Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
crammond
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 Nov 2006, 14:56

Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a crammond » 13 Feb 2019, 14:25

Pozdravljeni,

Prosil bi samo za usmeritev oz. nek enostaven odgovor.

Imam normiran sp (če to igra kaj vloge), ukvarjam se s storitvijo.

Podjetje XY mi je 2 leti nazaj vnaprej (ker so imeli višek denarja v tistem momentu) plačalo XY € za storitve s planom, da jih porabijo do konca tistega tekočega leta.

Takrat sem se pozanimal pri računovodkinji in mi je bilo rečeno, da to ni problem, je pa treba omenjen denar/zakupljene storitve res porabiti do konca tekočega leta.

Zadnje 2 leti računovodstva nimam več (ker si kot normiranec vse urejam sam, saj imam vsega skupaj le par računov mesečno), zato bi prosil, če me lahko kdo usmeri;

drži omejitev, da je treba vnaprej plačane storitve res porabiti v tekočem letu (lahko kak link do zakona oz. člena)?

Hvala!

Lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Feb 2019, 16:40

Računovodstvo le beleži dogodke in odnose med poslovnimi partnerji. Kako, je odvisno od izbire načina računovodenja. Vsebinski odnos med vama je nespremenjen. Ko vam je podjetje dalo avans, imate vi obveznost do njega, da to storitev opravite.

Ali če obrnem situacijo, ko vi nekomu plačate vnaprej, verjetno pričakujete, da vam to storitev opravi.

Le razmišljal sem.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

rahela
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 138
Pridružen: 27 Apr 2017, 18:15

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a rahela » 19 Feb 2019, 16:00

Če prav razumem, so vam plačali avans (v letu 1917?) in vi jim za to niste opravili storitev, (upam da niti niste izdali fiktivnega računa) ???

Če je tako, sta avans in vaša obveznost, da jim opravite storitev, še vedno odprta in to ni nič narobe - ( je pa priporočljivo - predvsem zanje! - da pisno potrdite eni drugim dotično odprto razmerje - vsakoletno potrjevanje odprtih postavk terjatev/obveznosti)

crammond
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 Nov 2006, 14:56

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a crammond » 19 Feb 2019, 16:24

Storitve se še vedno izvajajo (kadar jih potrebujejo) in se odštevajo od vnaprej plačanega zneska še iz leta 2017.

Zanimalo me je zgolj če je trditev, ki sem jo leta 2017 preje od računovodstva (da morajo vnaprej plačane storitve porabiti v tekočem letu) drži, pa zgleda ne.

Hvala.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Feb 2019, 10:00

Ne, ni določeno. Odvisno je od vašega dogovora, pogodbe..., od vas in vašega poslovnega partnerja.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

crammond
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 Nov 2006, 14:56

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a crammond » 20 Feb 2019, 10:48

Ustni dogovor je bil, da se vse zakupljene storitve porabi do konca leta 2017, na papirju pa tega res nimamo.

Hvala vsem.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Plačilo storitev vnaprej - do kdaj se lahko koristijo?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 20 Feb 2019, 16:06

Dokler vse poteka na dogovorjen način, oziroma, da prejemnik storitve nima pripomb na vaše delo ni s tem nič narobe. Toda, ko se kaj zalomi, tudi v odnosih, lahko nastanejo težave. Praviloma bi morali vsa sodelovanja podpreti s pogodbo, kjer s podpisom potrdita dogovorjeno in mogoče tudi, kako rešujeta probleme. Mogoče je najbolje, da se s svojo stranko pogovorite kako in kaj, ali da dokončate obljubljeno ali pa, da vrnete neporabljen del avansa.

Zaplete se pri pravnih sporih, kjer dejansko ni neke trdne podlage (pogodbe).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori