SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
belokranjka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Mar 2009, 13:36

SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a belokranjka » 21 Okt 2010, 15:16

POZDRAVLJENI,

PREGLEDUJEM REGISTER OSN.SR. IN SEM UGOTOVILA, DA NEKATERO OPREMO OBRAČUNAVAM ŠE PO 12,5% AMORTIZ.STOPNJI - ALI LAHKO TO LETOS SPREMENIM NA DAVČNO PRIZNANO 20%? AMORTIZACIJO OBRAČUNAVAMO PO ENAKOMERNI ČASOVNI METODI.

HVALA ZA ODGOVOR.

orhideja78
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 202
Pridružen: 05 Mar 2010, 11:24

Re: SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a orhideja78 » 21 Okt 2010, 15:55

Mislim, da je potrebna utemeljitev,

http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=1532
in pa še
http://www.racunovodja.com/clanki.asp?clanek=311
mogoče bo potem odločitev lažja.
Lep pozdrav
Orhideja

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Okt 2010, 16:30

Odgovor boste našlu tukaj - ne berite mojega napačnega odgovora: viewtopic.php?f=38&t=33597&p=134910#p134910 . Gre za spremembo računovodske ocene.

PS.: Lahko berete tudi moj odgovor, boste vsaj videli, kakšna je napačna obravnava. :spomezik:

Mislim pa, da bi bilo dobro prebrati še 80. člen Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2):

80. člen
(sprememba amortizacijskih stopenj)

Zavezancu, ki je začel z amortizacijo opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih dolgoročnih sredstev pred dnem začetka uporabe tega zakona, se kot odhodek prizna amortizacija teh opredmetenih osnovnih sredstev in neopredmetenih dolgoročnih sredstev do dokončne amortizacije v višini v skladu s 15., 16. in 17. členom Zakona o davku od dobička pravnih oseb (Uradni list RS, št. 14/03 - uradno prečiščeno besedilo) oziroma 26. členom Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb (Uradni list RS, št. 33/06 - uradno prečiščeno besedilo).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

franca
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 670
Pridružen: 07 Dec 2009, 17:18
Kraj: Mengeš

Re: SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a franca » 21 Okt 2010, 16:38

Pravilno obračunavanje amortizacije je po ocenjeni dobi uporabnosti osnovnega sredstva. Davčno priznane stopnje so najvišje, za katere je še davčno priznana amortizacija v celoti. Če amortizirate po nižji stopnji, kot je davčno priznana, ni nobenega problema. Če amortizirate po višji, pa morate ugotavljati del davčno nepriznane amortizacije.
Pri poslovanju mora podjetje upoštevati različno zakonodajo, za računovodenje so to Slovenski računovodski standardi, za obdavčevanje pa Zakon o davku od dohodka pravniih oseb, Zakon o DDV, Zakon o dohodnini.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 21 Okt 2010, 16:49

Če obračunavate amortizacijo po višjih stopnjah od davčno priznane, oblikujete odložene davke, vendar je oblikovanje potrebno le za pomembne zneske (kar pomeni, da če gre za manjše zneske, se lahko tej "mori" izognete).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

belokranjka
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 12 Mar 2009, 13:36

Re: SPREMEMBA AMORTIZACIJSKIH STOPENJ

Odgovor Napisal/-a belokranjka » 21 Okt 2010, 18:05

HVALA ZA ODGOVORE. STE MI FUL POMAGAL!

Odgovori