Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta


Moderator: Mirko Zbačnik

d.o.o.
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 09 Avg 2005, 19:05

Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a d.o.o. » 28 Mar 2009, 21:54

Menjava strehe in fasada cca 15.000 eur lahko knjižim med stroške ali moram povečati vrednost objekta ( NV 260.000 eur, neodpisana vrednost 177.000 eur) ?

Prosim za mnenja.

Taja2
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 300
Pridružen: 09 Jan 2006, 12:05
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Taja2 » 01 Apr 2009, 11:56

Jaz bi zmanjšala odpisano vrednost objekta /-035, 220 za vsak račun posebej (oziroma situacijo)
Lep dan!

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 01 Apr 2009, 12:09

Po mojem mnenju pa je fasada investicijsko vzdrževanje in bi ga lahko dali na stroške - kot 412.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Taja2
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 300
Pridružen: 09 Jan 2006, 12:05
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Taja2 » 01 Apr 2009, 12:58

Tudi mi smo jo dali pod investicijsko vzdrževanje, pa nam je davčna inšpektorca vrgla ven, češ da je to zmanjšanje odpisane vrednosti.
Lep dan!

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 01 Apr 2009, 13:41

Za fasado??? Čudno....glede na določila SRS 1
1.15. Stroški, ki nastajajo v zvezi z opredmetenim osnovnim sredstvom, povečujejo njegovo nabavno vrednost, če povečujejo njegove prihodnje koristi v primerjavi s prvotno ocenjenimi; pri tem stroški, ki omogočajo podaljšanje dobe koristnosti opredmetenega osnovnega sredstva, najprej zmanjšajo do takrat obračunani amortizacijski popravek njegove vrednosti. S podaljšanjem dobe koristnosti opredmetenega osnovnega sredstva je mišljeno podaljšanje prvotno opredeljene dobe, v kateri se opredmeteno osnovno sredstvo amortizira.
1.16. Popravila ali vzdrževanje opredmetenih osnovnih sredstev so namenjena (je namenjeno) obnavljanju ali ohranjanju prihodnjih gospodarskih koristi, ki se pričakujejo na podlagi prvotno ocenjene stopnje učinkovitosti sredstev. Navadno se pripoznajo kot stroški oziroma poslovni odhodki.
si ne predstavljam, kako lahko fasada poveča prihodnje gospodarske koristi....za fasado menim, da spada pod točko 1.16.... a bi potem tudi za beljenje rekli isto???? meni fasada ni nič drugo kot beljenje, sam da se dogaja na zunanji strani.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Taja2
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 300
Pridružen: 09 Jan 2006, 12:05
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Taja2 » 01 Apr 2009, 14:45

Ja, bila sem pri strehi, ne pri fasadi. Fasada je vzdrževanje, streha pa investicija.

Se opravičujem.
Lep dan!

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 01 Apr 2009, 14:47

Pazi: ...stroški, ki omogočajo podaljšanje dobe koristnosti opredmetenega osnovnega sredstva, najprej zmanjšajo do takrat obračunani amortizacijski popravek...

Se strinjam z inšpektorco - !!zamenjava!! strehe in fasade po mojem ni
!!popravilo ali vzdrževanje!! , niti ne povečuje njegove nabavne vrednosti, temveč podaljša dobo koristnosti.
lp

Dodatek po premisleku:
Pravzaprav utegne biti prav celo povečanje nabavne vrednosti!
Če je bila stara fasada (in streha) brez izolacije, ste sedaj brez dvoma hišo bolje oblekli. Dodana izolacija pomeni prihranek energije in s tem večje gospodarske koristi. lp

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a Vitek » 21 Dec 2015, 09:48

Mi smo letos menjavali streho, ker jo je letošnja toča močno preluknjala. Skupni strošek 25.000,00.

Ker je bila streha že tudi drugače stara, smo jo v celoti zamenjali. Lahko to gre kaj med stroške vzdrževanja ali ne?

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a novica » 21 Dec 2015, 14:04

Jaz bi iskala odločitev med dvema možnostima v predhodnem prispevku. lp

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a Vitek » 21 Dec 2015, 14:33

novica napisal/-a:Jaz bi iskala odločitev med dvema možnostima v predhodnem prispevku. lp

Jaz bi najraje en del dal na vzdrževanje (tako bi tudi dobil račun od izvajalca), drugi del pa na drugo varianto - povečanje vrednosti (ker ima streha dodatno izolacijo, ki jo prej ni imelo).

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a Vitek » 22 Dec 2015, 06:46

Vitek napisal/-a:
novica napisal/-a:Jaz bi iskala odločitev med dvema možnostima v predhodnem prispevku. lp

Jaz bi najraje en del dal na vzdrževanje (tako bi tudi dobil račun od izvajalca), drugi del pa na drugo varianto - povečanje vrednosti (ker ima streha dodatno izolacijo, ki jo prej ni imelo).
Kaj pravite?

Vitek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Nov 2011, 01:16

Re: Strošek vzdrževanja ali povečanje vrednosti objekta

Odgovor Napisal/-a Vitek » 05 Jan 2016, 07:24

Tisti račun, ki se nanaša na izolacijo strehe, bi rad dal na povečanje nabavne vrednosti zgradbe in bi prosil za pomoč pri knjiženju. Kako se pravilno po-knjiži takšen prejeti račun in kako evidentira v knjigi osnovnih sredstev?

Hvala.

Odgovori