račun za spanje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
s12
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 204
Pridružen: 10 Dec 2006, 14:20

račun za spanje

Odgovor Napisal/-a s12 » 05 Jun 2008, 09:35

Pozdravljeni,

prejeli smo račun za spanje (slovenski). Račun je bil za našega kupca iz EU. Ali lahko to poknjižimo kot reprezentanco ali je potrebno biti na kaj pozoren?


Hvala

zabica155
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 13 Maj 2008, 12:05

Odgovor Napisal/-a zabica155 » 09 Jun 2008, 12:00

Od vašega gosta boste morali pridobiti kopijo osebnega dokumenta in podpisano pooblastilo, da lahko v njegovem imenu zanj pridobite davčno številko v Sloveniji (verjetno je že odpotoval).

Nato boste morali od bruto vrednosti računa za nočitev obračunati dohodnino, jo plačati, ter boste morali na DURS poslati še izpolnjeni obrazec REK-2.

Lep pozdrav,

E.

zabica155
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 13 Maj 2008, 12:05

Odgovor Napisal/-a zabica155 » 09 Jun 2008, 12:02

Poslati boste morali "Poročilo o dohodkih, izplačanih nerezidentom, ki so vključeni v obračun davčnih odtegljajev", ne pa REK-2... se opravičujem :P

Lp,

E.[/quote]

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 09 Jun 2008, 13:08

Ne bi tega naredila zabica155 pa če me davčna celo življenje ganja.

Poknjižite kot reprezentanco. A mi da kdo kak konkreten razlog zakaj to ni reprezentanca ? Gre za stroške povezane s pogostitvijo poslovnega partnerja.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 09 Jun 2008, 14:48

Se strinjam z MG.

A Lavro pa Džordžita tudi vprašajo za d.št.? lp

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 09 Jun 2008, 18:21

Če boste za mnenje vprašali davčno referentko (svetovalko), bo povedal(a) enako, kot je napisala zabica155, razen če je Džordžijeva navzočnost spremenila tolmačenje. Lani jeseni je še veljalo, da se nočitev, enako kot letalske ali druge vozovnice za poslovne partnerje, uvrščajo med potne stroške. In nato je pomembna še opredelitev "vrste dohodka": ali po pogodbi ali brez:
1. če izplačaš potne stroške na podlagi pogodbenega razmerja, to izplačilo šteje kot dohodek iz drugega pogodbenega razmerja (25% dohodnine od 90% osnove; 10% je normiranih stroškov);
2. če se izplačajo potni stroški brez pogodbenega razmerja, se izplačilo šteje kot drugi dohodki (25% dohodnine od 100% osnove).
Seveda so vsaj v prvem primeru še kakšni prispevki (PIZ, pavšal za ZZ, ter posebni davek na določene prejemke).

Kar se davčne številke tiče: pogoji so zapisani v Zakonu o davčnem postopku. Včasih v nekaterih primerih predložitev davčne številke ni bila potrebna, če je izplačevalec v zameno zagotovil nekaj drugih podatkov......(se ne spomnim katerih - bi bilo dobro preveriti).

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 09 Jun 2008, 21:21

31. členZDDPO (2) Za stroške reprezentance se štejejo stroški za pogostitev,...

Če gostiš partnerja, spada med stroške za pogostitev tudi hotelski račun.
Ali boš rekel partnerju iz Japonske: Vabim Vas v Slovenijo, samo plačam Vam lahko samo prehrano in pijačo brez težav, za prenočišče so pa komplikacije z davčno?
Pri navedenih zahtevah po Zsdoh in Zdavp gre po mojem za temeljni nesporazum ali napako glede pojmovanja dohodkov.

Če gostitelj plača partnerju en teden dopusta v hotelu v Portorožu je res dohodek v naravi. Če pa bi prespal v hotelu v Trbovljah, gre za povrnitev - plačilo stroškov "preživetja" med poslovnim obiskom. Le kak dohodek! Kaj bi mu lahko "došlo" - razen prahu in katrana v pljuča. (Na cigaretah pa bi res lahko prišparal.) lp

zabica155
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 37
Pridružen: 13 Maj 2008, 12:05

Odgovor Napisal/-a zabica155 » 10 Jun 2008, 09:52

Pozdravljeni!

No, pri meni je šlo vedno za serviserje iz raznih držav, ki so prespali v SLO na naše stroške.

Referentka na dursu, mi je rekla naj postopam, kot sem opisala... tako, da... zdaj ste v dvome spravli tudi mene :shock:

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 10 Jun 2008, 10:55

Da ne bom (še) koga zavedel : to je izključno moje krivoversko mnenje - uradno stališče davčne, pa gotovo tudi svetovalcev je tako, kot je napisala žabica.

Samo še pripomba na zaukazano burlesko z načinom odpiranja d.št. (pooblastila ...) : kaj pa varstvo osebnih podatkov?

Pa še vzporednica : enako naj bi postopali tudi z darili nad... Samo tam ni dokaza, da je darilo res dobil Samajama (da ga ni morda pobasal Korl). Ali mora Samajama razen odprtjs d.št. še podpisati potrdilo, da je darilo prejel?
lp

Odgovori