Osnova za prispevke - popoldanski SP

Moderator: Mirko Zbačnik

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 21 Mar 2012, 12:33

Pozdravljeni,
oseba je imela pleg zaposlitve torej popoldanski sp (zadnjih par mesecev pa je prešel na polni SP). Zanima me, kako se potem gleda osnova za prispevke...
Bruto dohodek iz plače v l.2011+Dobiček+plačani prispevki...?

Se pravi, ali gre ta PLAČA tudi v osnovo za prispevke v l. 2012?

Hvaaala.... :)

mj
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 198
Pridružen: 02 Avg 2005, 08:43

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a mj » 21 Mar 2012, 21:32

popoldanci imajo prispevke določene
PIZ
1.1.-31.3.2012 31,51€
1.4.-31.12.2012 32,14€
Pavšal
4,53€ OD 1.1.-DALJE

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 21 Mar 2012, 21:51

to že, vendar ta oseba sedaj NI VEČ POPOLDANSKI... že oktobra je začela imeti polni s.p.

Mene zanima samo, kaj vse se bo tej osebi štelo v dohodke iz katerih bo potem določena nova osnova za prispevke...
Ali se to mogoče ločeno gleda - dohodek iz plače je eno, dobiček iz opr. dej. pa drugo in slednji (+prispevki) predstavlja osnovo...?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Mar 2012, 07:25

Zavarovalna osnova se določi na podlagi dohodka iz dejavnosti (davčnega obračuna)= zaporedna 9 + prispevki.

lp

bpp
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 109
Pridružen: 06 Apr 2003, 13:24
Kraj: Slovenia

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a bpp » 22 Mar 2012, 08:06

Dopolnjujem prejšnji odgovor, da ne bo stokanja:
Zavarovalna osnova se določi na podlagi dohodka iz dejavnosti (davčnega obračuna)= (zaporedna 9 + prispevki)/12*število mesecev delovanja.
Tudi akontacija davka se z upoštevanjem ptevila mesecev delovanja.

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a rupert » 22 Mar 2012, 10:17

V tem primeru - vsaj meni - ni jasno, ali se za določitev osnove upošteva:
- ali samo dohodke in prispevke za čas rednega sp - in preračun na letno raven;
- ali pa celoletne dohodkein prispevke (popoldanski + redni sp) - in potem brez preračuna na letno raven?

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 22 Mar 2012, 11:32

slovan napisal/-a:Zavarovalna osnova se določi na podlagi dohodka iz dejavnosti (davčnega obračuna)= zaporedna 9 + prispevki.

lp
ne vem kaj tukaj ni jasno? plača pač tukaj ni pomembna, vzamete davčni obračun za s.p. in to je to. Če so samo pavšalni prispevki, pač so, bo prvo leto ''polne zaposlitve'' najnižja pokojninska osnova.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

ksenija94
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 229
Pridružen: 18 Feb 2010, 13:33

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a ksenija94 » 22 Mar 2012, 13:25

+ bruto plača, ki jo je dosegel v letu 2011, če se gleda 2011.

Sem imela tak primer in sem padla v 60% :(

Sem delala samo 2 meseca kot s.p. in sem imela dobička 1.990,00, 8500 pa sem imela iz plače
pa še neka nadomestila in je prišlo 11.900 osnova za OPSVZ

lp

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 22 Mar 2012, 14:23

jaz imam dva primera, ko sta sredi leta prešla na polni s.p. pa se nikoli ni upoštevala plača zraven....
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Mar 2012, 15:39

Naty73 napisal/-a:jaz imam dva primera, ko sta sredi leta prešla na polni s.p. pa se nikoli ni upoštevala plača zraven....
Za razvrščanje v zavarovalno osnovo velja Pravilnik o postopku za razvrščanje v zavarovalno osnovo...Po tem pravilniku je podlaga za ugotovitev dobička davčni obračun.
1. odstavek 4. člena: doseženi dobiček iz 4. odstavka 2. člena (ta se nanaša na zavarovanca samozaposleno osebo-s.p.) tega pravilnika se na podlagi obračuna davka določi tako, da se znesku razlike med davčno priznanimi prihodki in odhodki (to je zaporedna 9. davčnega obračuna) prišteje znesek prispevkov za socialno varnost (ti so pa navedeni na prvi strani davčnega obračuna - v znesek so vključeni le prispevki, ki se nanašajo na obdobje, ko je zasebnik polno obvezno zavarovan iz dejavnosti).

V pravilniku ni nikjer omenjeno, da bi se v primeru, ko je nekdo del davčnega obdobja v delovnem razmerju in del obdobja opravlja dejavnost, upoštevala še njegova bruto plača. Če pa obstajajo takšne "odločbe""" (tam, kjer jih davčni organ še izdaja?? - če jih), pa bi se bilo potrebno na njih pritožiti, posebno tam, kjer je ta osnova previsoka.

ksenija94 napisal/-a:Sem delala samo 2 meseca kot s.p. in sem imela dobička 1.990,00, 8500 pa sem imela iz plače pa še neka nadomestila in je prišlo 11.900 osnova za OPSVZ
Nobena plača se vam ni upoštevala, temveč se vam je dobiček, ki ste ga dosegli samo v 2 mesecih preračunal na letno raven. (če ne upoštevava prispevke, ki jih niste navedli, je ta izračun: 1.990:2X12= 11.940...)
Za takšen preračun je podlaga v 4. členu pravilnika; 4. odstavek: ne glede na prvi odstvaek tega člena se doseženi dobiček, ugotovljen na podlagi obračuna davka, ki se ne nanaša na celotno davčno leto, določi tako, da se doseženi dobiček, ugotovljen v skladu s prvim odstavkom tega člena, preračuna na letno raven...
In ker je pri vas igra številk odigrala posebno vlogo, ste bili prepričani, da se je v osnovo vključila tudi bruto plača.

lp

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 24 Mar 2012, 16:52

Še nekaj dilem se mi poraja:
1) Ker je oseba imela dejavnost celo leto 2011 (do oktobra popoldanski sp, potem polni - t.j. 9 mesecev popoldansi, 3 polni)... ali se potem ta DOBIČEK pri preračunavanju na letno raven deli z 3 ali z 12...?

2) pa še glede DAVČNEGA OBRAČUNA... Glede nato, da je oseba imela prej zaposlitev, se ji SPLOŠNA OLAJŠAVA upošteva na tistem dohodku... kaj pa če tam ne zajame celotne, se ji kaj upošteva tudi pri dohodku iz dejavnosti?
Če bi npr. imela oseba 5.500€ dohodka iz delovnega razmerja... in nato še 4.000€ iz dejavnosti... Ali to pomeni, da se mu tista razlika, kolikor je pri plači ne pokrije olajšava (kot v primeru torej 705,68€) šteje kot olajšava pri dohodku iz dejavnosti, ali ne...?

3) Na zgornjo... ali to pomeni, da če ima 5.500+4.000€=10.500 dohodka, da potem znaša plošna olajšava samo 3.143,57€.

Mogoče sem zabluzil in preveč pomešal PLAČO in DOHODEK IZ DEJ., ampak raje preverim...

HVALA, HVALA... :)

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Osnova za prispevke - popoldanski SP

Odgovor Napisal/-a rupert » 24 Mar 2012, 17:58

Ker je bila splošna olajšava upoštevana pri desetih plačah(več kot 5/12), se v obračunu davka od dejavnosti ne upošteva. lp

Odgovori