Normiranci in računi za tujino

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 19 Apr 2012, 14:26

Sem s.p. normiranec in zdaj sem začel poslovati s stranko iz Velike Britanije in zato bi imel par vprašanj glede podatkov, ki morajo biti prikazani na računu, in sicer:
1. Če sem račun izdal za poslovni subjekt v Sloveniji, potem sem poleg računa priložil še potrdilo, da sem normiranec. Glede na to, da si bom akontacijo dohodnine plačeval sam, a moram potrdilo še vedno dati med priloge računa?
2. Prav tako sem na računih, ki sem jih izdal pravnim subjektom v Sloveniji, prikazal znesek normiranih odhodkov, višino akontacije, ki jo je bil naročnik dolžan plačati, ter neto nakazilo na moj TRR. Če prav razumem, mi teh podatkov na računih za tujino ni več treba prikazovati.
3. Ker bo račun v angleškem jeziku, moram tudi prevesti klavzulo, da nisem zavezanec za DDV, in sicer sam jo prevedel takole: "Value added tax is not charged in accordance with the Paragraph 1 Article 94 of the Value Added Tax Act of the Repulic of Slovenia (ZDDV-1) since I am not a person liable to value added tax." A je tak prevod v redu ali se ponavadi uporalja kakšen drug?
4. A moram račun podpisati?

Hvala za odgovore in predloge.:)

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1921
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a adut » 19 Apr 2012, 14:53

1. menim, da ni treba
2. isto kot zgoraj
3. ne bi škodilo, če bi navedli tudi evropsko direktivo
4. morate
5. menim tudi, da bi se morali registrirati za DDV, ker poslujete s tujino

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 19 Apr 2012, 15:19

Hvala za hiter odgovor. Zanimalo bi me pa še:
4. Glede na to, da bom račune pošiljal preko elektronske pošte v formatu PDF, ali je dovolj, če podpis skeniram? A je treba v tem primeru kaj digitalno podpisati?
5. A za poslovanje s tujino je nujno, da si zavezanec za DDV?

mincek
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 604
Pridružen: 01 Jun 2004, 13:42
Kraj: Slovenia

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mincek » 20 Apr 2012, 02:08

Dovolj je skeniran podpis (iz tujine dobivamo v 99% nepodpisane račune...).
Tudi jaz se pridružujem zadnjemu mnenju, da ne morete delati s tujino, če niste DDV zavezanec.
Mincek

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 20 Apr 2012, 13:22

A če sem zavezanec za DDV, moram DDV tudi nujno obračunati ali še vedno velja 1. odstavek 94. člena ZDDV-1, ki govori o tem, da mi DDV-ja ni treba obračunati, če imam do 25000 EUR prometa - kar zame velja. Če mi ga ni treba obračunati, a potem na račun napišem vrednost DDV 0 EUR?

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a rupert » 20 Apr 2012, 14:26

mincek napisal/-a:Tudi jaz se pridružujem zadnjemu mnenju, da ne morete delati s tujino, če niste DDV zavezanec.
Tole me preseneča - ste prepričani? Kateri člen ZDDV? lp

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 20 Apr 2012, 14:41

A je možno, da o tem govori 4. odstavek 78. člena ZDDV-1?

mr_aks
Nov član
Nov član
Prispevkov: 13
Pridružen: 19 Apr 2012, 11:18

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a mr_aks » 23 Apr 2012, 13:18

Danes so mi potrdili tudi z DURS-a, da se moram registrirati za DDV, vendar pa, če sem prav razumel, bom še vedno oproščen obračunavanja DDV-ja.

maj21
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 09 Mar 2009, 21:32

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a maj21 » 23 Apr 2012, 14:10

Da, obračunavanja DDV ste še vedno oproščeni, saj tuji davčni zavezanec opravi samoobdavčitev. Na računu navedete, da DDV ni obračunan po 44 členu direktive 2006/112/ES.
Pozorni pa morate biti tudi na to, da po obdavčljivem dogodku oddate preko eDavkov obračun DDV, ter rekapitulacijsko poročilo do 20. v mescu po poteku davčnega obdobja. (primer račun izdan v maju, DDV-O in
RP-O morata biti oddana do 20. junija)

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a rupert » 23 Apr 2012, 20:33

Če mora pridobiti IDŠT DDV (sicer zaradi dobav oz. storitev v EU), potem domnevam, da mora za domače dobave obračunati DDV, čeprav ima promet pod limitom?
Saj ne more biti istočasno mali in "veliki" zavezanec?

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1795
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 24 Apr 2012, 07:14

Vstopnega pri prejetih računih vem, da se v teh primerih ne sme odbijati.

Upam, da kdo ve, če se mora obračunavati pri izdanih računih v SLO?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7837
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Normiranci in računi za tujino

Odgovor Napisal/-a slovan » 24 Apr 2012, 07:55

Povezava na temo:
viewtopic.php?f=33&t=30859

lp

Odgovori