izdaja računa za s.p.


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
maka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 10 Jun 2003, 08:30
Kraj: Slovenia

izdaja računa za s.p.

Odgovor Napisal/-a maka » 03 Jul 2003, 08:14

Imam status s.p.-ja. Prosim, kako naj pravilno izdam račun za opravljeno storitev (računalniška obdelava podatkov tekmovanja, ki je v drugem kraju)?
En račun sem že izdal, vendar mi je kolega, ki ima tudi s.p. in opravlja enake storitve v drugi vrsti športa rekel, da nisem naredil prav (obračun potnih stroškov).
V računu sem navedel ime mojega s.p.-ja ,naslov, DŠ, TRR, zaporedno št.računa/leto, vrsto storitve(računalniška obdelava podatkov na tekmovanju), količino(1), enoto mere(dan), znesek brez DDV, datum opravljene storitve, izjavo da nisem zavezanec za DDV ter navedbo TRR-ja za plačilo ter rok plačila. Na račun sem odtisnil štampiljko in se podpisal. Obenem sem izpolnil Nalog za službeno potovanje in obračun potnih stroškov (obr.7,1 Alea). Na obrazcu sem izpolnil št. km, vrednost dnevnice in plačano cestnino v obe smeri. Prav obračun cestnine pa je tisto za kar kolega trdi, da nisem naredil pravilno, ker baje cestnina ne gre v potne stroške.
Ali je bil moj račun in obračun potnih stroškov napisan pravilno oz. kje je napaka ?
Če se cestnina lahko navede in gre v stroške ali moram vedno predložiti potrdilo o plačilu cestnine ali lahko koristim ABC kartico žene za katero se lahko preko interneta dobi potrdilo o aktivnostih na kartici ? Ali si moram nabaviti svojo ABC kartico, in ali mora biti v takšnem primeru na ime s.p.-ja ali je lahko na moje ime ? Če se cestnina lahko obračunava, ali je spisek obračuna pridobljen preko interneta primeren dokaz o koriščenju cestnine ?
In še eno vprašanje - kako bi izgledal izdan račun, če se prijavim, da bom v bodoče zavezanec za DDV ? Ali se obračuna DDV na skupno naveden znesek ali samo zgolj od same storitve, potni stroški pa so izvzeti?
Ker bom čez vikend ponovno nudil uslugo, vas lepo prosim za hiter odgovor, ker ne bi rad delal v nasprotju s predpisi. Že vnaprej hvala za odgovore.

Bina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Jun 2003, 08:56

Odgovor Napisal/-a Bina » 03 Jul 2003, 19:09

To je pa toliko vprašanj in podatkov, da sem se komaj prebila čez.

Kaj vse mora vsebovati račun opredeluje zakon o davku na dodano vrednost v svojem 34. členu. Mislim, da ste na svoj račun napisali vse kar je potrebno in je v skladu z zakonom.

Drugo pa so potni stroški. Ni mi čisto jasno v kakšni povezavi je nalog z izdanim računom. Nalog se navadno ne nanaša na izdajo računa, ampak je to vaša listina na podlagi katere si izplačate potne stroške na službenem potovanju. Tudi cestnina gre lahko v potne stroške, vendar pa morate imeti račun iz cestnine (ne ABC,ampak znesek v eno smer). Če pa imate ABC, pa je verodostojna listina ki dokazuje resničnost službene poti, le izpisek oz. specifikacija koriščenja cestnine,ki jo dobite na DARSU (oni že vejo za kaj gre in vam bodo lahko hitro uredili)Vsi ostali računi za plačilo ABC se ne morejo vključiti v povračilo cestnine. Lahko se upooštevajo le kot stroške podjetja, če ima osebni avto v lasti.

Če imate s stranko tudi dogovorjeno, da vam povrne potne stroške, pa le te lahko vključite v ceno svoje storitve. navadno se to naredi tako, da se poveča cena storitve. Lahko pa tudi tako, da na računu poleg storitve navedete tudi kilometrino in cestnino.

Upam, da sem vam kaj pomagala.

Lep večer želim, Bina:)

Manca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 190
Pridružen: 13 Feb 2003, 13:52
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Manca » 14 Jul 2003, 10:59

Lep pozdrav!
Mi lahko poveste kako se pride do izpiska ABC preko interneta?
Že vnaprej se Vam zahvaljujem.

Manca

paja
Nov član
Nov član
Prispevkov: 10
Pridružen: 08 Jul 2003, 18:35

Odgovor Napisal/-a paja » 16 Jul 2003, 10:06

izpisek ABC dobiš na inetrnetni strani DARSa pod vprašanja in odgovori, mislim, da je zadnje vprašanje oz. odgovor. Tam te peljejo skozi postopek, vendar pa ti že vnaprej povem, da rabiš tisto tajno številko, ki si jo prejela ob nakupu ABC tablice, menda pa je tudi na računu za vplačilo dobroimetja.
Upam, da sem kaj pomagala.

LP, Paja

Soncek
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 49
Pridružen: 09 Sep 2003, 15:10
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a Soncek » 11 Sep 2003, 11:42

Bina


Morda malce prepozno, vendar ne morem a da ti ne cestitam na tako kvalitetnem odgovoru, ceprav ni bil namenjen meni. Pa vendar.

lp Soncek

:)

maka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 10 Jun 2003, 08:30
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a maka » 10 Jan 2004, 08:56

Ali mogoče kdo ve kolikšna je v Sloveniji povprečna cestnina za 1 km (tako kot je določeno za kilometrino - npr.: 55 sit/km). Zdi se mi, da so cestnine v Sloveniji precej visoke, zato me ta podatek zanima. Možno je sicer sešteti vse dolžine avtocest kjer se plačuje cestnina pridobiti cene za te odseke in narediti ustrezen izračun, vendar morebiti kdo pozna ta podatek oz. ve kje bi ga lahko našel. Hvala.

maka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 10 Jun 2003, 08:30
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a maka » 11 Jan 2004, 08:20

Naj omenim, da sem kar sam našel potreben podatek in če še koga zanima, lahko več informacij dobi na DARS-ovi spletni strani: http://www.dars.si/index.php?id=19
Višina cestnine za kilometer prevozne oz. obračunske razdalje cestninske ceste za prvi cestninski razred od 1. maja 2003 znaša 10,9441 tolarjev in od 1.1.2004 vključuje tudi 20 % DDV

Odgovori