Plačevati dnevnice (1,5 meseca res ni daljše obdobje), ali pa jima za ta čas povišati plačo za xx%.

Odgovori