S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Luk3c
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 Maj 2012, 16:11

S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a Luk3c » 31 Maj 2012, 16:50

Pozdralvjeni,

dejansko nikjer na internetu nisem nasel tocnega odgovora, niti ga ne najdem na forumih pristojnih institucij. Vse teme, ki se nanasajo na mojo, so vec ali manj stare 3 leta in vec, zato sem se odlocil, da vprasanje napisem tule. Torej, sem S.P., moja boljsa polovica je absolventka in imava otroka. Ker sama dobiva penzijo po pok. ocetu, sem se odlocil, da dopust za nego in varstvo otroka izkoristim jaz kot oce. Sedaj pa me bega slednje - nikjer ni JASNO opredeljeno, ali lahko v casu dopusta za nego in varstvo otroka IZDAJAM RACUNE, ali ne? Namrec, vecino dela lahko opravim med vikendi, sicer pa tako ali tako izdajam samo 1 racun na mesec. Veliko naredim tudi proti veceru. Da pa bi bilo vse po pravilih, sem razmisljal, da bi zaposlil studenta, ki bi dejansko lahko prevzel moj del v podjetu. Torej:

1) kako je z racuni - ali jih lahko izdajam tekom koriscenja dopusta za nego in varstvo otroka, ali ne?
2) Ali z delovno inspekcijo ne bom imel problemov, ce imam zaposlenega studenta?
3) Kje bi lahko javno prikazal da imam zaposlenega studenta, da ne bi imel problemov s pristojno institucijo.

Resnicno si ne zelim biti v prekrsku, zato bom vesel vsake infomacije in pomoci. Nekje sem prebral, da bi lahko na obcini "registriral" svojo boljso polovico ali pa oceta, da mi BREZPLACNO POMAGA pri moji dejavnosti. Obstaja se kaksna druga moznost?

HVala za vse odgovore, se pa opravicujem, ker je moja tema pac ena izmed mnogih podobnih, ampak dejansko nikjer ne dobim tocnih informacij.

LP

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a MG » 01 Jun 2012, 08:31

1. Lahko izdajaš račune. Na dopustu za nego otroka si 8 ur na dan. prostali čas pa ti nihče ne more preprečiti da bi delal. Podobno ej pri zaposlenih, ki imajo popoldanski s.p. v službi so na negi, popoldanski s.p. pa dela normalno.
2. Zakaj bi imel probleme z delovno inšpekcijo. Zaposlitev študenta je popolnoma zakonita oblika zaposlitve.
3. Nikjer ne rabiš posebej prikazovati zaposlitve študenta. Dovolj je, da z njim skleneš sporazum kaj je njegovo delo, izpolneš študentsko napotnico in plačuješ račune študentskega servisa.

Luk3c
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 Maj 2012, 16:11

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a Luk3c » 01 Jun 2012, 16:34

Hvala za odgovor.

Ne vem, osebno se mi zdi logicno, da lahko S.P. izdaja racune neglede na to, da je na dopustu za nego in varstvo otroka, saj vecina dela tudi pozno popoldan in zvecer, da vikendom niti ne omenjam. Problem je, da so na internetu razne informacije, kjer nekateri pisejo, da S.P. takrat ne sme izdajat racunov in se kaksne podobne zadeve. Sem bil na centru za socialno delo, pa mi se pristojna gospodicna ni znala povedat odgovora. Toliko o tem, s kom imamo opravka. Nocem biti v prekrsku, tako kot tudi ne zelim izgubiti nadomestila ali placati kazni, ko pa sigurno obstaja resitev.

Se eno vprasanje - ravno zaradi tega, ker nisem vedel ali lahko izdajam racune ali ne, ne vem, ali bi vzel POLNI dopust ali POLOVICNI. Nekako sem tezil h polovicnemu, ampak ce res lahko izdajam racune, potem bom vsekakor vzel polnega.

Ocitno pa res ljudje ne vedo kaj lahko in kaj ne, kaj je pravilno in kaj ne, kaj drzava sprejema kot pravilno in kaj kot prekrsek. Resnicno upam, da je informacija tocna!

meurs
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 862
Pridružen: 13 Jun 2011, 13:03

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a meurs » 04 Jun 2012, 09:46

Lahko si izberete tudi kaj vmes med polovičnim in polnim, npr. 6 ur, 7 ur....

Luk3c
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 Maj 2012, 16:11

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a Luk3c » 04 Jun 2012, 16:33

@ meurs: Zanimivo, meni je na centru za socialno delo dejala, da je mozen samo POLN ali POLOVICEN. Tu se vidi kaksen informacije posredujejo.
Ker sem recimo sam vzel ocetovski dopust v STRNJENEM nizu, sem ga zdaj, ko je otrok star 75 dni, moral zaradi dopusta za nego in varstvo otroka (DZNVO) prekinit. Tako sem prakticno vstran vrgel priblizno mesec in pol ocetovskega dopusta, saj mi je sele zatem gospodicna tam povedala, da mi sedaj ne preostane drugega kot da slednjega prekinem iz zacnem z DZNVO, saj ce bi se dlje cakal, bi se mi z vsakim nadaljnim dnem krajsal DZNVO. Ko pa sem recimo na internetu prebral, da se lahko DZNVO prenese (max. 75 dni) in uporabi tudi do 8 leta starosti otroka, sem zelel do konca izkoristit ocetovski dopust, se pravi se mesec in pol, potem pa zacet koristit DZNVO. Tako mi ne bi propadel niti en dan. Ampak mi je gospodicna na centru dejala da to ne gre tako kot sem sam mislil.
Kakorkoli, zdaj sem vzel POLNEGA in upam da ne bo kaksen problem, ker bom izdajal racune, kljub temu da imam zaposlenega studenta.

rupert
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 09 Mar 2012, 14:47

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a rupert » 04 Jun 2012, 16:56

[quote="MG"]1. Lahko izdajaš račune. Na dopustu za nego otroka si 8 ur na dan. prostali čas pa ti nihče ne more preprečiti da bi delal.

Ste prepričani?
V čem pa bi bila razlika z (osnovno) porodniško - kolikor vem, na porodniški ne smeš delati - pa ti tudi država plača samo za 8 ur...

lp

Luk3c
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 31 Maj 2012, 16:11

Re: S.P. in dopust za nego in varstvo otroka

Odgovor Napisal/-a Luk3c » 04 Jun 2012, 18:48

@ rupert: Logicno ni, da ne bi smel izdajati racunov, saj dejansko lahko delas tudi med vikendom, to pa je cas, ki ga porodniska v nobenem primeru ne krije. Res pa je, da nikjer na uradnih straneh ni jasno napisano kaj je dovoljeno in kaj ne. Skoda!

Odgovori