Mastercard - računi se ne glasijo na podjetje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Spela Marela
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 93
Pridružen: 15 Okt 2006, 13:43

Mastercard - računi se ne glasijo na podjetje

Odgovor Napisal/-a Spela Marela » 23 Okt 2006, 07:30

POZDRAVLJENI,

Zanima me, kako obravnavate situacije, ko se računi za nakup sicer poslovno potrebnega blaga in storitev preko Mastercarda ne glasijo na podjetje?

Skozi DDV knjigo takih računov ne knjižim, kako pa v glavni knjigi? Kot davčno nepriznen strošek ali kot terjatev do uporabnika plastične kartice?


Hvala, Špela.

ajnos
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 577
Pridružen: 20 Sep 2004, 16:19
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnos » 23 Okt 2006, 08:18

Kot terjatev do uporabnika poslovne plačilne karice. račun, ki se ne glasi na firmo pač ni njen strošek, žal.

LP
A

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 23 Okt 2006, 12:18

Kartica Mastercard je samo oblika plačilnega sredstva. Verjetno v trgovini dobite normalni račun, ki pa se mora glasiti na firmo in ga zavedete kot strošek nabave.
Navadno sem, če je plačevala fizična oseba s svojo kartico, le to obravnavala kot plačilo v gotovini in fizični osebi to gotovino tudi izplačala ali pa nakazala na njen TRR.

Lp

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 03 Nov 2006, 10:21

Jaz za firmo večkrat kaj kupim/založim in plačam raznimi karticami - od navadnih bančnih, do American expresss... seveda mora normalno dobiti poleg potrdila o transakciji tudi račun - in če je na firmo seveda original...
Res pa je, da včasih kje tudi srečaš situacijo, ko kakšna firma "noče" izdati original računa... vendar je verjetno zakonsko določeno, da na zahtevo to mora narediti...

Pri tem se mi postavlja vprašanje glede zakonodaje - a lahko dejansko od kogarkoli zahtevaš original račun (ki se glasi na firmo) - vsak gostinski lokal itd. (vsaka pravna ali pa fizična oseba, ki opravlja dejavnost)?

K-zeko
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 352
Pridružen: 06 Nov 2004, 14:02
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a K-zeko » 03 Nov 2006, 10:24

Še to - a lahko zahtevaš, da ti firma izstavi original račun za nazaj??

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 03 Nov 2006, 12:37

K-zeko napisal/-a:Še to - a lahko zahtevaš, da ti firma izstavi original račun za nazaj??
Firma "naj bi imela" za svoje potrebe en enak izvod izstavljenega računa. Menim, da jih lahko zaprosite za kopijo ali prepis tega računa in takšnega ali drugačnega vzroka. Če vam bodo pa ustregli oziroma, če vam lahko ustrežejo, pa je drugo vprašanje. Ponekod to ni problem, saj se mi je že pripetilo (nabava bencina), da račun ni bil izstavljen na firmo, pa so izstavili nov originalni račun z vsemi podatki.

Lp

Odgovori