Knjiženje računa iz leta 2006 prejetega v letu 2007


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Knjigovodja
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 06 Jul 2005, 12:11

Knjiženje računa iz leta 2006 prejetega v letu 2007

Odgovor Napisal/-a Knjigovodja » 03 Dec 2007, 09:01

Imam račun iz leta 2006, ki sem ga prejele šele v letu 2007. Teoretično vem, da je treba knjižiti preko prenesenega poslovnega izida, kot piše v bazi znanja:
V vseh primerih, ko se odhodek ne nanaša na tekoče obdobje in je nastal zaradi napake, je potrebno upoštevati 9. točko Uvoda k SRS: spremembe računovodskih ocen, spremembe računovodskih usmeritev in popravki napak: Učinek popravkov napak iz preteklih obdobij se ne vključi v poslovni izid obdobja, v katerem je prišlo do odkritja napak. To pomeni, da napako odpravimo s preračunavanjem za nazaj, zato napako odpravimo v breme prenesenega poslovnega izida: 93/
Me pa čisto konretno zanima, če sem fizično pravilno poknjižila. Odprla sem konto 9301 in ga imenovala 'Popravki napak preteklih obdobij', račun pa sem poknjižila: 9301/2200.

Enostavno mi hecno izgleda in konto 9301 in predvsem knjižba na debet ali bi bilo bolje kredit storno? Ne vem, ali se moram navaditi ali sem res kakšno neumnost naredila.

Hvala za komentarje.
Kar mora priti, bo prišlo. In ko bo prišlo, se bo treba postaviti po robu. (HP)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 03 Dec 2007, 09:33

Čisto pravilno ste evidentirali odpravo napake za nazaj. Pri odpravljanju gre za zmanjšanje prenesenega čistega dobička, to zmanjšanje pa knjižite na debet. Storno knjižbo uporabljamo takrat, ko določeno knjižbo razveljavimo, torej knjižbo, ki je bila predhodno že "poknjižena".

Poglejmo kaj pravi SRS 22.20/d: Razveljavitev knjižbe (storno) se opravi v poslovnih knjigah tako, da se napačna knjižba na isti strani konta najprej izniči z enakim zneskom, nato pa se knjiži pravilni znesek na pravih kontih (da se doseže pravilen promet na ustreznih kontih).

Pri tovrstnih napakah, ko gre za manjkajoče knjigovodske listine iz preteklih obdobij, pa knjižimo "normalno". Vendar za popravek napake ne odpirajte novega analitičnega konta, temveč evidentirate odpravo napake kar preko osnovnega konta prenesenega poslovnega izida.

LP

Knjigovodja
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 104
Pridružen: 06 Jul 2005, 12:11

Odgovor Napisal/-a Knjigovodja » 04 Dec 2007, 09:58

Najlepša hvala , slovan! Bom popravila konto.
Kar mora priti, bo prišlo. In ko bo prišlo, se bo treba postaviti po robu. (HP)

Odgovori