Obračun bolniške

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
sstina
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 Mar 2015, 08:34

Obračun bolniške

Odgovor Napisal/-a sstina » 08 Mar 2016, 12:25

Pozdravljeni!

Prvič sem obračunala nadomestilo bolniške za nego otroka in sicer za 5 ur, v mesecu februarju. Skozi obračun me je vodil program, sedaj pa sem ugotovila napako, ko sem delala zahtevek za refundacijo.

Urna postavka je 7,50 EUR bruto, obračunala sem 163 ur po 7,50 EUR in 5 ur po 6,00 EUR (80% nadomestilo), skupaj sem dobila 1252,50 EUR. Potem sem prištela še delovno uspešnost 300 EUR, to skupaj znese 1522,50. Na to se je obračunal še dodatek na delovno dobo 1,50% v višini 22,84 EUR. Bruto plača tako znaša 1575,34 EUR.

Pri zahtevku za refundacijo, pa me je referentka na ZZZS opozorila, da bi morala obračunati plačo brez bolniške, ki bi tako znašala skupaj z dodatkom na delovno dobo 1583,40 EUR. Ta znesek potem delim z mesečnim številom ur, tako, da na uro znese 9,425 EUR, 80% nadomestilo za uro bolniške pa je potem 7,54 ur.

Kaj naj sedaj storim? Ko kaže sem bolniško obračunala narobe oz premalo, ker nisem upoštevala še delovne uspešnosti in dodatka na delovno dobo.
Sicer mi ni razumljivo, da je urna postavka za bolniško nadomestilo večja od urne postavke za redno delo.

Plača je že izplačana in tudi prispevki so plačani po mojem obračunu.

Mi lahko kdo pomaga rešiti ta zaplet?

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: Obračun bolniške

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 08 Mar 2016, 15:12

Bolniška (refundacija) se obračuna glede na osnovo preteklega leta, s to omejitvijo, da morate v obrazec vpisati tudi bruto urno postavko (koliko bi delavec dobil, če bi delal). Na ZZZS pošljite popravljen zahtevek, razliko pa poračunajte pri naslednji plači. Njihove Excele, kjer lahko preverite ali ste obračun naredili pravilno lahko najdete tudi na internetu.

sstina
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 19 Mar 2015, 08:34

Re: Obračun bolniške

Odgovor Napisal/-a sstina » 09 Mar 2016, 06:13

Najlepša hvala za odgovor.
Zanima me še, če se na ta način, da se vzame osnovo iz preteklega leta, obračunava samo refundacijo ali tudi bolniško, ki gre gre v breme delodajalca.
Vesela bi bila tudi kaksnega primera.

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Re: Obračun bolniške

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 09 Mar 2016, 08:50

Bolniška, ki gre v breme delodajalca se izračuna iz osnove tekočega leta, odvisno od kolektivne pogodbe. Za bolezen se praviloma vzame povprečje preteklega meseca, za vse ostale odsotnosti pa povprečje zadnjih treh mesecev.

Odgovori